SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

SFP-ZAPA wygrało 6-letni proces sądowy z Vectrą, operator ma zwrócić kilkanaście mln zł

Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok zobowiązujący Vectrę do dopłaty kilkunastu milionów złotych w zakresie wyrównania wynagrodzenia autorskiego na rzecz SFP-ZAPA za reemisję utworów audiowizualnych w latach 2013-2015.

Cezary Pazura w reklamie VectryArticle

Stowarzyszenie Filmowców Polskich - Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych ponad 6 lat temu wytoczyło proces sądowy Vectrze w celu wyrównania przez kablowego operatora wynagrodzenia autorskiego za reemisję utworów audiowizualnych w okresie od listopada 2013 roku do maja 2015 roku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Jak informuje SFP-ZAPA, Vectra oczekiwała stosowania preferencyjnych zasad rozliczeń opłaty licencyjnej. Operator wbrew warunkom umowy zaczął wyłączać z podstawy rozliczeń z organizacją znaczącą część wpływów z tytułu reemisji.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich początkowo próbowało zakończyć spór polubownie, ale ostatecznie sprawa trafiła do sądu. Postępowanie toczyło się przez ponad 6 lat równolegle w dwóch obszarach - roszczenia o udzielenie informacji oraz roszczenia o dopłatę wynagrodzenia.

W pierwszym z nich postępowanie zakończyło się prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w styczniu 2017 roku, który był korzystny dla SFP-ZAPA. Sąd, wyrażając swoją wątpliwość co do rzetelności danych przekazywanych przez Vectrę, zobowiązał operatora do udostępnienia SFP-ZAPA szeregu dokumentów finansowych. Audyt finansowy, który został przeprowadzany przez Stowarzyszenie w siedzibie operatora, potwierdził, iż znacząca część wpływów uzyskanych z tytułu reemisji programów telewizyjnych nie była wykazywana w raportach przekazywanych do Stowarzyszenia.

Przez kolejne 3 lata toczyło się postępowanie w części dotyczącej zapłaty. Jak informuje SFP-ZAPA, Vectra „odnotowująca corocznie kilkusetmilionowe wpływy z tytułu świadczenia usług telewizyjnych, posiłkując się prywatnymi opiniami firm audytorskich, wbrew woli Stowarzyszenia, nieustannie zaniżała podstawę rozliczeń ugruntowaną kilkunastoletnią praktyką umowną”.

Podobnie jak w postępowaniu o udzielenie informacji, tak i w tym przypadku, sądy obu instancji nie przychyliły się do stanowiska operatora. Uznały dokonywane przez Vectrę wyłączenia z podstawy rozliczeń za całkowicie niezasadne, nakazując wyrównanie zaległości.

Vectra musi zapłacić Stowarzyszeniu Filmowców Polskich

Wyrok zapadł 22 października 2020 roku. Na jego mocy Vectra musi dopłacić Stowarzyszeniu Filmowców Polskich kilkanaście milionów złotych. Dodatkowo spółka została zobowiązana do zapłaty odsetek oraz pokrycia kosztów procesu.

- Zbiorowy zarząd prawami autorskimi to ciągła walka o prawa twórców i producentów. Czasami aż trudno uwierzyć, że nie wystarczają precyzyjne regulacje ustawowe, wygrana w kilkudziesięciu procesach sądowych z operatorami kablowymi, zatwierdzone prawomocnie tabele wynagrodzeń na reemisję utworów audiowizualnych. Nadal zdarzają się operatorzy, którzy mając zawarte umowy z SFP-ZAPA, próbują uniknąć zapłaty pełnej kwoty należnej twórcom i producentom. Musimy ich kontrolować, audytować, sprawdzać faktyczne wpływy, następnie pozywać i w sądach dochodzić różnicy - informuje Dominik Skoczek, dyrektor SFP-ZAPA.

Jak komentuje Skoczek, wygrana z Vectrą powinna być przestrogą dla innych operatorów, którzy zaniżają dane będące podstawą rozliczeń z SFP-ZAPA. - Zasądzona kwota obejmuje półtoraroczny okres zmniejszania wpływów przez operatora. W kolejnych okresach ta praktyka nie uległa zmianie, dlatego objęte są one kolejnymi pozwami. Chciałbym wierzyć, że ten wyrok skłoni Vectra S.A. oraz innych operatorów kablowych zaniżających dane o swoich wpływach do polubownego zakończenia sporów z SFP-ZAPA - mówi.

W ub.r. grupa kapitałowa Vectra osiągnęła wzrost przychodów o 8,3 proc. do 833,64 mln zł, a jej zysk netto zmalał z 64,42 do 29,8 mln zł. Firma nie prognozuje spadku wpływów ani pogorszenia spływu należności wskutek epidemii koronawirusa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: SFP-ZAPA wygrało 6-letni proces sądowy z Vectrą, operator ma zwrócić kilkanaście mln zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sinsiner
Orientuje się ktoś , Ile w Polsce wynoszą tantiemy dla twórcy filmowego? Konkretnie dla reżysera i dla scenarzysty. Jaka kwota z ceny biletu może finalnie zasilić kieszeń twórcy (oczywiście w przypadku sukcesu kasowego danej produkcji) Będę wdzięczny za informację , bo widzę ,że jest to objęte jakąś dziwną aurą tajemniczości
odpowiedź