SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stany Zjednoczone odmawiają wizy węgierskiemu dziennikarzowi sportowemu, a Kanada – kandydatowi na konsula

Stany Zjednoczone i Kanada odmówiły wydania wiz obywatelom Węgier związanym z władzami tego kraju. W pierwszym przypadku chodzi o redaktora naczelnego dziennika „Nemzeti Sport”, w drugim zaś o kandydata na konsula generalnego w Toronto – poinformowały węgierskie media.

Viktor Orban, premier WęgierArticle

Jak podał portal HVG, „ulubiony dziennikarz sportowy (premiera) Viktora Orbana i redaktor naczelny jego ulubionej gazety +Nemzeti Sport+” Gyorgy Szollosi nie dostał amerykańskiej wizy na planowaną wizytę w Chicago, gdzie miał się spotkać z rodakami żyjącymi w USA.

Węgierskie MSZ poprosiło dla niego o wizę dyplomatyczną, ale wniosek spotkał się z odmową. W 2017 roku Szollosi został mianowany przez ówczesnego prezydenta Węgier Janosa Adera ambasadorem odpowiedzialnym za pielęgnowanie węgierskich tradycji piłkarskich i dziedzictwa Ferenca Puskasa, najlepszego węgierskiego piłkarza w historii kraju.

„Zgodnie z amerykańskim prawem wizy dyplomatyczne mogą być wydawane tylko zagranicznym urzędnikom państwowym, a nie osobom, które nie są zatrudnione lub opłacane w celu pełnienia oficjalnych funkcji rządowych, niezależnie od rodzaju przedstawionego paszportu” – poinformowała ambasada USA w Budapeszcie, odpowiadając na pytania portalu Telex.

Problemy z wjazdem do Ameryki Północnej ma również Janos Bencsik, były poseł nacjonalistycznego Jobbiku, który ma objąć stanowisko konsula generalnego w Toronto. W czerwcu portal Wolna Europa informował o tym, że Bencsik powinien rozpocząć pracę jako konsul już na początku roku, ale wciąż nie otrzymał zielonego światła ze strony kanadyjskiej.

Portal HVG napisał w środę, że jego sytuacja nie uległa zmianie. Problemem mają być antysemickie, rasistowskie i homofobiczne wypowiedzi Bencsika w przeszłości.

„W Toronto mieszka całkiem spora społeczność węgierskich Żydów. Kanada jest ponadto krajem liberalnym. Jeśli zgłosisz posłowi, że ktoś w przeszłości wygłaszał antysemickie i rasistowskie uwagi, to się tym zajmie” – powiedział Wolnej Europie węgiersko-kanadyjski obywatel, mieszkający w Toronto.

Władze USA nałożyły na początku sierpnia ograniczenia dotyczące posiadaczy węgierskich paszportów w ramach programu bezwizowego - Visa Waiver Program. Przyczyną decyzji są kwestie bezpieczeństwa związane z uproszczonym przyznawaniem obywatelstwa przez rząd Orbana etnicznym Węgrom w krajach sąsiednich.

Dołącz do dyskusji: Stany Zjednoczone odmawiają wizy węgierskiemu dziennikarzowi sportowemu, a Kanada – kandydatowi na konsula

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl