SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sponsorzy sportu lepiej postrzegani

Firmy zaangażowane w sponsoring są przez niemal połowę respondentów (46%) lepiej postrzegane niż te, które w sponsoring się nie angażują - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Robert Lewandowski, for. eurosportArticle

Co czwarty Polak przyznaje, że fakt, iż dana firma jest aktywna sponsoringowo, może skłonić go do zakupu produktu czy usługi tej firmy.

Osoby, które najczęściej deklarują chęć skorzystania z usług czy produktów firm zaangażowanych w sponsoring, pochodzą z grupy wiekowej od 25 do 34 lat. Zdecydowanie częściej też taką deklarację składają mężczyźni.

Spośród osób zainteresowanych sportem mężczyźni nieco lepiej zapamiętują sponsorów niż kobiety, zaś grupą wiekową, która dostrzega najwięcej sponsorów to grupa najstarsza: 60-65 lat. Nieco częściej potrafią wskazać większa liczbę sponsorów osoby z wykształceniem średnim i wyższym niż podstawowym.

Z kolei spośród dyscyplin sportowych piłka nożna jest tą, w której zauważalność sponsorów jest najwyższa. Niemal połowa respondentów twierdzi, że wie, jakie firmy sponsorują imprezy i wydarzenia związane z futbolem (49%). Niezmiennie od kilku lat najlepiej rozpoznawanym sponsorem tej dyscypliny jest T-Mobile.

Wysoki wynik w rozpoznawalności sponsorów zauważyć można także w przypadku piłki siatkowej. Odsetek osób, które znają sponsorów tej dyscypliny jest nieznacznie niższy niż w przypadku piłki nożnej (różnica 4 pkt. proc.). Spośród respondentów deklarujących znajomość sponsorów siatkówki, niemal połowa wskazuje Plusa jako jej głównego sponsora.

Najaktywniejsi sponsorzy w poszczególnych branżach:
Banki: PKO Bank Polski (33%), ING Bank Śląski (26%), Pekao SA (20%)
Ubezpieczenia: PZU (57%), ING (30%), Allianz (23%)
Branża motoryzacyjna: Orlen (63%), Grupa Lotos (44%), Shell (29%)
Branża telekomunikacyjna: Orange (58%), T-Mobile (54%), Plus (47%)
Branża napojów bezalkoholowych: Coca-Cola (63%), Red Bull (58%), Pepsi (45%)
Branża piwowarska: Tyskie (46%), Heineken (40%), Żywiec (40%)
Branża energetyczna: Tauron (50%), PGE (40%), PGNiG (47%)
Branża odzieżowa: Adidas (69%), Nike (59%), Reebok (46%)

Badanie "Sponsoring Monitor" na temat sponsoringu w sporcie i kulturze w Polsce jest realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat. W 2015 r. zastosowano mix metod ilościowych – wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) z wykorzystaniem ogólnopolskiego panelu epanel.pl. Zrealizowanych zostało N=1520 wywiadów CATI oraz N=3756 wywiadów CAWI. Struktura próby w obu badaniach odzwierciedla strukturę populacji Polski wg płci, wieku, województwa, wielkości miejscowości zamieszkania oraz wykształcenia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sponsorzy sportu lepiej postrzegani

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
franek
Najlepszy zawodnik piłki kopanej jest jednym z bohaterów filmu 110% poświęconego mistrzom sportu; ważne, że nie tylko w chwili wieńczenia sukcesu, ale w czasie morderczych treningów, tylko naśladować. Warto sponsorować takie fakty.
odpowiedź