SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Startują próby technologii Li-Fi przesyłającej dane w tempie 1 GB/s za pomocą światła

Naukowcy rozpoczęli testy technologii Li-Fi, która pozwala na przesyłanie danych za pomocą światła. Próbne rozwiązanie umożliwia transfer z prędkością 1 GB/s.

fot. Shutterstock.com Article

Testy są prowadzone w Tallinie przez firmę Velmenni w kilku tamtejszych biurach. Inżynierom udało się uzyskać za pomocą nowej technologii prędkość przesyłania danych na poziomie 1 GB/s.

Osiągnięty wynik jest gorszy od tego, który udało się uzyskać naukowcom w warunkach laboratoryjnych, gdy transfer osiągnął prędkość 224 Gb/s pozwalając na pobranie w ciągu jednej sekundy 18. plików o rozmiarach 1,5 GB każdy. Nie zmienia to jednak faktu, że pod względem prędkości działania sieć Li-Fi jest bez porównania wydajniejsza niż stosowane dzisiaj standardy Wi-Fi.

Li-Fi to rozwiązanie opracowane w 2011 r. na Uniwersytecie w Edynburgu. Technologia ta pozwala na przesyłanie danych za pośrednictwem widzialnego światła (wykorzystywane są fale świetlne o częstotliwości od 400 do 800 THz). Zaleta Li-Fi polega na tym, że do transmisji informacji można wykorzystywać żarówki typu LED i nie istnieje konieczność budowy specjalnej infrastruktury, jak w wypadku Wi-Fi.

Pomimo swoich zalet Li-Fi posiada też ograniczenia polegające na tym, że wiązka światła przekazująca dane musi być „widziana” przez konkretne urządzenie. Z kolei łatwiej niż w wypadku używanego dzisiaj Wi-Fi ograniczyć dostęp do przesyłanych informacji (połączenie może być np. dostępne jedynie w pomieszczeniu, w którym przebywa aktualnie użytkownik).

- Obecnie testujemy nowe rozwiązanie pod kątem zastosowania w przemyśle i na rynku korporacyjnym - tłumaczy w rozmowie z serwisem International Business Times Deepak Solanki, CEO Velmenni. - W przyszłości jednak zamierzamy wprowadzić Li-Fi także do domów zwykłych użytkowników, gdzie technologia ta będzie mogła być alternatywą dla stosowanego dzisiaj powszechnie Wi-Fi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Startują próby technologii Li-Fi przesyłającej dane w tempie 1 GB/s za pomocą światła

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Norbi
Ciekawe. Obstawiam, że u nas pierwszy tę technologię (o ile się przyjmie oczywiście) wdroży Plus. Tak było z lte i nie wiem czy to pamiętacie, ale jeszcze kilka lat temu poza cp i plusem nikt nie myślał nawet o lte, a teraz to standard :)
10 9
odpowiedź
User
branża
Ciekawe. Obstawiam, że u nas pierwszy tę technologię (o ile się przyjmie oczywiście) wdroży Plus. Tak było z lte i nie wiem czy to pamiętacie, ale jeszcze kilka lat temu poza cp i plusem nikt nie myślał nawet o lte, a teraz to standard


Plus? Raczej Osram
10 8
odpowiedź
User
Jano
No, za internet to Plus jak najbardziej odpowiada. No ale to dość specyficzna technologia, więc trochę inaczej sprzęt musiałby być przygotowany. Pewnie właśnie z jakimś posiadaczem technologii świetlnych. No ale tak jak Norbi uważam, że co jak co, ale pierwszy będzie u nas na rynku Plus.
8 9
odpowiedź
User
Lena
Hahaha, dobre z tym producentem żarówek, Ty to masz głowę, uśmiałam się. Ale zasadniczo to na temat weszłam temu, że chciałam dokładnie to co norbi i jano napisać- że pewnie pierwszy z tą technologią wystartuje u nas plus.
8 8
odpowiedź
User
Tomasz
To że Plus jest liderem innowacyjności w Polsce, to wiadomo od dawna. Nie wiem tylko, jak to Li-Fi miałoby działać, ale jeśli będzie się to dało sensownie przygotować, to chętnie bym z takiego modemu, bo pewnie o to chodzi, skorzystał.
8 8
odpowiedź