SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sprzedaż komputerów w górę o 5 proc. w pierwszym kwartale br.

Od stycznia do marca 2020 roku polski rynek komputerów osobistych wzrósł o 5 proc. w ujęciu ilościowym i niemal 8 proc. w ujęciu wartościowym, w porównaniu do analogicznego okresu w 2019r. - wynika z danych GfK.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak opisują eksperci GfK, po słabszych sprzedażowo pierwszych dwóch miesiącach roku, na rynku komputerów ożywienie pojawiło się w marcu. Głównym czynnikiem napędzającym sprzedaż były przewidywania konsumentów spodziewających się zamknięcia gospodarki, wprowadzenia ograniczeń i stanu klęski żywiołowej. Przypomnijmy, że 4 marca stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, 15 marca wprowadzono kordon sanitarny, 20 marca wprowadzono stan epidemii.

Ta sekwencja zdarzeń napędzała sprzedaż komputerów, w szczególności komputerów mobilnych, których sprzedaż w ujęciu ilościowym wzrosła aż o 30 proc. w porównaniu do marca 2019. Dynamika wzrostu była jeszcze wyższa, gdyby wyniki porównać z lutym br. - wówczas sprzedaż marcowa rośnie o blisko 40 proc., zarówno ilościowo, jak i wartościowo.

Eksperci GfK zaznaczają, że nie wszystkie rodzaje komputerów sprzedawały się w analizowanym okresie równie dobrze. Sprzedaż komputerów stacjonarnych spadła w tym czasie o 15 proc. w ujęciu ilościowym, a o 3 proc. w ujęciu wartościowym.

Rośnie sprzedaż komputerów w sieci

Tak jak po stronie producentów zmiany w przepisach i restrykcje sanitarne miały swoich beneficjentów, tak i po stronie dystrybucyjnej okoliczności epidemii istotnie kształtowały rynek. Zamknięcie sklepów stacjonarnych zdecydowanie wpłynęło na poprawę sprzedaży w kanale e-commerce. W analizowanym okresie pierwszego kwartału br. sprzedaż komputerów w sklepach internetowych wzrosła o ponad 40 proc. ilościowo i wartościowo, natomiast w sklepach stacjonarnych spadała odpowiednio o 8 oraz 5 proc.

Pierwszy kwartał tego roku był dobrym okresem dla komputerów z procesorami AMD. W tym czasie ilość sprzedanych laptopów z procesorem tego producenta wzrosła niemal trzykrotnie w stosunku do okresu analogicznego w 2019 roku.

Komputery mobilne z procesorami Intela w tym samym okresie w ujęciu ilościowym straciły blisko 3 proc. Jednocześnie warto pamiętać, iż komputery budowane z wykorzystaniem procesorów tego producenta nadal odpowiadały za większą część rynku komputerów PC. Ich sprzedaż stanowiła 85 proc. rynku w ujęciu ilościowym oraz 88 proc. w ujęciu wartościowym.

Jakie są prognozy dla rynku komputerów w kolejnych miesiącach?

– Jeśli chodzi o prognozy, to z naszych szacunków wynika, iż ten dodatni trend w sprzedaży komputerów PC na polskim rynku utrzyma się również w drugim kwartale tego roku. Pandemia COVID-19 bardzo wpłynęła na gospodarkę na całym świecie. Jednym z sektorów, gdzie widać wpływ ograniczeń, jaki wywołał koronowirus, jest rynek komputerów stacjonarnych i mobilnych. Szereg zmian związanych z produkcją i podażą podzespołów, jak również zmiana modelu pracy wielu konsumentów na tryb zdalny, tzw. WFH (Work-From-Home), musiały odbić się zarówno na strukturze sprzedaży detalicznej, jak również na strukturze dystrybucji – mówi Artur Wąsowski, analityk w dziale Market Insight w GfK.

Prezentowane analizy są oparte na danych z Panelu Punktów Sprzedaży Detalicznej GfK (PoS Tracking) regularnie gromadzącego informacje na temat sprzedaży produktów z takich segmentów jak: elektronika użytkowa, fotografia, telekomunikacja, IT, wyposażenie biurowe oraz duże i małe sprzęty gospodarstwa domowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sprzedaż komputerów w górę o 5 proc. w pierwszym kwartale br.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl