SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sprzedaje się mniej nowych samochodów

Według wstępnych danych pochodzących z baz Centralnej Ewidencji Pojazdów, w maju zarejestrowano 22 476 samochody osobowe oraz osobowe z homologacją ciężarową, podała firma Samar, zajmująca się monitoringiem rynku samochodowego. Oznacza to spadek o 2,73% w porównaniu do maja zeszłego roku, ale wzrost o 1,6% wobec poprzedniego miesiąca.

Sprzedaje się mniej nowych samochodów

"Łącznie od początku roku liczba zarejestrowanych aut osobowych i osobowych z homologacją ciężarową osiągnęła poziom 113 165 samochodów osobowych, o 4,88% (-5 962 sztuk) niższy w porównaniu do wyniku z analogicznego okresu roku ubiegłego" - czytamy w raporcie.

Samar przypomina, że od wielu lat wyniki notowane w maju wykazują spadek w stosunku do kwietnia. Tym razem publikowane na początku bieżącego miesiąca przez MSWiA wstępne dane dotyczące rejestracji samochodów osobowych w Polsce w maju bieżącego roku nie potwierdziły dotychczasowego trendu.

"Wynikać to może z faktu, iż okres Świąt Wielkanocnych, które w tym roku wypadły pod koniec kwietnia i sąsiadowały z długim weekendem na przełomie kwietnia i maja spowodowały, że więcej osób wyjechało na urlop w ostatnim tygodniu kwietnia i mogło, w związku z tym, odłożyć decyzje o zakupie samochodu na później, m.in. na następny miesiąc. Stąd liczba zarejestrowanych samochodów w kwietniu była stosunkowo niska (m.in. niższa niż w marcu)" - czytamy dalej.

Niewielki wzrost liczby rejestracji aut w maju nie powstrzymał jednak trendu spadkowego obserwowanego w odniesieniu do wyniku skumulowanego za pięć miesięcy tego roku w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku.

"Od stycznia do maja 2011 roku zarejestrowano 113 165 samochodów osobowych i osobowych z homologacją ciężarową, o 4,88% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku" - wyliczył Instytut.

Samar podała też, że kolejność na liście marek najpopularniejszych wśród polskich klientów nie uległa większej zmianie.

"Tytuł lidera rynku niezmiennie zachowuje Skoda. Skumulowana sprzedaż czeskiego producenta w 2011 roku, w wysokości 13 506 sztuki, jest o 4,16% (586 sztuk) mniejsza niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Udział Skody w polskim rynku wyniósł 11,88%" - podała spółka monitorująca rynek samochodowy. Następne miejsca zajmują kolejno: Opel, Toyota, Fiat i Ford.

Samar podtrzymał swoje wcześniejsze oczekiwania dotyczące dalszego rozwoju sytuacji na rynku. Jak informują dealerzy samochodowi, sprzedaż aut osobowych dla klientów indywidualnych jest poniżej oczekiwań i zakładanych prognoz. Ruch w salonach samochodowych, zwykle o tej porze roku spory, zamiera. Niewielu klientów odwiedza salony, jeszcze mniej decyduje się na zakup samochodu.

"Aktualny potencjał polskiego rynku szacowany jest na poziomie 450-500 tysięcy nowych rejestrowanych aut rocznie. Ze względu na częste zmiany w przepisach, populizm i brak wizji rozwoju rynku, potencjał ten jest sztucznie ograniczany. Na zbliżenie się liczby rejestrowanych aut w ciągu roku do potencjału potrzeba będzie paru lat. Szkoda, gdyż są to lata stracone" - komentuje Samar.

W raporcie podano, że w minionym miesiącu spadł także rynek importowanych aut używanych. W maju zarejestrowano 58 148 samochodów osobowych, tj. o 1,17% mniej niż w kwietniu i o 9,74% mniej niż w maju 2010 roku. Od początku roku zarejestrowano już 267 437 sztuk samochodów osobowych z importu, czyli o 7,65% mniej (- 22 157 sztuk) w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. .

"Obserwowany spadek to w głównej mierze efekt kursu złotego oraz – w nieco mniejszym stopniu – wysokie ceny paliw. Przy utrzymaniu obecnego tempa importu do końca roku Polacy powinni sprowadzić około 700 tys. samochodów używanych" - podsumował Samar.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sprzedaje się mniej nowych samochodów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl