SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ze „Stanu zagrożenia” usunięto wątek „egzekucji(?)”, Ewa Stankiewicz ma zrobić o tym osobny dokument

Ewa Stankiewicz, autorka pokazanego w TVP1 w niedzielę dokumentu „Stan zagrożenia” o katastrofie smoleńskiej, poinformowała, że usunięto z niego wątek pokazujący „egzekucję(?) w miejsce akcji rat” oraz analizę akt prokuratury. - Obiecano mi w TVP możliwość zrobienia dokumentu na ten temat. Zobaczymy - zaznaczyła. Dziennikarze najmocniej komentują zdjęcia Ewy Kopacz w prosektorium, w którym identyfikowano ofiary katastrofy.

Zdjęcie z Ewą Kopacz w filmie "Stan zagrożenia" Article

Film dokumentalny „Stan zagrożenia”, którego emisję wcześniej kilka razy przekładano, został pokazany w TVP1 w niedzielę o godz. 21:15.

W trakcie i zaraz po emisji niektórzy dziennikarze i politycy na Twitterze chwalili dokument i jego autorkę Ewę Stankiewicz. - Gratulacje dla @ewa_stankiewicz! Świetny i potrzebny film #StanZagrozenia - napisała Magdalena Uchaniuk z Radia Wnet. - Bardzo dobry, wstrząsający film @ewa_stankiewicz. Ewa, gratulacje dla całej ekipy. Dobrze, że wreszcie był w TVP - stwierdziła Joanna Lichocka, posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych, jako publicystka dalej związana z „Gazetą Polską”.

- Jedno jest pewne. @ewa_stankiewicz robi lepsze filmy niż @Macierewicz_A - skomentował Klaudiusz Slezak z Radia Nowy Świat.

- Dziękuję Wszystkim za opinie nt "Stanu Zagrożenia". Gorzka prawda jest taka,że wkrótce znowu zginą ludzie. Po11 latach od zamachu na Prezydenta nie odsunięto od stanowisk współsprawców, nie załatano dziur w systemie bezpieczeństwa, nawet ich nie wskazano @AndrzejDuda  @MorawieckiM - stwierdziła na Twitterze Ewa Stankiewicz.

- Zalecenia bezpieczeństwa komisji Millera dotyczyły szkoleń pilotów itp. po ruskich wnioskach "błędu pilota" jako przyczynie tragedii. W świetle wiedzy o zamachu - nowa komisja zaleceń nie sporządziła, nie ma podstaw, bo dogłebnego badania "poziomów decyzyjnych" nie przeprowadziła, a przewodniczący podkomisji na wstępnym etapie zakazał prowadzenia przesłuchań świadków - dodała.

Ewa Stankiewicz o wątkach usuniętych ze „Stanu zagrożenia”

W poniedziałek przed południem Ewa Stankiewicz odpowiedziała na pytania internautów o sprawy, które nie mogły zostać przedstawione w filmie.

- Został usunięty wątek filmu 1.24 który  pokazuje egzekucję(?) w miejsce akcji rat, analiza akt prok,co wiemy na ten temat, jakie słowa tam padają. Obiecano mi w TVP możliwość zrobienia dokumentu na ten temat. Zobaczymy - napisała.

Z kolei prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zapowiedział („w odpowiedzi na liczne zapytania i apele”), że „Stan zagrożenia” kolejny raz zostanie pokazany w poniedziałek o godz. 20:10 w TVP Info.

Zaraz potem będzie można obejrzeć dyskusję o treści filmu

Dyskusja o zdjęciach Ewy Kopacz z prosektorium

W „Stanie zagrożenia” pokazano m.in. zdjęcia z zakładu medycyny sądowej w Moskwie, gdzie prowadzono identyfikację i sekcje zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Na jednym ze zdjęć ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz pozuje z pracownikami obok stołu, na którym leży szary worek służący do zakrywania zwłok, a na innym dyskutuje z pracownikiem.

Wielu dziennikarzy i polityków zarzuciło byłej premier, że nie zachowała należytej powagi. - Kawusia smakowała? Ohyda. Kłamstwa i zdrada. Za to wielki szacunek dla @ewa_stankiewicz - skomentował Wojciech Biedroń z „Sieci”. - W Moskwie, razem z bratem śp. Marii Kaczyńskiej, który identyfikował jej ciało, był również @AndrzejDuda. Nie pozował do zdjęć w prosektorium, jak to robiła przyszła premier. Co więcej, osobiście interweniował, gdy Rosjanie chcieli wystawić przed kamery ciało żony prezydenta RP - napisał Samuel Pereira z TVP.info.

- Po ujawnieniu tych zdjęć Ewa Kopacz powinna zniknąć z życia publicznego. Pozować z uśmiechem w ruskiej kostnicy pełnej ciał... Tego się nie da opisać cenzuralnymi słowami. Ona była szefem polskiego rządu - stwierdził Piotr Nisztor z „Gazety Polskiej”. - Ewa Kopacz po opublikowaniu zdjęć z prosektorium powinna zniknąć z życia politycznego. Kiedyś mówiło sie w takich sytuacjach, ze powinna zapaść się pod ziemię ze wstydu. Ale do tego trzeba mieć... poczucie wstydu - skomentował Krzysztof Świątek z Polskiego Radia 24.

Pojawiły się też opinie, że z kilku zdjęć nie należy wysuwać daleko idących wniosków. Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej” przypomniała zdjęcie grupy uśmiechniętych polityków PiS, m.in. Jarosława Kaczyńskiego, podczas jednej z miesięcznic smoleńskich.

- O tym mówiłam dziś w przeglądzie prasy. Czy to o czymś świadczy? Nie, o niczym nie świadczy - stwierdziła Wielowieyska.

- Ponad 10 lat tańczące na trumnach i żerujące na śmierci smoleńskie  hieny, zarzucające komukolwiek brak szacunku dla zwłok  i dla zmarłych, to już szczyt bezczelności - ocenił Tomasz Lis z „Newsweek Polska”.

W „Stanie zagrożenia” tezy o wybuchu na pokładzie tupolewa

Jak poinformowano, film wyreżyserowany przez Ewę Stankiewicz został oparty na dokumentach Naczelnej Prokuratury Wojskowej i raporcie technicznym podkomisji do planowego zbadania wypadku lotniczego. Emisja tego filmu była wielokrotnie przekładana.

"W ostatnim niewygłoszonym przemówieniu, prezydent Lech Kaczyński podkreślał, że zabicie elity miało zniszczyć państwo polskie i utorować drogę Rosji sowieckiej do podboju Europy. Zdolność powiedzenia prawdy o tym, kto zabił, uważał za fundament naszej suwerenności" - oświadczono w filmie.

W dokumencie ukazano kontekst polityczny i stan relacji polsko-rosyjskich przed katastrofą smoleńską w 2010 r. "Lech Kaczyński prezydent Polski, kraju uzależnionego od Rosji przez niemal dwa poprzednie wieki, w 2010 r. dostrzegał odradzające się imperium rosyjskich służb specjalnych. Napad Rosji na Gruzję, uzależnienie Polski od rosyjskiego gazu, kłamstwa i wypieranie się mordów na Polakach podczas II wojny światowej we współpracy sowietów z hitlerowskimi Niemcami, prezydent Lech Kaczyński postrzegał jako zagrożenie dla Polski" - podkreślili autorzy filmu.

Zwrócono uwagę, że TU-154M, na krótko przed katastrofą przeszedł remont przeprowadzony w Rosji, przez firmę, której właścicielem był oligarcha zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. "Wiemy, że jeżeli nie było ochrony samolotu w Samarze to można było z tym samolotem zrobić i włożyć do niego cokolwiek się chciało i gdzie chciało" - powiedział Tomasz Grudziński, były zastępca szefa BOR.

Ukazana w filmie wirtualna symulacja wskazała, że w punkcie pod podłogą salonki generalskiej Tupolewa w górnym rogu baku paliwowego znajdowało się epicentrum eksplozji, która - w założeniu autorów - miała mieć miejsce w Smoleńsku. Podkreślono, że im bliżej tego punktu, tym większe rozdrobnienie konstrukcji samolotu, a szczątki salonki generalskiej zostały rozrzucone na całym wrakowisku.

Tomasz Ziemski, specjalista podkomisji cytowany w filmie, powiedzą, że zbadał tezę, zgodnie z którą skrzydło samolotu miało uderzyć w tzw. pancerna brzozę. "Okazało się, że poszycie górne zamiast być zgniatane przez pień drzewa od skrzydła, które na niego napierało, to te odłamki wybrzuszały, się wywijały się na zewnątrz do góry, a dolne zawijały się w loki powybuchowe na zewnątrz do dołu. To zupełnie zmienia obraz niszczenia końcówki tego skrzydła" - powiedział ekspert.

Z ujawnionych w filmie protokołów przesłuchań jednego ze świadków obecnych na lotnisku w Smoleńsku wynika, że słyszał on podczas katastrofy huki i detonacje. Inny świadek mówił z kolei o dźwiękach trzech wybuchów.

Autorzy wskazywali też na zaniedbania, które ich zdaniem miały miejsce po katastrofie. Zwrócono uwagę, że polscy śledczy przybyli na wrakowisko po 11 godzinach od wypadku. Jak dodano, Rosjanie skończyli już wówczas niektóre prace i wysłali część ciał do Moskwy.

Cytowany w dokumencie specjalista medycyny ratunkowej, który był dzień po katastrofie w Moskwie, powiedział, że podczas identyfikacji ciał w prosektorium polscy medycy sądowi nie uczestniczyli w samych sekcjach. Ukazano przy tym zdjęcia z prosektorium, na których widać ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz, w towarzystwie m.in. pracowników zajmujących się przenoszeniem ciał ofiar katastrofy.

Polski ratownik relacjonował też, że nie widział polskich prokuratorów lub lekarzy, którzy nadzorowali przenoszenie i składanie ciał do trumien. Jego zdaniem mogło wtedy dojść do pomyłek. Jak wskazano, podczas późniejszej ekshumacji okazało się, że 8 ciał spoczywało w niewłaściwych grobach, a dziesiątki szczątków włożono błędnie do trumien.

Jeden z ekspertów podkomisji, mąż reżyserki dokumentu Glenn Jorgensen powiedział, że teraz potrzebne jest rzeczywiste i niepolityczne zarządzanie pracami, żeby można było zakończyć i udokumentować to dochodzenie zgodnie z międzynarodowymi standardami.

"Pomimo oficjalnego dokumentu państwa polskiego, raportu technicznego, który wskazuje, że przyczyną rozpadu samolotu były eksplozje, udział osób trzecich nigdy nie został realnie zbadany, a pytania o zamach są piętnowane i ośmieszane" - wskazali autorzy.

W dokumencie zacytowano też wypowiedź Magdaleny Merty, żony jednej z ofiar katastrofy. "Uważamy, że mamy prawo pytać, czy ich zabito. Nawet jeżeli w kimś będzie takie pytanie budziło pusty śmiech" - powiedziała kobieta.

10 kwietnia w TVP1 film sejmowej podkomisji smoleńskiej

„Stan zagrożenia” miał zostać pokazany w TVP1 w środę 20 stycznia br. Emisję odwołano kilka godzin przed planowaną porą, Telewizja Polska tłumaczyła, że dotarły do niej „zastrzeżenia natury formalno-prawnej, stwarzające poważne wątpliwości co do ryzyka użycia w filmie materiałów prawnie chronionych”, dlatego dokument będzie można obejrzeć 10 kwietnia.

8 kwietnia w głównym wydaniu „Wiadomości” poinformowano, że TVP dostała od kierowanej przez Antoniego Macierewicza sejmowej podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej film z wynikami jej prac. Macierewicz poprosił Jacka Kurskiego o emisję nagrania 10 kwietnia wieczorem.

Nadawca poinformował, że spełni tę prośbę, natomiast „Stan zagrożenia” pokaże 18 kwietnia, w rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. - Telewizja Polska jako nadawca publiczny, w sprawie tak ważnej jak wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej czuje się zobowiązana w pierwszej kolejności publikować materiały autoryzowane przez instytucje państwowe, w drugiej zaś - o charakterze dziennikarskim i publicystycznym - uzasadniła TVP.

Dokument z wynikami podkomisji sejmowej obejrzało w TVP1 średnio 1,66 mln osób (dane Nielsen Audience Measurement). - W imieniu żony oficera BOR, który zginął w Smoleńsku, kieruję pozew przeciwko TVP za opublikowanie ostatnich krzyków ofiar tej katastrofy - poinformował adwokat. Roman Giertych. Jego zdaniem, w skandaliczny sposób naruszyło to prawo rodzin zmarłych do godnego przeżywania żałoby.

Według danych Nielsen Audience Measuerment w marcu br. średnia widownia minutowa TVP1 wynosiła 635 823 osób, a udział w rynku oglądalności - 9,55 proc. (po wzroście o 4,37 proc. rok do roku). Stacja była liderem rynku oglądalności.

Dołącz do dyskusji: Ze „Stanu zagrożenia” usunięto wątek „egzekucji(?)”, Ewa Stankiewicz ma zrobić o tym osobny dokument

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasnolud
...no to może teraz dla odmiany zdjęcia jakichś pisowskich oficjeli, którzy pracowali tam na miejscu w pocie czoła. Ktoś? coś? Nikt? Panie Antoni, a może Pan?
16 27
odpowiedź
User
Corozon
Widzę że wybitną ewka, przywdziała pseudonim krasnolud. Wyskrob się piorunem czubku.
6 10
odpowiedź
User
xx
Zdjęcia Kopaczowej w prosektorium nie do obrony. Totalna kompromitacja państwa polskiego. Dopiero do mnie dotarło o co chodziło na słynnych taśmach z tym, że to kartonowe panstwo, że "ch**j, d**a i kamieni kupa". Masakra.
11 3
odpowiedź