SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Starlink: Euro 2012 rozczarowaniem TVP, tylko 40 mln zł z reklam

Dom mediowy Starlink szacuje, że Telewizja Polska na reklamach przy Euro 2012 zarobiła netto 40 mln zł. Zdaniem firmy TVP nie udało się wykorzystać w pełni potencjału reklamowego tych transmisji.

Starlink: Euro 2012 rozczarowaniem TVP, tylko 40 mln zł z reklam

Starlink podkreśla, że przy relacjach z Euro 2012 TVP wprowadziła osobny cennik reklamowy, w którym średnie CPP przy meczach było o ok. 90 proc. wyższe niż przy pozostałych programach, niezwiązanych z turniejem. Zdaniem firmy przygotowana z wielomiesięcznym wyprzedzeniem oferta cenowa zakładała rekordowe wyniki oglądalności transmisji, nie uwzględniła jednak do końca sytuacji rynkowej. „Ceny spotów przy meczach mogły wydawać się bardzo wysokie. Obroniły się jednak w pełni dzięki liczbie widzów. Trudno oszacować, co by było gdyby ceny reklam były niższe. W obecnej sytuacji rynkowej niechęć do ryzyka, zwłaszcza w reklamowo ważnej, aczkolwiek pogrążonej w kryzysie branży FMCG, jest ogromna” - czytamy w raporcie Starlinka. Analitycy firmy zaznaczają, że TVP na reklamach przy Euro mogłaby zarobić nawet o 10 mln zł, gdyby polska reprezentacja doszła do finału.

>>> Rekordowe wpływy reklamowe TVP z Euro 2012

Starlink zwraca uwagę, że przy transmisjach Euro 2012 wyemitowano mniej więcej dwa razy spotów niż przy relacjach z mistrzostw świata i poprzedniego Euro (pokazywanego przez Polsat). Zatem mimo rekordowej oglądalności nastąpił bardzo niski szum reklamowy. Wyjaśnić to można trudną sytuacją panującą obecnie na polskim rynku marketingowym. „Wydatki na reklamę spadają. Wszystko wskazuje na to, że cały rok zakończy się ujemną dynamiką,. Z obecności reklamowej na czas Euro niemal całkowicie wycofała się pogrążona od ubiegłego roku w kryzysie branża FMCG oraz farmaceutyki. Są to kategorie, dla których mniej od względów wizerunkowych liczą się atrakcyjne koszty dotarcia, a czerwiec nie jest sprzedażowo kluczowym okresem” - opisują analitycy Starlinka.

>>> Euro 2012 najchętniej oglądane w XXI wieku

W takiej sytuacji zyskali marketerzy, którzy mimo wysokich cen zdecydowali się wykupić reklamy przy Euro. „Mogli skorzystać na mniejszym wypełnieniu bloków reklamowych oraz tym, że wynikowe CPP było na porównywalnym poziomie z czerwcem 2011. Nawet przy najdroższych meczach z udziałem Polaków, rekordowe oglądalności zrekompensowały wysokie koszty reklamy” - opisuje Starlink. Natomiast TVP dzięki transmisjom Euro mimo wszystko mogła na kilka tygodni odzyskać udziały w oglądalności i zahamować spadek przychodów reklamowych.

>>> Biedronka marką najbardziej kojarzoną przez Polaków z Euro 2012

Zdaniem analityków Starlinka Euro 2012 nie dało polskiemu rynkowi reklamowemu zastrzyku w postaci dodatkowych budżetów. Firma ocenia, że media inne niż telewizja, a zwłaszcza outdoor i kina, wręcz straciły na tej imprezie, ponieważ absolutnie kluczowi dla nich reklamodawcy z branży FMCG wstrzymali w czerwcu swoje wydatki, a sponsorzy Euro nie zrekompensowali tych strat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Starlink: Euro 2012 rozczarowaniem TVP, tylko 40 mln zł z reklam

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
anioł
Juliusz Braun powinien zostać odwołany. Natychmiast.
8 8
odpowiedź
User
Basia z Krzysią
TVPolitruk jest naprawdę genialna. Potrafi zamienić pieniądze w ... piasek.
8 8
odpowiedź
User
BX
Jasne. Braun jest geologiem.
8 8
odpowiedź
User
Korespondent z Zamku Wildstein
Może Zdrojewski wyśle do tv kolejny desant z ministerstwa. Tym razem specjaliści od marketingu. Czekamy.
8 8
odpowiedź
User
BYK
Ofermy z Woro nie potrafią zatrzymać spadku oglądalności swoich anten i przychodów z reklam, dlatego (ofermy) domagają sie abonamentu lub innego nielegalnego zasiłku na jakąś misję. Powtarzają to kłamstwo, jak mantrę i myślą, że ktoś, poza "Gazet-ką Ludu", to podejmie.
8 8
odpowiedź