SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spowolnienie gospodarcze nie omija Polski

Gospodarka rozwija się coraz wolniej. W pierwszym kwartale br. tempo wzrostu wyniosło 4,8%, w drugim 4,6%, zaś w trzecim 3,9%.

fot. Shutterstock.comArticle

Komentarz dr Soni Buchholtz, ekspertki ekonomicznej Konfederacji Lewiatan

Jak podaje w szybkim szacunku GUS, dynamika PKB w III kwartale 2019 roku wyniosła 3,9% r/r i 4% po wyrównaniu sezonowym. Otrzymujemy zatem kolejne potwierdzenie, że spowolnienie nie omija  polskiej gospodarki. Co więcej, spadamy z wysokiego konia dość szybko: w II kwartale tempo wzrostu wynosiło 4,6%, w I 4,8%.

Kluczowa jest struktura wzrostu - tej jednak jeszcze dzisiaj nie znamy. Tak wyraźne obniżenie tempa wzrostu gospodarczego nie pozostawia jednak wątpliwości, że silniki gospodarki funkcjonują coraz słabiej. Nie jest zaskoczeniem, że w dobie globalnego spowolnienia zapotrzebowanie na nasze dobra może spadać, gorzej że wydaje się zawodzić konsumpcja (impuls programów społecznych wygasa), a inwestycji prywatnych nie udało się pobudzić tak jak oczekiwano tego w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Można było przypuszczać, że okres powyborczy zamknie strumień propozycji daleko idących zmian w polityce gospodarczej. Wczoraj wieczorem jednak niespodziewanie wróciła na stół propozycja zniesienia limitu 30-krotności, jako  projekt poselski, a zatem nie wymagający konsultacji. Jej wdrożenie z początkiem 2020 roku z pewnością nie poprawi ani inwestycji prywatnych (realokacja miejsc pracy), ani konsumpcji (redukcja stanowisk). Trudno też zakładać, by miało zasilić budżet w oczekiwanej skali. Sygnalizuje jednak wyraźnie, że dobre warunki do prowadzenia działalności gospodarczej już po wyborach tracą należny priorytet.

Dołącz do dyskusji: Spowolnienie gospodarcze nie omija Polski

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl