SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Średnia cena m kw. spadła do 6,9 tys. zł

Średnia cena m. kw. mieszkań sprzedawanych w siedmiu aglomeracjach Polski wynosiła 6 906 zł na koniec lutego (spadek o 1 pkt. proc. w skali miesiąca), wynika z raportu Gold Finance i redNet Consulting. Tymczasem średnia cena mieszkań oferowanych przez deweloperów wyniosła na koniec lutego 7 785 zł (spadek o 0,4 pkt. proc.).

Średnia cena m kw. spadła do 6,9 tys. zł

"Ma być tanio - brzmi motto osób zdecydowanych obecnie na zakup mieszkania. Priorytet ten nie zmienia się od miesięcy i wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo nie zastąpią go inne oczekiwania. W efekcie cena mieszkań sprzedanych w lutym znów się obniżyła. Spadek wyniósł 1 pkt proc. i na koniec ubiegłego miesiąca średnia cena m. kw. mieszkań sprzedawanych w 7 aglomeracjach Polski wynosiła 6 906 zł. Tymczasem średnia cena mieszkań oferowanych przez deweloperów wyniosła na koniec lutego 7 785 zł. Tutaj spadek wyniósł 0,4 pkt. proc." - czytamy w raporcie Gold Finance i redNet Consulting.

 

MiastoCena oferty mieszkańCena mieszkań sprzedanychCena mieszkań sprzedanych/ cena oferty
Katowice54445031-7,60%
Kraków77407022-9,30%
Łódź55665130-7,80%
Poznań69436531-5,90%
Gdańsk75525990-20,70%
Warszawa87898179-6,90%
Wrocław82757169-13,40%
Aglomeracja warszawska82477472-9,40%
Aglomeracja trójmiejska70455705-19,00%
Aglomeracja śląska50534916-2,70%
Średnia dla 7 aglomeracji77856906-11,30%


Według raportu, na kształtowanie się cen coraz większy wpływ mają osoby, które jeszcze przed kryzysem kupiły mieszkania pod inwestycję.

"Widać, że ożywienie na rynku coraz bardziej skłania inwestorów do wystawienia lokali na sprzedaż. Z kolei osoby zainteresowane zakupem mieszkania i mające kłopoty ze znalezieniem odpowiedniej dla siebie propozycji, mają powody do optymizmu, bowiem oczekiwania klientów coraz bardziej przekładają się na nowe projekty deweloperów" - czytamy dalej.

Zmiany cen mieszkań

 

MiastoZmiana ceny oferty mieszkańZmiana ceny mieszkań sprzedanych
Katowice-0,30%1,20%
Kraków-0,80%-0,60%
Łódź0,50%-1,30%
Poznań-5,00%-5,20%
Gdańsk6,60%2,00%
Warszawa-2,20%-2,50%
Wrocław-1,30%3,90%
Aglomeracja warszawska-1,60%-1,50%
Aglomeracja trójmiejska2,90%-0,10%
Aglomeracja śląska-0,60%3,80%
Średnia dla 7 aglomeracji-0,40%-1,00%

Większość najnowszych inwestycji uplasowana jest w segmencie popularnym, a więc charakteryzuje się cenami niższymi od średnich rynkowych. Dodatkowo, w nowych projektach dominują mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe, ale mniejsze metrażowo od tych projektowanych w czasie hossy. A więc tańsze.

"W rezultacie, z uwagi na dużą liczbę nowych atrakcyjnych projektów oraz znaczną poprawę dostępności kredytów, na wiosnę spodziewamy się wzrostu liczby lokali sprzedawanych na rynku" - podano także.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Średnia cena m kw. spadła do 6,9 tys. zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl