SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sprzedaż nowych mieszkań w IV kw. 2010 r. była najwyższa od trzech lat

Na rynku mieszkaniowym sześciu miast objętych monitoringiem firmy Reas IV kw. 2010 r. przyniósł największą sprzedaż mieszkań od IV kw. 2007 r. W całym 2010 r. sprzedaż mieszkań na tych rynkach wzrosła o 22% do prawie 28 tys. jednostek, wynika z raportu Reas, firmy monitorującej rynek mieszkaniowy.

fot. Hossa

fot. Hossa

"Wyniki monitoringu rynku przeprowadzonego przez Reas na koniec IV kwartału 2010 wskazują na wyraźny wzrost oferty w większości miast, spowodowany nie tylko wprowadzeniem na rynek nowych inwestycji, ale także wznowieniem sprzedaży w wielu projektach, w których czasowo wstrzymano ją z powodu kryzysu. W konsekwencji oferta na sześciu rynkach osiągnęła poziom zbliżony do tego z okresu boomu w I połowie 2008 roku, i jest o 40% wyższa, niż rok wcześniej" - głosi raport.

"Stało się tak mimo, że pod względem liczby sprzedanych lokali był to najlepszy kwartał od IV kw. 2007 r. W okresie czterech kwartałów 2010 na analizowanych rynkach sprzedano łącznie prawie 28 tys. jednostek mieszkalnych, a zatem o 22% więcej niż w roku 2009 i o ponad 9% więcej niż w 2008" - czytamy dalej.

W IV kw. 2010 roku w sześciu aglomeracjach na rynek wprowadzono ponad 8,5 tys. mieszkań, zaś w całym roku na rynek wprowadzono w nich prawie 31 tys. lokali, czyli ponad 40% liczby mieszkań rozpoczętych w tym okresie w całej Polsce przez deweloperów i spółdzielnie mieszkaniowe, podkreśla Reas.

"Statystyki potwierdzają także, że szczyt liczby mieszkań oddawanych do użytku w mijającym cyklu koniunkturalnym Polska ma już za sobą. W 2010 oddano w kraju łącznie niespełna 136 tys. mieszkań, o ponad 15,0% mniej, niż w tym samym okresie rok wcześniej. Deweloperzy oddali w tym okresie 53 tys. jednostek mieszkalnych, o 26% mniej, niż w roku ubiegłym" - napisano też w raporcie.

Pomimo dość dobrej i regularnej sprzedaży wielkość oferty liczona łącznie dla sześciu aglomeracji osiągnęła na koniec roku poziom bliski 39 tysiącom, konkluduje Reas.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sprzedaż nowych mieszkań w IV kw. 2010 r. była najwyższa od trzech lat

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl