SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stowarzyszenie StopNop żąda sprostowania od TVN za nazywanie "antyszczepionkowcami"

Justyna Socha, szefowa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „StopNop” zamieściła w internecie żądanie sprostowania od wydawców "Faktów" TVN. Chce przeprosin za określenie autorów projektu ustawy o wprowadzeniu dobrowolności  szczepień "antyszczepionkowcami". Stacja nie otrzymała jeszcze od stowarzyszenia żadnego oficjalnego pisma z roszczeniem.

Justyna Socha, zrzut ekranu ze strony TVNArticle

12 lipca w głównym wydaniu "Faktów" TVN poinformowano o złożeniu przez stowarzyszenie "StopNop" obywatelskiego projektu ustawy o wprowadzeniu dobrowolności szczepień. Materiał zatytułowano "Epidemia głupoty".

- Antyszczepionkowcy pukają do Sejmu. Mają ponad 100 tysięcy podpisów pod projektem, który ze zdrowiem i zdrowym rozsądkiem nie ma kompletnie nic wspólnego. O epidemii pseudonauki Marzanna Zielińska - zapowiadała materiał prowadząca serwis Justyna Pochanke.

W materiale wypowiada się Justyna Socha, widać również fragmenty spotkań z przedstawicielami "StopNop". Cytowane są także wypowiedzi lekarza, przedstawiciela Naczelnej Rady Lekarskiej oraz posła Pawła Skuteckiego z partii Kukiz' 15, która popiera projekt ustawy złożonej właśnie w Sejmie. Swoje opinie na temat szczepień wypowiadają w relacji także przedstawiciele PiS i PO.

Przedstawiciele "StopNop" protestują przeciwko nazywaniu ich "antyszczepionkowcami". Zdaniem Justyny Sochy, "Fakty" TVN podały "odbiorcom informacje nieprawdziwe i wprowadzające w błąd". Szefowa stowarzyszenia żądanie sprostowania zamieściła na stronie internetowej "StopNop" oraz w mediach społecznościowych, powołując się na prawo prasowe. 

- Informujemy, że przygotowany projekt nie przewiduje likwidacji szczepień, stąd niezrozumiałe jest nazywanie autorów projektu „antyszczepionkowcami” - czytamy w treści przygotowanego sprostowania. - Nadto sformułowania zawarte w materiale jak „Epidemia głupoty”, „Mądrych inaczej przybywa” są obraźliwe. Z tego względu żądamy ich usunięcia z materiału oraz przeprosin - czytamy w oświadczeniu StopNop.

- Skoro jest ryzyko, rodzice chcą mieć prawo wyboru tak jak w innych cywilizowanych krajach - brzmi dalsza część. Roszczenie zaadresowano do Adama Pieczyńskiego, wiceprezesa TVN odpowiedzialnego za kanały i programy informacyjne.

Jak poinformowało portal Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVN, stacja nie otrzymała jeszcze od stowarzyszenia żadnego oficjalnego pisma z żądaniem sprostowania materiału "Faktów".

- Ustosunkujemy się do stanowiska, gdy wpłynie do nas oficjalne pismo w tej sprawie - czytamy w oświadczeniu biura prasowego TVN, które otrzymał portal Wirtualnemedia.pl.

Według prawa prasowego, żądanie sprostowania należy wystosować wobec wydawca danego medium drogą pisemną. - Sprostowanie powinno zostać nadane w placówce pocztowej operatora pocztowego lub złożone w siedzibie odpowiedniej redakcji, na piśmie w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia opublikowania materiału prasowego - brzmi art. 31a § 5 ustawy Prawo prasowe.

Pod projektem ustawy, która znosi obowiązek i wprowadza dobrowolność szczepień, podpisało się ponad 120 tysięcy osób. Stowarzyszenie "StopNop" złożyło go w Sejmie. O ustawie negatywnie wypowiedział się już minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Dołącz do dyskusji: Stowarzyszenie StopNop żąda sprostowania od TVN za nazywanie "antyszczepionkowcami"

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojtek
Ludwik Pasteur się w grobie przewraca. Mam nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia utnie pomysły tej baby przy samej ziemi.
odpowiedź
User
Marcin
Ludzie to już naprawdę podurnieli do końca...
Takich powinno się traktować jako zagrożenie dla społeczeństwa i izolować na bezludnej wyspie, ażeby nie byli zagrożeniem dla innych.
Wtedy wolność wyboru. Chcesz chorować proszę bardzo ale na własny koszt zdrowia, zdała od moje rodziny...
odpowiedź
User
Krzysztof
Ludwik Pasteur się w grobie przewraca. Mam nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia utnie pomysły tej baby przy samej ziemi.
Wyjałowił sobie odporność to nie żyje. Większość ludzi wcina dzisiaj pasteryzowaną żywność, pozbawioną prawie wszystkich wartości odżywczych i dziwią się, że chorują.
odpowiedź