SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Startuje kanał dla dzieci TVP ABC - na początek bez reklam i materiały archiwalne

Telewizja Polska uruchomi 15 lutego nowy kanał dla dzieci - TVP ABC. Do końca miesiąca nie będzie reklam, pojawią się one dopiero po 1 marca. Nadawca zapowiada też wiele premier i produkcji własnych, choć ze względów finansowych na razie nie będzie studia. Program ma być bezpieczny dla dzieci, a od kwietnia ruszą też programy dla rodziców i opiekunów.

Małgorzata Mierzejewska-Wawryków Article

 – Ramówka jest już zamknięta, prawie wszystkie taśmy są już podstawione w wideotece, robimy ostatnie przeglądy emisyjne. W tej chwili koncentrujemy się na przygotowaniu oprawy, zwiastunów i wypełnieniu pozostałych wakatów – mówi Małgorzata Mierzejewska-Wawryków, szefowa TVP ABC.

Stacja będzie nadawana na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1), więc będzie dostępna dla wszystkich odbiorców. Mierzejewska-Wawryków podkreśla, że nie będą potrzebne żadne zmiany w sprzęcie telewizyjnym, np. dekodery, a jedynie zakodowanie nowego programu na kanale. Wciąż trwają rozmowy z sieciami kablowymi i satelitarnymi, które są zainteresowane posiadaniem TVP ABC w swojej ofercie.

Choć koncesja TVP ABC zezwala na nadawanie od 6 do 23, początkowo program będzie nadawany od 7 do 21. Od kwietnia po godz. 21 w ramówce pojawią się specjalne programy dla rodziców, a od samego początku o godz. 17 w TVP ABC będzie pasmo premierowe.

Stacja będzie kierować swoje programy przede wszystkim do dzieci w wieku od lat 3 do 12. Mają one być bezpieczne i angażujące. Mierzejewska-Wawryków chciałby, aby rodzice mogli pozostawić dzieci same podczas oglądania TVP ABC bez obawy o treść programów. Młodzi widzowie mają nie tylko dobrze się bawić, lecz także poszerzać wiedzę dzięki ciekawym programom edukacyjnym.

TVP ABC będzie jedyną bezpłatną, choć objętą abonamentem, stacją telewizyjną dla dzieci.

 – Oferta pierwszych sześciu tygodni będzie opierała się przede wszystkim na archiwalnych programach Telewizji Polskiej, takich jak „Mama i ja”, „Domowe przedszkole”, „Zygzaki”, „Wirtulandia”, „Jedyneczka”, „Budzik”, tytuły, które pokolenie dzisiejszych rodziców doskonale zna. Ale też na filmach animowanych przez niektórych nazywane kultowymi, czyli „Bolek i Lolek”, „Koziołek Matołek”, „Miś Uszatek” – wylicza Mierzejewska-Wawryków.

Dodaje, że nie zabraknie też produkcji zagranicznych, takich jak „Smerfy” czy „Pszczółka Maja”. Telewizja Polska jest już w trakcie zakupu kolejnych licencji na znane programy dla dzieci.

Po okresie rozruchu w TVP ABC ma się pojawić więcej produkcji własnych. Nie będzie jednak studia, bo to zbyt kosztowne. Dopiero od 1 marca stopniowo zaczną się pojawiać reklamy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Startuje kanał dla dzieci TVP ABC - na początek bez reklam i materiały archiwalne

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ex
"Choć koncesja TVP ABC zezwala na nadawanie od 6 do 23" to bardzo źle bo powinni nadawać 24h, w nocy np. powtórki programów, lub też inne znane z anteny TVP 1 czy TVP 2. W końcu jest to stacja DVB-T więc powinni nadawać także nocą coś dla rodziców i opiekunów "Teatr telewizji" czy filmy fabularne dla rodziców. Czas wystąpić o zmianę zapisu w koncesji.... w wszystkim wyjdzie to na dobre.
14 9
odpowiedź
User
kropka.
A kim jest ta pani? Miało nie być osobnych struktur, biurek, sekretarek, itp., tym bardziej, że na studio nie ma pieniędzy? No i kiedy odbył się jakiś konkurs, który ta pani wygrała? :)
14 10
odpowiedź
User
lolik
1.Koncesja nie zezwala TYLKO NAKAZUJE emisję MIN. 17 godzin na dobę programu
2. Jak zobaczyłem zdjęcie tej pani to już sobie wyobraziłem jak ten kanał będzie wyglądał...
3."TVP ABC będzie jedyną bezpłatną, choć objętą abonamentem, stacją telewizyjną dla dzieci." - co autor miał na mysli? Jak abonament? Przecież abonament płaci się za odbiorniki a nie kanały?
12 8
odpowiedź