SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do 5 lutego można zgłaszać materiały do konkursu o Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zostaną przyznane 26 rok z rzędu - w związku z tym organizacja ogłosiła nabór do konkursu, do którego najlepsze prace dziennikarskie w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie można zgłaszać do 5. lutego br.

Krzysztof Skowroński, prezes SDP i Radia WnetArticle

Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć dziennikarze i fotoreporterzy. W tym roku nagrody i wyróżnienia zostaną przyznane w 14 kategoriach tematycznych.

Najważniejszym wyróżnieniem w plebiscycie jest Główna Nagroda Wolności Słowa i „dotyczy publikacji w obronie demokracji i praworządności, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka”.

Autor zwycięskiego materiału otrzyma 20 tys. złotych, to wyróżnienie fundowane przez zarząd główny SDP.

Jak czytamy w regulaminie przesłanym nam przez stowarzyszenie - jury konkursowe w ramach przyznawanych nagród ma brać szczególnie pod uwagę: „oryginalność  i nowatorstwo prac; śmiałość w podejmowaniu tematów trudnych i kontrowersyjnych; atrakcyjność formalną przekazu i jego komunikatywność; walory dydaktyczne i estetyczne; rzetelność -zwłaszcza przy oddzielaniu informacji od opinii i komentarzy; podkreślanie, co jest własną oceną, a co cytatem - wiarygodność; udokumentowanie źródeł i weryfikacja podanych treści oraz zachowanie proporcji i kontekstu sprawy”.

Dodatkowo stowarzyszenie jest również fundatorem Nagrody Watergate - przyznawanej za najlepsze prace z zakresu dziennikarstwa śledczego. W tym roku, w porozumieniu z Fundacją Macieja Rybińskiego ustanowiono także nową kategorię konkursową - Nagrodę im. Krystyny Grzybowskiej za wyróżniające się publikacje o tematyce europejskiej.

Wszystkie kategorie konkursowe

Na fotoreporterów i fotografów czekają wyróżnienia w kategorii Nagroda im. Erazma Ciołka – za fotografię społecznie zaangażowaną oraz do Nagroda im. Eugeniusza Lokajskiego – za fotografię o tematyce sportowej. Z kolei na dziennikarzy i reporterów: Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego – za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie; Nagroda im. Macieja Łukasiewicza - za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy; Nagroda im. Janusza Kurtyki - za publicystykę o tematyce historycznej; Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego - za dziennikarstwo ekonomiczne; Nagroda im. Aleksandra Milskiego - dla redakcji mediów lokalnych za podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności; Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej; Nagroda im. Adolfa Bocheńskiego skierowana do młodych dziennikarzy (do 30 roku życia) – za wyróżniające się dokonania dziennikarskie oraz Nagroda im. Kazimierza  Wierzyńskiego za publikacje o tematyce sportowej.

Dodatkowo, w ramach plebiscytu przewidziany jest również tytuł Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” (afiliowanego przy SDP) - Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego, przyznawana za najlepsze publikacje o problemach ochrony środowiska.

Laureaci 25. edycji

W rozstrzygniętej w marcu ubr.r. 25. edycji Nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ks. Marek Gancarczyk otrzymał Laur, natomiast w różnych kategoriach wyróżnieni i nagrodzeni zostali m.in. Witold Repetowicz, Tomasz Patora, Dagmara Drazga, Agnieszka Czyżewską-Jacquemet oraz Marcin Makowski. Główną Nagrodę Wolności Słowa otrzymali Michał Król, Maciej Grabysa i ks. Roman Sikoń za dokumenty „Prześladowani zapomniani - Uwolnić Asię Bibi” i „Modlitwa o pokój”.

Laur SDP jest opisywany jako „wyraz najwyższego uznania dziennikarzy dla dziennikarzy, uznania dla autorów zawodowych, etycznych, najwyższej klasy profesjonalizmu”.

SDP przyzna Hienę Roku

Wiceprezes organizacji dziennikarskiej Witold Gadowski w rozmowie z nami pod koniec listopada ub.r. zapowiadał, że w tym roku SDP przyzna antynagrodę Hieny Roku. Zaznaczył, że jeśli okaże się, że złamano standardy dziennikarskie przy realizacji materiału TVN o neonazistach (chodzi o reportaż „Superwizjera” TVN o tzw. urodzinach Hiltera), to będzie to poważny kandydat do tego wyróżnienia”.

- W tym roku będziemy przyznawać Hieny Roku. Jeżeli okaże się, że materiał był zrobiony nieuczciwie, to będzie to jeden z najpoważniejszych pretendentów do nagrody. Podkreślam - jeżeli okaże się, że zostały złamane standardy przy realizacji tego materiału, ale o tym jeszcze nie przesądzamy - podsumowuje Witold Gadowski.

Hiena Roku to antynagroda przyznawana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za brak rzetelności dziennikarskiej i zachowanie niezgodne ze standardami dziennikarskimi. Za 2016 i 2017 rok nie przyznano jednak tego tytułu.

Natomiast w marcu ub.r. ogłoszono laureatów 25. edycji Nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i nie podano wtedy, komu SDP przyznaje Hienę Roku. Wcześniej zarząd główny SDP ogłaszał nominację na początku roku kalendarzowego.

Podczas zjazdu nadzwyczajnego delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich miano zdecydować, że tytuł Hieny Roku nie zostanie wygaszony, a antynagroda będzie przyznawana. Jednak w 2018 roku zarząd SDP miał nie wskazywać nominowanych (tak powiedział nam Gadowski pod koniec marca ub.r.).

- Odbyliśmy ożywioną dyskusję i doszliśmy do wniosku, że są zbyt duże rozbieżności stanowisk - wyjaśniał portalowi Wirtualnemedia.pl.

Termin składania prac mija 5 lutego br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Do 5 lutego można zgłaszać materiały do konkursu o Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MAG
A gdzie wole media?????
odpowiedź
User
MW
Żaden uczciwy dziennikarz nie powinien brać udziału w tym konkursie
odpowiedź
User
Jan
Ja zgłaszam pana Krzysztofa Ziemca za niezłomne szerzenie prawdy i obiektywizmu, i to za marne 40 tysięcy miesiecznie.
odpowiedź
User
Wernyhora
Coś czuje że wygrani będą z TvPiS, Republiki, Trwam i wPolsce. No i za innowacyjność (nowego radcy prawnego w zarządzie) Polsat.
odpowiedź
User
Mirek
To przecież nagrody PR PiS, więc czym tu się ekscytować. Wygra ten który zrobił najładniejszą laurkę PiSowi - proste.
odpowiedź