SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stołeczna drogówka ma 10 dronów. Wykorzystuje je m.in. do nadzoru nad ruchem

Od jesieni zeszłego roku Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji ma na swoim wyposażeniu 10 bezzałogowych statków powietrznych. Wykorzystywane są one do przeróżnych zadań, głównie do nadzoru nad ruchem i dbania o bezpieczeństwo na stołecznych drogach - powiedział komisarz Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji.

fot. Policja MazowieckaArticle

Komisarz Rafał Retmaniak w rozmowie z PAP przekazał, że policyjne drony w ciągu ostatniego roku były używane m.in. akcji "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego". "Policjanci rejestrują nimi zachowania uczestników ruchu drogowego i wyciągają konsekwencję wobec kierujących i osób pieszych niestosujących się do przepisów" - zaznaczył policjant.

"W ostatnim czasie policjanci stołecznej drogówki wykorzystali drony do ujawniania wykroczeń popełnianych przez kierujących samochodami ciężarowymi przewożącymi niezabezpieczone materiały sypkie" - poinformował.

Wskazał, że w tym przypadku chodziło o przewożenie wywrotkami piasku czy innych materiałów bez odpowiedniego zabezpieczenia ładunku. "Kamera zawieszona nad ulicą bez najmniejszego problemu ujawniała takie pojazdy, które następnie poddawane były szczegółowej kontroli" - tłumaczył.

"Policjanci sekcji obsługi zdarzeń drogowych wykorzystują bezzałogowce do robienia zdjęć podczas wypadków drogowych, w których są osoby zabite lub ranne. Widok miejsca zdarzenia drogowego z góry poszerza perspektywę i stanowi znakomity materiał poglądowy dla sądu" - wyjaśnił.

Podkreślił, że funkcjonariusze za pomocą policyjnych dronów sukcesywnie wykonują również mapowanie kolejnych rozbudowanych skrzyżowań na terenie miasta. "Ułatwia to i przyśpiesza późniejsze czynności wykonywane podczas zdarzeń drogowych" - podał.

"Mapowanie to polega na wykonaniu nalotu dronem na określonej wysokości nad skrzyżowaniem i zrobieniu serii zdjęć. Całość materiału przetwarzana jest przez specjalny program komputerowy, którego efektem końcowym jest model 2D lub 3D skrzyżowania" - przekazał.

Zaznaczył przy tym, że dbanie o bezpieczeństwo na drogach to nie jedyne zadanie policjantów wyposażonych w podniebne maszyny. "Na prośbę innych komórek organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji biorą oni udział w działaniach poszukiwawczych osób zaginionych czy wykonują czynności dla policjantów pionu kryminalnego" - powiedział.

"Stołeczna drogówka ma 10 bezzałogowych statków powietrznych na swoim wyposażeniu. Wykorzystanie dronów stało się codziennością dla funkcjonariuszy co bezpośrednio przekłada się na poprawę bezpieczeństwa na ulicach stolicy" - dodał komisarz Retmaniak.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Stołeczna drogówka ma 10 dronów. Wykorzystuje je m.in. do nadzoru nad ruchem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl