SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić na Covid-19. Efekt "afery celebryckiej"

O 13 proc. wzrósł odsetek Polaków, którzy zamierzają się zaszczepić na COVID-19. Co trzeci Polak przyznaje, że nie zamierzał i nie zamierza się szczepić na Covid-19 - takie deklaracje słychać najczęściej od kobiet (41 proc.) i ludzi młodych (44 proc.) – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. O aferze z celebrytami naszczepionymi na Covid-19 poza kolejką słyszało 9 na 10 Polaków. 16 proc. po tej informacji postanowiło, że się zaszczepi.

Article

Chęć szczepienia na Covid-19 deklaruje 45 proc. Polaków, 16 proc. nie podjęło jeszcze decyzji. Wśród największych oponentów szczepień niezmiennie najwięcej jest kobiet i ludzi młodych - nawet do 34-tego roku życia.

Co więcej, pojawiają się nieliczne przypadki (obecnie 3 proc.) osób dotychczas przekonanych do szczepienia, które wycofują się ze swoich deklaracji i nie zamierzają się szczepić.

Im młodsi, tym bardziej niechętni szczepionkom

Aż 44 proc. osób z grupy wiekowej 18-24 lata nie chce się zaszczepić i 42 proc. z grupy 25-34 lat. One też najrzadziej przyznają, że zmienili w ostatnim czasie zdanie w tym temacie.

Najbardziej zdecydowaną na szczepienia grupą są osoby z najstarszej badanej grupy wiekowej, czyli 45-65 lat.

"Afera celebrycka" wzmocniła chęć do szczepień

91 proc. Polaków słyszało o aferze szczepionkowej z udziałem celebrytów. 16 proc. Polaków mówi wprost, że afera wpłynęła na ich chęć zaszczepienia lub wzmocniła ich przekonanie, że warto się szczepić.

Jedna czwarta badanych uważa, że skoro szczepionka była tak pożądana przez celebrytów to oznacza, że jest bezpieczna. Jeżeli chodzi o ocenę całej sytuacji to Polacy są podzieleni niemal na pół – jedni uważają, że należy wobec celebrytów wyciągnąć jakieś konsekwencje, inni, że nie lub nie mają zdania na ten temat.

- Widać znaczący wzrost chęci zaszczepienia na COVID-19 wśród Polaków. Może on być pochodną kilku czynników. Pierwszy z nich to trwający już proces szczepień. Kiedy szczepionki nie było w kraju i jeszcze nikt nie był zaszczepiony, obaw mogło być więcej. Teraz, kiedy pierwsze osoby się zaszczepiły i nie ma doniesień o uszczerbkach na zdrowiu, zaufanie może być większe. Kolejnym czynnikiem wpływającym na zainteresowanie szczepieniami była afera szczepionkowa z udziałem celebrytów. Inne czynniki, które mogą wpływać na zmianę nastawienia, to start kampanii zachęcającej do szczepień oraz wprowadzenie i również przedłużenie ograniczeń w zakresie korzystania z handlu, gastronomii, usług hotelarskich czy obiektów sportowych jak również zdalnej nauki. Takie przedłużanie obostrzeń może powodować przemyślenia, że szczepienia to jedyne wyjście z tej sytuacji i szansa na powrót do normalności - komentuje dr nauk społecznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 14-20 stycznia 2021r. przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na epanel.pl (N=1020). Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić na Covid-19. Efekt "afery celebryckiej"

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
Jak wcisnąć coś ludziom? Wystarczy im to ograniczyć a dać bogatym.
odpowiedź
User
Kamil
To nie efekty afer ani ograniczeń w dostępności, a efekty przewidywalności i obserwacji mnogości wykluczeń społecznych i mobilności społeczeństwa, w przypadku braku zaszczepienia. Ot, co!
odpowiedź
User
Roka
A ja nie mam ochoty brać w eksperymencie medyczny i szczepić się nie będę.
odpowiedź