SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sto tysięcy patentów firmy Philips

Koncern Philips ogłosił zarejestrowanie swojego stutysięcznego patentu

Jak poinformowała nadawca ta liczba wskazuje na wagę jaką Philips przywiązuje do innowacyjności. Koncern notuje znaczne dochody związane z proaktywną strategią zarządzania własnością intelektualną, które stanowią istotny wkład w tworzenie nowych technologii oraz implementowanie ich we wszystkie nowopowstające produkty.

Wśród wielu przykładów wynalazków i opatentowanych technologii Philipsaważne miejsce zajmują CD, DVD, JPEG, MPEG, żarówki Xenonowe (do świateł samochodowych) i żarówki UHP (do projektorów multimedialnych) oraz sposób kodowania głosu w telefonii GSM. W ciągu pięciu ostatnich lat Philips potroił roczną liczbę wynalazków z tysiąca do trzech tysięcy. Od dwóch lat, według organizacji WIPO (World Intellectual Property Organization - Światowa Organizacja Własności Intelektualnej), Philips jest firmą, która zgłasza najwięcej patentów.

Według Gerarda Kleisterlee, prezesa zarządu koncernu Royal Philips Electronics "osiągnięcie trudnej do wyobrażenia liczby 100.000 zgłoszonych patentów jest fantastycznym wynikiem. Jest to logiczna konsekwencja naszej strategii, której głównymi elementami są wiedza i nowe technologie. To właśnie zasoby własności intelektualnej definiują wartość naszej firmy w tzw 'Gospodarce Wiedzy" czyli rynku wymiany technologii. Coraz częściej wykorzystujemy nasze patenty jako sposób dzielenia się z innymi firmami opracowanymi przez Philips technologiami na zasadzie, na przykład, licencjonowanie patentów. W rezultacie pomagamy poprawiać jakość życia poprzez szerokie i globalne wprowadzanie technologii."

Każdego roku Philips wybiera około 3.000 pomysłów spośród 8.000 propozycji. Większość z nich składa się z więcej niż jednego patentu, z których każdy jest osobno rejestrowany. Tak więc 100.000 patentów zawiera się w 20.000 wynalazków. Należy również pamiętać, że w skład własności intelektualnej Philipsa wchodzą także prawa do 22.000 marek, 11.000 modeli oraz 2.000 zarejestrowanych domen internetowych. Philips zatrudnia w 23 biurach na całym świecie około 300 specjalistów zajmujących się nadzorem i ochroną praw do własności intelektualnej. Z kolei ścisły nadzór pozwala pozycjonować koncern Philips jako wiodącego, światowego "dostawcę" wiedzy, rozwiązań i technologii.

W przeszłości zgłaszanie patentów miało na celu zabezpieczenie praw wyłączności Philipsa do pomysłów i rozwiązań. Obecnie głównym celem jest nadanie im odpowiedniej wartości, tak, aby można ją było wykorzystać we wdrożeniach, ale także licencjonować, sprzedawać, wymieniać czy łączyć z innymi. Dzięki tak rozumianej kooperacji pomiędzy spółkami mogą powstawać i rozwijać się nowe produkty, może następować szeroko rozumiany wzrost gospodarczy oraz postęp.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sto tysięcy patentów firmy Philips

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
I czy ktoś ma jeszcze wątpliwości by walczyć z acta itp. za kilka lat każą płacić za witaminę C 500pln/za pastylkę.
8 8
odpowiedź