SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związkowa Alternatywa do rządu: zamiast atakować TVN zadbajcie o wyższe standardy TVP

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa skierował do rządzących apel, w którym nawołuje do zatroszczenia się o kondycję mediów publicznych. Jego przewodniczący zaznacza, że „TVP łamie elementarne standardy profesjonalnego dziennikarstwa, zastępując informacje propagandą rządową”.

Prezes TVP Jacek Kurski (screen: YouTube/Super Express)Article

W miniony piątek Sejm ostatecznie uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji (określaną jako "lex TVN"), odrzucając weto Senatu. Nowela zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które mówią że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

Zmiana uderzać ma w Discovery, nadawcę kanałów z grupy TVN. Ustawa trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy, który ma 21 dni na decyzję: podpisać ją, zawetować czy skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa Piotr Szumlewicz w kontekście tych wydarzeń przypomina, że pół roku temu organizacja apelowała do Jarosława Kaczyńskiego o zajęcie się sytuacją w Telewizji Publicznej.

„Pisaliśmy wtedy, że TVP to nie tylko prorządowa propaganda, ale też firma, w której na masową skalę łamane są prawa pracownicze. Prezes TVP, Jacek Kurski od wielu miesięcy narzuca różne formy umów niestandardowych, z których część jest rażąco sprzeczna z Kodeksem pracy” - podkreśla Szumlewicz. „Wobec wielu pracowników narodowy nadawca wymusza samozatrudnienie, chociaż zgodnie z prawem powinni mieć etaty. TVP ma też wiele kontraktów z firmami zewnętrznymi, które oferują niskopłatne umowy cywilnoprawne” - dodaje.

Związek zaznacza, że nic od czasu tego apelu w TVP się nie zmieniło. „TVP wciąż łamie elementarne standardy profesjonalnego dziennikarstwa, zastępując informacje propagandą rządową. Jej przekaz jest pełen kłamstw, nadużyć i manipulacji. Zarazem Telewizja Polska w ostatnich miesiącach jeszcze zwiększa skalę śmieciowego zatrudnienia i omijania Kodeksu pracy. To zaprzeczenie jakkolwiek pojmowanej misji i zły przykład dla całego rynku medialnego” - pisze Szumlewicz.

Związkowa Alternatywa podkreśla, że musi istnieć alternatywa wobec TVP. Dlatego apeluje do prezydenta o zawetowanie „lex TVN”, a do partii rządzącej o zaprzestanie „działań godzących w wolność słowa”. „Zamiast atakować media komercyjne niezależne wobec władzy rządzący powinni zadbać o lepszą kondycję mediów publicznych” - kończy Szumlewicz.

Dołącz do dyskusji: Związkowa Alternatywa do rządu: zamiast atakować TVN zadbajcie o wyższe standardy TVP

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PiSopatologia
Najciemniej pod latarnią
odpowiedź
User
Głodzimierz Wąszasty
Szumi jako libek, no nieźle
odpowiedź