SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spółki Hajdarowicza i Jakubasa dalej spierają się ws. 5 mln zł i akcji „Rzeczpospolitej”. Mediacje nie pomogły

Nadal trwa spór sądowy kontrolowanego przez Grzegorza Hajdarowicza holdingu KCI i spółki CNT należącej do Zbigniewa Jakubasa o zapłatę 5,4 mln zł i zabezpieczenia jej na posiadanych przez KCI akcjach spółki Gremi Media, wydającej m.in. „Rzeczpospolitą”. W zeszłym półroczu grupa KCI zanotowała spory spadek zyskowności.

Spór między spółkami Grzegorza Hajdarowicza i Zbigniewa Jakubasa został nagłośniony przez tego pierwszego biznesmena pod koniec 2020 roku, gdy kontrolowane przez niego KCI dostało sądowy nakaz zapłaty 5,37 mln zł spółce Centrum Nowoczesnych Technologii (CNT) należącej do holdingu Jakubasa.

Wcześniej to KCI domagało się od CNT zapłaty tej kwoty, powołując się na ugodę między firmami zawartą na początku marca 2019 roku, w dniu w którym spółka sprzedała firmie AP Romanowicza za 38,74 mln zł prawo użytkowania wieczystego działki o powierzchni 1,32 hektara w Krakowie.

W grudniu 2020 roku Hajdarowicz był oburzony, że komornik na majątku KCI, m.in. części posiadanych akcji Gremi Media (to wydawca m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”), zabezpieczył spłatę 5,37 mln zł. - Nie wierzę w przypadki. Od 30 lat prowadzę firmę. 12 grudnia w Onecie pokazuje się materiał, że Orlen chce przejąć Gremi Media. 14 grudnia mamy ten dziwny wyrok. Przypomnę: nakazujący KCI zapłacić drugi raz te same pieniądze. 17 grudnia spółka kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa zajmuje konta i akcje Gremi Media. Nasuwa się pytanie: czy Zbigniew Jakubas działa na zlecenie Orlenu? - spytał biznesmen w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Natomiast Zbigniew Jakubas przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że nie zamierza przejąć wydawcy „Rzeczpospolitej”.

Spór spółek Hajdarowicza i Jakubasa

KCI złożyło do sądu wniosek o uchylenie nakazu zapłaty dla CNT, ograniczenie zabezpieczenia na jej majątku i oddalenie w całości powództwa CNT. W lipcu 2021 krakowski Sąd Okręgowy uchylił nakaz zapłaty, odrzucił pozew CNT o zapłatę 5,37 mln zł i oddalił wniosek KCI o ograniczenie zabezpieczenia.

Od tego orzeczenia odwołała się firma z holdingu Jakubasa, a jesienią 2021 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie uchylił decyzję z wcześniejszej instancji. - W tym stanie rzeczy nakaz zapłaty z dnia 14 grudnia 2020 r. został utrzymany, a postępowanie z powództwa CNT jest kontynuowane - zaznaczono w sprawozdaniu KCI.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Osobno spółka Hajdarowicza pod koniec 2021 roku wniosła do sądu o ograniczenia zabezpieczenia wynikającego z nakazu zapłaty skierowanego przez CNT. Sąd Okręgowy w Krakowie w lutym ub.r. zawiesił postępowanie do czasu prawomocnego zakończenia procesu, który jesienią 2020 roku wytoczyła KCI, w sądzie w Katowicach, firma Jakubasa.

Zażalenie na tę decyzję złożyło CNT, a w czerwcu ub.r. sąd je uwzględnił. Na to KCI złożyło wniosek o ograniczenia zabezpieczenia dotyczącego posiadanych przez spółkę 55 tys. akcji Gremi Media. W tym przypadku spółka Hajdarowicza poniosła porażki: we wrześniu w pierwszej instancji, a w grudniu w drugiej.

Wtedy Sąd Okręgowy w Krakowie skierował firmy do mediacji, która zakończono bez powodzenia w połowie marca br. Obecnie przed sądem prowadzone jest postępowanie dowodowe.

KCI z dużo mniejszym zyskiem

W drugim kwartale br. grupa kapitałowa KCI przy niewielkim spadku przychodów sprzedażowych (z 25,41 do 24,9 mln zł) i wzroście pozostałych kosztów finansowych ze 182 tys. do 3,09 mln zł zanotowała dużo niższą rentowność: zysk brutto skurczył się z 5,14 do 2,8 mln zł, a zysk netto - z 3,72 mln do 936 tys. zł.

W całym pierwszym półroczu przychody grupy KCI zwiększyły się z 52,25 do 54,58 mln zł. W segmencie mediowym wpływy minimalnie wzrosły - z 46,34 do 46,97 mln zł, a zysk netto zmniejszył się z 2,39 do 1,53 mln zł. Natomiast w obszarze obejmującym działalność inwestycyjną i pokrewną przy wzroście przychodów z 6,13 do 8,92 mln zł zysk netto zmalał z 5,45 do 2,26 mln zł.

Ogółem, przy uwzględnieniu wyłączeń, firma osiągnęła 2,81 mln zł zysku netto, wobec 7,84 mln zł rok wcześniej.

KCI sprzedało i chce kupić akcje Gremi Media

Od sierpnia br. KCI nie jest już największym inwestorem w Gremi Media - za 33,7 mln zł sprzedał holenderskiej spółce Pluralis, należącej do koncernu George’a Sorosa, walory stanowiące 13,43 proc. kapitału i 20,38 proc. głosów na walnym zgromadzeniu wydawcy. Z kolei Pluralis niedługo potem zbył te akcje węgierskiego koncernowi Central Group, którego twórca Zoltán Varga został powołany do rady nadzorczej Gremi Media.

Z drugiej strony KCI w zeszłym tygodniu zawarło umowę przedwstępną kupna od Gremi International, jednego ze swoich głównych akcjonariuszy, 318,9 tys. walorów Gremi Media stanowiących 17,82 proc. kapitału zakładowego i dających 13,52 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Właściwa umowa ma zostać podpisana do końca marca przyszłego roku, KCI zapłaci 19 mln zł zaliczki.

Obecnie KCI ma 343,9 tys. walorów Gremi Media stanowiących 19,21 proc. kapitału i 21,2 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. We wtorek po godz. 12 za akcję KCI płacono na giełdzie 0,938 zł, co daje kapitalizację w wysokości 64,3 mln zł. Od początku stycznia br. kurs spółki urósł o 15 proc.

Dołącz do dyskusji: Spółki Hajdarowicza i Jakubasa dalej spierają się ws. 5 mln zł i akcji „Rzeczpospolitej”. Mediacje nie pomogły

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
Przeglądając rzepę to nie dziwi spadek zyskowności. Poziom zbliża się do faktu itp. czyli dno.
odpowiedź
User
AFGHJDF
śledzę poczynania inwestycyjne Jarubasa tak od 15 lat ,,, drgnęło sporo,,, w dół
odpowiedź