SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Startuje Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, ma chronić najważniejszą infrastrukturę Polski

W poniedziałek ogłoszono uruchomienie Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NC Cyber NASK). Instytucja ma pośredniczyć w szybkiej wymianie informacji o zagrożeniach oraz chronić przed atakami krytyczną infrastrukturę kraju. - Zwykli obywatele także będą pod ochroną centrum - zapowiada Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

Anna StreżyńskaArticle

O starcie Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie. Według zapowiedzi Ministerstwa Cyfryzacji nowa instytucja zwana też NC Cyber NASK ma służyć głównie jako pośrednik w szybkiej wymianie informacji o cyberzagrożeniach pomiędzy najważniejszymi sektorami gospodarki i administracji, które odpowiadają za krytyczne odcinki infrastruktury kraju.

- Powołanie Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ma spowodować, że będziemy się szybko wymieniać informacjami, wspólnie pracować nad cyberbezpieczeństwem i reagować na wszelkie incydenty związane z tymi zagrożeniami tak, aby było to najbardziej skuteczne - podkreśliła podczas konferencji Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

Nowe centrum będzie działać na bazie struktur NASK i będzie składać się z czterech pionów - badawczo-rozwojowego, operacyjnego, szkoleniowego i analitycznego. W ramach pionu operacyjnego działa CERT Narodowy, czyli zespół, który m.in. reaguje na incydenty bezpieczeństwa w sieci. Zgodnie z zapowiedzią Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa będzie funkcjonowało przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu i ma na bieżąco reagować na ewentualne ataki skierowane w sieci na najważniejsze elementy funkcjonowania państwa.

Zadaniem pracowników Centrum będzie także przygotowywanie szkoleń i prowadzenie kursów dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo administracji oraz opracowywanie ewentualnych scenariuszy zagrożeń dla cybernetycznego bezpieczeństwa Polski.

W ramach nowej instytucji będą funkcjonowali oficerowie łącznikowi z najbardziej newralgicznych segmentów gospodarki, takich jak bankowość czy telekomunikacja, a także przedstawiciele prokuratury, policji i ABW.

Według szacunków na stworzenie NC Cyber NASK wydano ok. 2,5 mln zł. Anna Streżyńska zaznaczyła, że centrum ma chronić nie tylko państwo, ale także jego obywateli. Dlatego część działalności ośrodka będzie skierowana na zapewnienie internautom w Polsce warunków bezpiecznego korzystania z internetu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Startuje Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, ma chronić najważniejszą infrastrukturę Polski

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LOLdwik
Pani Minister Streżyńska chyba nie ma pojęcia jak skostniała i nie wydajną strukturą jest NASK. NASK wyspecjalizował się w rozwiązywaniu problemów na zasadzie "my za to nie odpowiadamy to nie nasza sprawa" czego najlepszym przykładem jest kompromitujący NASK skandaliczny bałagan na rynku hurtowników domen. NASK przez ostanie lata systematycznie i planowo odsuwał ze swojej instytucji jakikolwiek nadzór nad podmiotami operującymi domenami do tego stopnia ze obecnie na rynku więcej jest dziwnych firm oferujących pseudo promocje oraz praktyki mające na celu wyciągniecie z klienta jak najwięcej kasy nawet w formie późniejszego szantażu niż rzetelnych i pewnych operatorów. Każde zawiadomienie NASK o dziwnych praktykach na tym rynku kończy się opinia NASK "to nie nasza sprawa to wolny rynek" co idealnie pasuje do praktyk rządu PO. Proszę przyjrzeć się oddaniu nadzoru nad domenami gmin, miast, instytucji, domen regionalnych (czyli generalnie domen strategicznych) podmiotom prywatnym... To typowe działanie dla ludzi związanych z PO. Jeśli NASK ma odpowiadać za nasze cybernetyczne bezpieczeństwo to w obecnej formie ta instytucja bedzie robić wszytko byle się tylko nie narobić i tak też to bezpieczeństwo bedzie wyglądało. Pani Minister nie bardzo się orientuje co piszczy w NASK i podobnie jak Boni prawdopodobnie wierzy opiniom innych bo na sprawdzenie osobiste jak zwykle brakło czasu.. a jak to się za Boniego skończyło wszyscy widzimy na przykładzie ePUAP, Źródła itp.
odpowiedź
User
Twój nick
Wielki Brat nas ochroni.
odpowiedź