SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bezrobocie bije kolejne rekordy

W maju br. stopa bezrobocia wyniosła 6,1 proc., wobec 6,3 proc. w kwietniu  – szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Article

Komentarz Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan

W okresie od kwietnia do maja bieżącego roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy spadła o 39 tys. osób, co stanowi 3,7%. W tym samym czasie ubiegłego roku (maj 2017 – kwiecień 2017) stopa bezrobocia obniżyła się o 0,3 punktu (z poziomu 7,6% w kwietniu do 7,3% w maju). Spadek liczby osób bezrobotnych w tym okresie roku jest związany ze zwiększonym sezonowo zapotrzebowaniem na pracę w takich branżach jak budownictwo, turystyka czy rolnictwo.

Liczba bezrobotnych zmniejszyła się we wszystkich województwach. Najsilniejszy spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych odnotowano w województwach:

·         warmińsko-mazurskim- o 5,7% (3,2 tys. osób);

·         opolskim - o 5,5% (1,3 tys. osób);

·         zachodniopomorskim - o 5% (o 2,5 tys. osób);

·         wielkopolskim - o 4,6% (o 2,7 tys. osób).

Warto zauważyć, że dynamika spadku bezrobocia była największa w województwie warmińsko – mazurskim, gdzie stopa bezrobocia nadal jest dwucyfrowa i wynosi 10,5%.

Nadal pracodawcy zgłaszają rosnące trudności z pozyskaniem pracowników, zarówno do prac niewymagających kwalifikacji, jak i specjalistycznych. Spadkowi bezrobocia  towarzyszy silne zapotrzebowanie na pracowników, które częściowo jest zaspokajane poprzez zatrudnianie cudzoziemców, szczególnie pochodzących z Ukrainy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bezrobocie bije kolejne rekordy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl