SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stabilny wzrost na polskim rynku marek własnych mimo spadku w Biedronce

W najbliższych latach rynek marek własnych w Polsce będzie rósł stabilnie, napędzany głównie przez supermarkety i sklepy małego formatu - wynika z raportu PMR.

fot. shuttlerstockArticle

Rynek marek własnych w Polsce ma wzrosnąć o 6,6 proc. w 2015 roku i osiągnąć wartość 44,4 mld zł. Perspektywy rozwoju są dobre, jednak do 2020 r. rynek ma już nie powtórzyć takich wzrostów jak w latach 2009-2012.

Wolniejszy wzrost rynku jest pochodną niższych wzrostów sprzedaży marek własnych w dyskontach, odpowiadających obecnie za 66 proc. jego wartości. Dotyczy to zwłaszcza lidera rynku, Biedronki, w przypadku której udział marek własnych w obrotach jest z każdym rokiem niższy (aktualnie wynosi ok. 50 proc., podczas gdy jeszcze w 2009 r. było to 58 proc.). Podobny trend zaobserwować można na przykładzie Lidla, który również w ostatnim czasie mocno poszerzył ofertę produktów markowych.

Wszystkie największe sieci handlowe już oferują marki własne w najszybciej rotujących kategoriach, więc kolejne wprowadzane produkty nie będą przynosiły już tak spektakularnych wzrostów na obszarze całego rynku. Ponadto rozwój oferty ilościowej będzie hamowany chociażby przez powierzchnię sklepów handlowych. Tak więc wzrost rynku w kolejnych latach będzie przede wszystkim efektem większego popytu na produkty marek własnych, które z roku na rok cieszą się większym zaufaniem, a w drugiej kolejności - rozwoju oferty ilościowej.

Nie oznacza to jednak, że liczba marek własnych w sieciach nie będzie rosnąć. Zwłaszcza supermarkety coraz mocniej stawiają na markę własną. Sieci, które znacznie zwiększyły ten asortyment w ciągu ostatnich 1-2 lat, to m.in. Stokrotka, Polomarket, Piotr i Paweł czy Alma.

Również sklepy małego formatu (obecnie trzeci największy kanał dystrybucji marek własnych) to segment, w którym dokonuje się największy wzrost sprzedaży marek własnych. Ich dynamiczny wzrost jest rezultatem wprowadzania i rozwijania oferty marek własnych przez wszystkich dużych dystrybutorów hurtowych, specjalizujących się zarówno w produktach spożywczych, jak i chemicznych. Należą do nich Makro Cash & Carry, Grupa Eurocash, Grupa Specjał, Interchem czy Delko. Firmy te obsługują około 1/3 rynku spożywczego w Polsce.


Za wzrostem rynku marek własnych w kolejnych latach przemawiają także zmiany w zakresie oferty produktowej, które zachodzą na rynku w ostatnich latach. Sieci starają się walczyć z konkurencją oferując klientom coraz szerszy wachlarz produktów, często zdrowszych, z kategorii premium, z zagranicy.

Według PMR, do najważniejszych trendów produktowych należą: nacisk na produkty świeże - owoce i warzywa, a także pieczywo (część sieci uruchomiła w sklepach minipiekarnie do wypieku pieczywa na miejscu, np. Lidl, Biedronka, Kaufland), zdrowsza żywność (ograniczanie ilości soli, cukru, chemicznych dodatków i konserwantów w żywności, np. Biedronka, Alma), żywność Eko/Bio/Organic (produkty rolne pochodzące z gospodarstw z certyfikatem ekologicznym, np. Tesco Organic, Auchan Bio, Piotr i Paweł Bio), produkty premium (np. importowane z Francji – Intermarche, Carrefour, marka Deluxe w Lidlu czy La Speciale w Biedronce; ich znaczenie, podobnie jak marek własnych w segmencie bio/eko, będzie rosło, z uwagi na pogłębienie trendu zdrowego odżywiania), Więcej artykułów niespożywczych (bogatsza oferta kosmetyków - Biedronka, Lidl, Netto, a także odzieży, artykułów sportowych - Lidl, marka odzieżowa F&F oraz dziecięca Tesco Loves Baby w Tesco) oraz zatrudnianie znanych osób do promocji własnych produktów (Lidl - kucharze Pascal Brodnicki i Karol Okrasa, czy aktualnie Dorota Wellman, Tesco - Robert Makłowicz, Eurocash - Ewa Wachowicz.

Dołącz do dyskusji: Stabilny wzrost na polskim rynku marek własnych mimo spadku w Biedronce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl