SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stowarzyszenie Filmowców Polskich wygrało w sądzie z Cinema City w sprawie tantiem

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Cinema City, operator sieci kin musi zapłacić tantiemy na rzecz Stowarzyszenia Filmowców Polskich - Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych. W sumie to kilkanaście milionów złotych.

Article

Od niemal pięciu lat toczył się spór sądowy w sprawie braku uiszczania wynagrodzeń na rzecz współtwórców utworów, które były obecne w wyświetlanych przez Cinema City filmach.

Sąd Okręgowy w Warszawie - w wyroku, który zapadł w ubiegłym tygodniu - uznał, że prawidłowa jest stawka proponowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych. Według organizacji stawkę wynagrodzenia na polu eksploatacji za wyświetlanie w kinach powinna wynosić 0,95 proc. wpływów z biletów wstępu oraz innych wpływów uzyskanych za wstęp bez żadnych potrąceń (z wyłączeniem podatku VAT).

Sieć kin Cinema City kwestionowała wysokość tej opłaty, jednak sąd zasądził na rzecz SFP-ZAPA kwotę kilkunastu milionów złotych (w tym mieści się wynagrodzenie plus odsetki). Sąd orzekł także, że po stronie sieci kin jest pokrycie kosztów procesu. Wyrok nie jest prawomocny.

- Orzeczenie nie dość, że w 100 proc. przyznaje rację twórcom filmowym, to pokazuje, że nieregulowanie tantiem jest nieopłacalne. Oprócz należności głównej, kino powinno pokryć także całość kosztów postępowania oraz zapłacić znaczącą kwotę odsetek. Jakkolwiek wyrok nie jest jeszcze prawomocny, to jednak już na tym etapie sprawy potwierdza zasadność pobierania przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich wynagrodzeń od kin na rzecz współtwórców utworów audiowizualnych według jednolitej stawki obowiązującej na rynku od wielu lat - komentuje Dominik Skoczek, dyrektor SFP-ZAPA.

Jak wskazuje organizacja, należnych twórcom wynagrodzeń mają nadal jednak nie płacić: Cinema City, Multikino oraz Helios.

- Ten wyrok to przełom w relacjach SFP-ZAPA z operatorami wielosalowych kin. Autorzy chronieni przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przez lata nie dostawali od Cinema City, Multikino i Heliosa należnych im ustawowo tantiem, pomimo że w tym czasie kina zarabiały miliony złotych na wyświetlaniu ich filmów. Mam nadzieję, że wyrok szybko się uprawomocni w stosunku do Cinema City, a także skłoni Multikino i Helios do zawarcia umów z SFP-ZAPA - uważa Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich ma obecnie zawarte ponad 400 umów z indywidualnymi podmiotami prowadzącymi kina w Polsce, w których określono stawkę wynagrodzenia dla twórców reprezentowanych przez SFP w wysokości 0,95 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Stowarzyszenie Filmowców Polskich wygrało w sądzie z Cinema City w sprawie tantiem

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Umbro
Czy ktoś mógłby objaśnić, dlaczego kina nie płaciły? Bo nie wydaje mi się, żeby omijały obowiązek...
odpowiedź
User
wer
"...stawkę wynagrodzenia na polu eksploatacji za wyświetlanie w kinach.." Czyli za co te pieniądze? Te Zaiksy i Zaspy to by tylko z prowizji żyły.
odpowiedź
User
Felix_JaroslawaK
Czy ktoś mógłby objaśnić, dlaczego kina nie płaciły? Bo nie wydaje mi się, żeby omijały obowiązek...


Twierdziły, że licencja dystrybutorów na film obejmuje wszystko, w tym majątkowe prawa pokrewne i autorskie co rzecz jasna jest bzdurą. Nie tak dawno duża sieć kin przegrała na tej zasadzie z ZAiKSem
odpowiedź