SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Specjaliści i menedżerowie najwięcej zarabiają w branżach IT i farmacji, najmniej w administracji

Średnie wynagrodzenie oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce sięga 11 900 zł brutto. Wzrosty odnotowano we wszystkich branżach prezentowanych w najnowszym raporcie firmy rekrutacyjnej Antal.

Article

Raport płacowy Antal przedstawia wynagrodzenia oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce. Badani pracownicy mają minimum 2 lata doświadczenia zawodowego, posiadają najbardziej pożądane umiejętności i mogą pochwalić się sukcesami zawodowymi. Analiza objęła 10 sektorów branżowych: IT, administracja i HR, sprzedaż i marketing, inżynieria i logistyka, bankowość i ubezpieczenia, farmacja i sprzęt medyczny, finanse i księgowość, prawo, SSC/BPO, sprzedaż techniczna oraz kadra zarządzająca.

Średnie wynagrodzenie oferowane specjalistom i menadżerom w Polsce wzrosło z 11 662 zł brutto w 2017 roku do 11 900 zł w roku 2018.

Najwyższe średnie wynagrodzenia otrzymywali specjaliści i menedżerowie z branż: IT - 13 330 zł brutto (+6% r/r), farmacja i sprzęt medyczny - 12 100 zł brutto (+1% r/r) oraz finanse i księgowość – 11 800 zł brutto (+9% r/r). W przypadku wyższej kadry zarządzającej, średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 23 020 zł (+7% r/r).

- Analizując wyniki raportu możemy zauważyć, że chociaż wzrost wynagrodzeń cały czas się utrzymuje, to dynamika zmian powoli wyhamowuje. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tak dobrze na rynku płac jeszcze nie było, a firmy powoli sięgają "sufitu" swoich możliwości finansowych. Głównym wyzwaniem pracodawców jest dziś okiełznanie rynku kandydata, dlatego prezentowane w raporcie dane są cennym punktem odniesienia zarówno podczas negocjacji wynagrodzenia, jak i przy ustalaniu siatki płac na konkretne stanowiska - komentuje Artur Skiba, prezes Antal i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

"W przypadku specjalistów i menedżerów rozpiętość wynagrodzeń jest bardzo duża. Wynika to z wielu zmiennych, które ostatecznie decydują o płacy. Wśród nich można wymienić m.in. wielkość organizacji, branżę oraz region, w jakim firma działa. Z drugiej zaś, każdy pracownik ma unikalny zestaw kompetencji, cech osobistych, sukcesów i doświadczenia. I to właśnie najczęściej umiejętności indywidualne takie jak języki obce, certyfikaty, wielkość zespołu, zakres odpowiedzialności, decydują o ostatecznej wysokości wynagrodzenia." - stwierdziła Agnieszka Wójcik, market research manager w Antal.

"Raport płacowy Antal 2019" został przygotowany na podstawie trzech źródeł wiedzy. Pierwsze z nich to badanie ankietowe przeprowadzone metodą CAWI oraz CATI w terminie 14 marca - 7 maja 2018 r. na próbie 1125 specjalistów i menedżerów z całego kraju, reprezentujących różne dyscypliny i branże. Dane te zostały zweryfikowane i poszerzone o informacje z procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal w 2018 r., a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami. Badanie dotyczy wynagrodzeń oferowanych w procesach rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, obejmuje osoby, które mają minimum 2-letnie doświadczenie oraz pracują w średnich i dużych firmach zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Wynagrodzenia przedstawione w raporcie są wynagrodzeniami całkowitymi, średnimi, brutto miesięcznie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Specjaliści i menedżerowie najwięcej zarabiają w branżach IT i farmacji, najmniej w administracji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Martyna
Każda firma rządzi się swoimi prawami. W medicover dział sprzedaży i management maja też auta służbowe . I chociaze poza tym nie ma jakichs szczegolnych benefitów poza biletami do kina czy na baseny, to jednak liczy sie też podejście do pracowników. Co jakiś czas organizowane sa szkolenia czy wyjazdy konferencyjne. Sporo sie dzieje, a im wiecej sie człowiek stara tym bardziej się go docenia
0 1
odpowiedź