SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze rozgłośni regionalnych Polskiego Radia żądają reform w mediach publicznych

Zrzeszające pracowników regionalnych rozgłośni Polskiego Radia Stowarzyszenie Grupa 17 postuluje, by w projektowanej ustawie medialnej znalazły się zapisy m.in. powiększające skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji czy zakaz przynależności jej członków do partii politycznych.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Stowarzyszenie Grupa 17 przesłało do Ministerstwa Kultury postulaty w sprawie reformy mediów publicznych. Wzywa do szybkiego rozpoczęcia prac nad ustawą medialną.

Organizacja podkreśla, że „dąży do rozwiązań, które zapewnią mediom publicznym odpolitycznienie, przejrzystą strukturę organizacyjną, stabilne finansowanie, niezależność redakcyjną oraz możliwość rozwoju z wykorzystaniem nowych technologii”.

Wśród postulatów znalazło się powiększenie składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do dziewięciorga członków, silne umocowanie niezależności członków organu, obowiązkową kolegialność organu przy podejmowaniu decyzji oraz zakaz przynależności do partii politycznej zarówno w trakcie pełnienia urzędu jak i pięć lat wstecz przed jego objęciem.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Grupa 17 chce także, by kadencje członków KRRiT były nierównoległe i niezwiązane z kadencjami prezydenta, sejmu i senatu.

Odrębność rozgłośni warunkiem niezależności

Stowarzyszenie podkreśla, że odrębność formalno-prawna 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia to jeden z głównych warunków rozwoju niezależności mediów służby publicznej.

Postuluje odpolitycznienie władz spółek oraz proponuje sposoby stabilnego finansowania. „Koniecznym jest doprecyzowanie w ustawie, że spółki nie mogą mieć obowiązku generowania zysku, a ich zadaniem jest wypełnianie misji publicznej finansowanej z pieniędzy publicznych” - podkreśla.

Stowarzyszenie chciałoby, aby w ustawie enumeratywnie wymieniono wszystkie jednostki mediów publicznych, a więc Telewizję Polską, Polskie Radio i każdą z 17 rozgłośni regionalnych.

Grupa 17 postuluje również zmianę i wzmocnienie roli rad programowych. „Taka rada każdej spółki powinna liczyć 7 osób i być powoływana spośród przedstawicieli: dziennikarzy, środowisk twórczych i naukowych, organizacji oraz stowarzyszeń obywatelskich legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów, a nie – jak obecnie - partii politycznych” - napisano.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ustawa-medialna-bogdan-zdrojewski-abonament-rtv ##

Innym z postulatów jest także dostrzeżenie nowych mediów. „W rozliczenie realizacji misji i Karty Powinności wliczane powinny być też produkcje i projekty multimedialne znajdujące się na platformach cyfrowych i w nowych mediach zarządzanych przez publiczną radiofonię i telewizję. A co za tym idzie, należy wprowadzić ich finansowanie z pieniędzy misyjnych, a nie tylko ich raportowanie do KRRiT jak to jest obecnie” - dodaje Grupa 17.

Stowarzyszenie Grupa 17 powstało w lutym br. Zrzesza dziennikarzy zatrudnionych w 16 rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia. Jego celem jest udział w pracach nad nową ustawą medialną oraz utrzymanie formalno-prawnej niezależności wszystkich 17 rozgłośni regionalnych państwowego nadawcy.

Na czele stowarzyszenia stoi zarząd w składzie: Agnieszka Czyżewska-Jacquemet - prezeska zarządu (Radio Lublin), Agata Koss - wiceprezeska zarządu (Radio Lublin), Katarzyna Kużel - skarbniczka (Radio Koszalin).

W połowie marca przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów Maciej Wróbel w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” poinformował, że projekt nowej ustawy medialnej ma być gotowy w ciągu najbliższego półrocza.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze rozgłośni regionalnych Polskiego Radia żądają reform w mediach publicznych

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Koniecznie!
Koniecznie ustawa!!!! Odciąć media publiczne od partyjnych wpływów, wprowadzić równość informacyjną, przyblokować patologię zatrudniania partyjnych analfabetów typu była prezeska, partyjna konkubina K A M I N S K A czy niszczących wizerunek PR państwa C z a b a n s k i ch. Koniec z L i c h o c k i m i w radiu, kontrolującymi i te r r o r y z u j ą c y m i pracowników.
odpowiedź
User
Wick
Bardzo dobre pomysły. Szkoda tylko, że żadna władza na nie nie pójdzie!
odpowiedź
User
sss
Bardzo dobre pomysły. Szkoda tylko, że żadna władza na nie nie pójdzie!


Oczywista oczywistość. Niestety :-(
odpowiedź