SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większość Polaków popiera wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy

Blisko połowa Polaków popiera decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią (46 proc.) - wynika z sondażu Research Partner. Prawie 60 proc. jest przeciwnych przyjmowaniu ludzi ze wschodniej granicy.

Imigranci i pogranicznicy w okolicach Usnarza Górnego. Od początku września dziennikarze mają kłopoty z relacjonowaniem tego, co tam się dzieje fot. isokolka.euArticle

 W dniach 1-4 października 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie opinii Polaków dotyczące celowości wprowadzenia stanu wyjątkowego oraz stosunku do przyjmowania uchodźców z granicy białoruskiej.

Blisko połowa Polaków popiera decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią (46 proc.). Przeciwną opinię wyraziło 36 proc. ankietowanych, a 17 proc. respondentów nie miało zdania w tej sprawie.

Polacy za przedłużeniem stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią

Podobne wyniki uzyskano w pytaniu o poparcie decyzji o przedłużeniu stanu wyjątkowego. 45 proc. respondentów zgadza się z decyzja o kontynuacji stanu wyjątkowego na białoruskiej granicy. Decyzji tej nie popiera 37 proc. ankietowanych, a 19 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie.

Polacy przeciw przyjmowaniu ludzi

Polacy są w większości przeciwni przyjmowaniu ludzi, którzy znaleźli się na wschodniej granicy – taką opinię wyraziło prawie 60 proc. ankietowanych. Niespełna jedna czwarta badanych jest za udzielaniem tym osobom pomocy . Opinii na ten temat nie wyraziło 18 proc. respondentów.

Podsumowując, wyniki badania pokazują umiarkowaną akceptację dla decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego oraz zdecydowaną niechęć do przyjmowania uchodźców ze wschodniej granicy. Decyzje dotyczące wprowadzenia stanu wyjątkowego oraz jego kontynuacji popierają głównie respondenci w średnim wieku (35-54 lata), w szczególności mężczyźni. Brak akceptacji dla tego rozwiązania można zaobserwować głównie wśród osób po 55 roku życia oraz respondentów z wyższym wykształceniem.

Te ostatnie grupy społeczno-demograficzne deklarują największą aprobatę dla przyjmowania uchodźców.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 1-4.10.2021, na ogólnopolskiej próbie 1071 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków popiera wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sylwia
Bardzo dobrze, że jest wprowadzony stan wyjątkowy!
odpowiedź
User
statysta
Żyjemy w kraju, w którym 46% to już większość.
odpowiedź
User
xyz
Ejże, redaktorze, 45% to większość??? Uciekało się na wagary z matematyki, co?
odpowiedź