SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Starlink zwalnia na całym świecie, także w Polsce. Powodem rosnąca liczba użytkowników

Firma Ookla, właściciel Speedtestu, opublikowała dane za drugi kwartał, dotyczące wydajności satelitów w Europie, Oceanii i obu Amerykach: Północnej oraz Południowej. Z raportu wynika, że prędkości Starlink spadły w każdym kraju, badanym w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Także w Polsce, gdzie Starlink oferuje prędkości niższe niż wynosi średnia operatorów stacjonarnych.

Ookla analizuje dane Starlinka (SpaceX) już od ponad roku. „Prędkości Starlink spadły w każdym kraju, który badaliśmy w ciągu ostatniego roku, a powodem tego jest fakt, że coraz więcej użytkowników rejestruje się w usłudze” – czytamy w raporcie za drugi kwartał br.

Mediana (średnia) prędkości pobierania dla Starlink spadła w Kanadzie, Francji, Niemczech, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, osiągając wyniki gorsze od 9 do 54 proc., w porównaniu z drugim kwartałem 2021 r. Jednakże Starlink nadal osiąga medianę prędkości pobierania wynoszącą co najmniej 60 Mb/s w Ameryce Północnej, co – jak podkreślają analitycy z Ookla - jest „więcej niż wystarczające”, do tego, by co najmniej jedno podłączone urządzenie mogło swobodnie działać w internecie, wykonując w nim zwyczajne aktywności, w tym przesyłanie strumieniowe wideo, pobieranie gier czy rozmowy wideo.

Jak Starlink działa w Polsce?

Spadły także wskaźniki dla wysyłania (z tych samych powodów, co dla pobierania) – i to, jak podkreślono w raporcie - we wszystkich krajach, które monitorowano w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Starlink osiągnął za to wyższe wyniki niż średnia stacjonarnych łączy szerokopasmowych w 16 krajach europejskich.

W Polsce – jak wskazuje analiza – SpaceX oferuje pobieranie z prędkością 55,43 Mbps, zaś wysyłanie z prędkością 13,38 Mbps. Opóźnienie satelitarne wynosi 67 ms. To wynik gorszy niż średnie wskaźniki polskich operatorów stacjonarnych: mediana w tym przypadku wynosi 91.37 Mbps (pobieranie danych) i 30,73 Mbps (wysyłanie danych). Opóźnienie wynosi 10 ms.

Polska jednak nie stanowi żadnego wyjątku: „Wszyscy dostawcy usług satelitarnych pozostawali daleko w tyle za dostawcami stacjonarnych łączy szerokopasmowych w całej Europie pod względem opóźnień w drugim kwartale 2022 r. Starlink w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii odnotował najniższe opóźnienia satelitów; odpowiednio na poziomie 37 ms i 39 ms” – czytamy w raporcie.

Ile kosztuje usługa od Elona Muska?

W sierpniu Starlink mocno obniżył ceny swoich usług w Polsce. Firma poinformowała, że biorąc pod uwagę „warunki panujące na lokalnym rynku” rezygnuje z ceny 449 zł za miesiąc i ustala nową: 230 zł/mc. Nieznacznie wyższa jest za to kwota, która trzeba wyłożyć na sprzęt - ale za to nie płacimy już za wysyłkę i obsługę. Te ceny utrzymują się do teraz.

Starlink dostępny jest dla polskich klientów od września 2021 roku.  Zestaw oferowany w serwisie Starlink.com obejmuje antenę, router WiFi, zasilacz, kable i statyw montażowy. Publiczne testy internetu oferowanego przez firmę Elona Muska, rozpoczęły się w USA jesienią ub.r. Docelowo usługa ma być świadczona na całym świecie z wykorzystaniem ok. 12 tys. satelitów.

Źródło grafiki w tekście: Ookla.com

Dołącz do dyskusji: Starlink zwalnia na całym świecie, także w Polsce. Powodem rosnąca liczba użytkowników

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TT
Usługa nigdy nie miała konkurować z operatorami stacjonarnymi. Jest adresowana do osób mieszkających w miejscach gdzie nie ma w ogóle providerów internetu (i internet satelitarny jest ostatnią deską ratunku) lub ich jakość jest beznadziejna (np. wiele osób mających doprowadzonych linię telefoniczną może liczyć jedynie na ADSL działający z prędkościami 1-2 Mbit/s z uwagi na oddalenie od najbliższego DSLAMu i brak inwestycji ze strony operatorów), sieć komórkowa LTE też nie jest wszędzie dostępna.
odpowiedź