SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Startuje TVP Historia

3 maja 2007 roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji, Telewizja Polska uruchomi emisję kanału tematycznego TVP Historia.

W lutym br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała telewizji publicznej koncesję na rozpowszechnianie TVP Historia. Przedsięwzięciem kieruje Artur Dmochowski, dziennikarz i historyk, który chciałby, by nowy kanał nie tylko prezentował historyczne wydarzenia, lecz także inicjował debaty na ich temat.

TVP Historia będzie kanałem tematycznym o charakterze dokumentalno-historycznym, wpisującym się w misję nadawcy publicznego. Jego oferta będzie opierała się przede wszystkim na polskiej produkcji telewizyjnej i filmowej. Przewiduje się szerokie wykorzystanie rozmaitych gatunków telewizyjnych: w pierwszym rzędzie filmów dokumentalnych, a także materiałów archiwalnych (w tym publicystycznych, wywiadów, newsów i reportaży), filmów fabularnych, seriali i miniseriali dokumentalnych, zapisów dokumentalnych („Notacje”), form teatralnych (teatr faktu), wreszcie studia informacyjnego oraz magazynów informacyjno-publicystycznych.

Kanał można będzie oglądać za pośrednictwem satelity Astra.

Zespół stworzony przez dyrektora Artura Dmochowskiego rozpoczyna produkcję programów, które będą stanowiły podstawę ramówki TVP Historia. Wśród najważniejszych pasm TVP Historia należy wymienić m.in.:

Pasmo „Bitwy, konflikty, wojny” Pasmo historii wojskowej ma na celu przedstawianie w interesującej formie działań, wydarzeń i dziejów techniki militarnej. Gospodarzem studia jest prof. Janusz Cisek.

Pasmo „Kontrowersje” Program zajmie się najbardziej kontrowersyjnymi, budzącymi emocje faktami i zjawiskami w historii. Prowadzący: Rafał Ziemkiewicz

Pasmo „U źródeł cywilizacji” Program o historii cywilizacji, religii i Kościoła, jej związków z europejską tożsamością, ale także historią myśli, kultury i zachodnich mitów. Program docierać będzie do źródeł kultury, w której wszyscy uczestniczymy. Gospodarz studia: Maciej Zięba OP

Pasmo „Siła Bezsilnych” Dramatyczne, w części sensacyjne losy osób, które walczyły z komunistyczną władzą. Poznamy fakty często pomijane milczeniem nawet po 1989 r. Prowadzi Józef Ruszar.

Pasmo „Było nie było” (co 2 tyg.) Ma za zadanie połączyć humor i historię. Gospodarzami studia będą znani satyrycy Jan Pietrzak i Marcin Wolski. Będzie tu również miejsce na historię alternatywną. Całość ma charakter rozrywkowy, stanowiąc jednocześnie niekonwencjonalną lekcję historii.

Pasmo „Kulisy III RP” (co 2 tyg.) Prowadzone przez prof. Antoniego Dudka z IPN. Kulisy historii od 1989 r.

Pasmo „Historia w filmie” (soboty i niedziele) Filmy o tematyce historycznej, komentowane przez ekspertów. Prowadzi Krzysztof Kłopotowski.

Magazyny (premiery w sobotę, długość ok. 26 min.)

PORTAL MAGAZYN HISTORYCZNY Tygodnik zawiera najświeższe informacje dotyczące szeroko rozumianej historii. Będzie podzielony na kilka bloków tematycznych (prezentowanych w formie felietonów, z komentarzem prowadzącego).

Z archiwów PRL-u Ma informować o najnowszej historii Polski, o pracy IPN i innych instytucji np. Ośrodka KARTA, o ludziach i mechanizmach odpowiedzialnych za działanie systemu, a także o tych, którzy z nim walczyli. Będzie przedstawiał aktualne wydarzenia (wystawy, konferencje, publikacje).

„NOTACJE” Relacje świadków historii najnowszej – m.in. powstańców warszawskich, partyzantów, emigrantów.
 
Kolejne dwa nowe kanały tematyczne - TVP Film i TVP Rozrywka - ruszą według obecnych planów jesienią 2007 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Startuje TVP Historia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl