SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stadion PGE Narodowy zamknięty. Wykryto wadę konstrukcyjną

Stadion PGE Narodowy z powodu wykrytej wady konstrukcyjnej został tymczasowo wyłączony z użytkowania - poinformował operator obiektu.

Operator PGE Narodowego podał w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl, że w trakcie standardowego, corocznego przeglądu technicznego konstrukcji stalowej dachu ujawniono wadę jednego z elementów konstrukcji stalowo-linowej.

- W związku z wykryciem wady, po niezwłocznym uzyskaniu rekomendacji konstruktora przedmiotowej konstrukcji, firmy SBP z siedzibą w Stuttgarcie, jak i jej wykonawcy, włoskiej firmy Cimolai, a także po rekomendacji ekspertów i w trosce o bezpieczeństwo, operator PGE Narodowego podjął decyzję o tymczasowym wyłączeniu stadionu z użytkowania - podano w komunikacie PGE Narodowego.

- W ramach realizowanego standardowego przeglądu stanu konstrukcji dachu przeprowadzono specjalistyczne badania poszczególnych jego elementów, w tym stalowych łączników lin podtrzymujących iglicę. W wyniku przeglądu ujawniono wadę konstrukcyjną jednego z łączników. W związku z tym operator PGE Narodowego natychmiast zwrócił się do projektanta konstrukcji, firmy SBP i jej wykonawcy, firmy Cimolai w celu konsultacji i zdiagnozowania przyczyn zaistniałej sytuacji. W dniu 10 listopada 2022 roku, w obecności projektanta konstrukcji dachu oraz jej wykonawców, a także naukowców z instytutu technologii w Karlsruhe na PGE Narodowym został przeprowadzony szereg inspekcji. Ich efektem była rekomendacja projektantów, wykonawców i ekspertów, by wyłączyć stadion z użytkowania i przeprowadzić dodatkowe badania, które pozwolą ocenić drogę usunięcia wady. Jednocześnie zamontowano urządzenia kontrolno-pomiarowe pozwalające na bieżące monitorowanie stanu konstrukcji łącznika - informuje Małgorzata Bajer, rzecznik prasowy PGE Narodowego.

- W związku z rekomendacją konstruktorów i ekspertów zarząd PGE Narodowego zdecydował o wstrzymaniu działalności stadionu i wyłączeniu możliwości przebywania na nim. Całkowicie wyłączona została jakakolwiek aktywność na stadionie. Dotyczy to zarówno wydarzeń sportowych i kulturalnych, jak i konferencji, kongresów, aktywności w powierzchniach biurowych i wycieczek po arenie. Rekomendacja konstruktorów i ekspertów uniemożliwia również rozegranie na stadionie meczu towarzyskiego Polska-Chile, zaplanowanego na 16 listopada - dodano.

Jak podano w komunikacie "operator PGE Narodowego pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Na polecenie Ministra Sportu i Turystyki w chwili obecnej obraduje sztab kryzysowy, który składa się z przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz operatora PGE Narodowego. Jednocześnie na stadionie działa sztab, którego zadaniem jest zarządzanie konsekwencjami wykrycia wady, a także dążenie do jak najszybszego ustalenia przyczyn i sposobów naprawy uszkodzonego elementu. Operator stadionu zleci także szereg dodatkowych ekspertyz obejmujących stan wszystkich części konstrukcyjnych dachu".

Stadion Narodowy wyłączony z użytku

Stadion został całkowicie wyłączony z użytkowania. Do odwołania nie będą się na nim odbywać wydarzenia sportowe i i kulturalne, a także konferencje, kongresy, wycieczki. Wyłączona została także działalność biur na terenie stadionu.

Na Stadionie Narodowym co roku odbywa się wiele koncertów i eventów komercyjnych. W ostatnich dniach na PGE Narodowym marka Tyskie otworzyła bar sportowy Strefa Kibica Sports Bar, gdzie transmitowane były najważniejsze wydarzenia sportowe.

W związku z zaplanowanym meczem Polska-Chile operator stadionu jest także w kontakcie z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. O wszystkich kwestiach dotyczących prac dążących do przywrócenia pełnej zdolności operacyjnej PGE Narodowego będzie informować na bieżąco.

Dołącz do dyskusji: Stadion PGE Narodowy zamknięty. Wykryto wadę konstrukcyjną

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Taaa. Na tvpis "wina Tuska"
odpowiedź
User
Gal
10 lat i już się sypie. Tak teraz się buduje. A budowle starożytnego Rzymu do dziś stoją.
odpowiedź
User
państwo teoretyczne
Solidnie zbudowany tak jak Ukraińskie drogi Nowaka
odpowiedź