SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Storytel Original przedstawia reportaż z granicy z Białorusią oraz immersyjne doświadczenie wirtualne

Najnowszy audioreportaż Storytel Original opowiada historię mieszkańców strefy przy granicy z Białorusią. Unikalne doświadczenie wirtualne pozwala lepiej poznać tych, którzy wówczas wybrali pomaganie.

Pokaż mi swój telefon, a powiem ci, kim jesteś. Kim zaś byli ci, którzy we wrześniu 2021 roku nagle znaleźli się na terenie objętym stanem wyjątkowym, odcięci od świata kordonami wojska i policji, kontrolowani na każdym kroku? Ich portrety spisali uznani dziennikarze Marta Mazuś i Marcin Kołodziejczyk. Audioreportaż „Zona. Historie ze strefy zamkniętej” to głos oddany tym, którzy trafili w żarna historii, lokalnym mieszkańcom, których życia zostały wywrócone do góry nogami.

W tych opowieściach telefony mieszkańców zony stały się symbolami oporu. Podobnie jak aplikacje Signal czy Whatsapp, używane, by komunikować się poza nadzorem władz. Stąd, aby jak najdoskonalej przybliżyć odbiorcy rzeczywistość i codzienność zony, Storytel proponuje nie tylko poznanie historii z reportażu, ale również doświadczenie. Każdy, kto otworzy stronę https://www.historiezestrefy.pl/, otrzyma możliwość zajrzenia do telefonu Anny, fikcyjnej bohaterki, będącej zbiorowym portretem mieszkańców zony niosących pomoc uchodźcom.

W “telefonie Anny” pojawiają się zdjęcia, filmy, nagrania głosowe, rozmowy SMS i na innych komunikatorach. To, co przydarza się Annie, bazuje na autentycznych wydarzeniach z życia bohaterów audioreportażu Storytel. Znajdujące się na telefonie elementy wspólnie tworzą opowieść o sielskim lecie 2021, które zostało brutalnie przerwane wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Wiele z tych materiałów to oryginały, przesłane przez aktywistów i mieszkańców strefy.

Dlaczego telefon? To być może najbardziej osobiste z wykorzystywanych na co dzień narzędzi, swego rodzaju pamiętnik. Dzięki zawartości telefonu możemy dowiedzieć się, jaką osobą jest jego właściciel. Tu staje się on furtką do codziennego życia i emocji mieszkańców Zony. Pokazuje wyzwania, z jakimi się mierzą, pozwala lepiej zrozumieć podejmowane przez nich decyzje. Zawarte na nim dane stają się pełnym emocji zapisem zderzeń z “nową” rzeczywistością oraz "nową" definicją człowieczeństwa.

Telefon znaleziony w lesie to narzędzie wspierające kampanię audioreportażu “Zona. Historie ze strefy zamkniętej”. Na stronie, która wprowadza w świat Zony jest też dostępny pierwszy rozdział audioreportażu - www.historiezestrefy.pl.

Dochód z odsłuchań „Zony” zostanie w całości przekazany Fundacji Ocalenie, Grupie Granica oraz Fundacji Bezkres, które codziennie pomagają na granicy polsko-białoruskiej.

Partnerami medialnymi są Polityka oraz Gazeta.pl.

Strona internetowa projektu: https://www.historiezestrefy.pl/

„Zona. Historie ze strefy zamkniętej”. Posłuchaj tylko w Storytel.

Twórcy projektu:

Koncept kreatywny kampanii: Daft Punk

Doświadczenie online i opracowanie wysyłki kreatywnej: TWIN collective

Programowanie strony: Panowie Programiści

Storytel: Klaudia Chruściel, Justyna Zarejko, Izabela Markowska, Katarzyna Gargol, Aleksandra Bartosiewicz, Marcin Zwierzchowski, Marcin Kardach, Maciej Sokołowski

Scenariusz i reżyseria trailera: Maciej Kowalczuk / Match and Spark

Montaż: Mateusz i Paulina Młochowscy

Online: Grzegorz Nowiński

Sound design: Marcin Kardach

Produkcja: Don’t Panic Production