SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czy odbędzie się strajk amerykańskich scenarzystów? Hollywood przygotowuje się na taką okoliczność

Na przełomie 2007 i 2008 roku strajk amerykańskich scenarzystów sparaliżował ramówki telewizyjne na długie miesiące. Dzięki temu mogły zadebiutować seriale czekające na półkach, ale bieżące tytuły zaliczyły opóźnienia bądź słabsze odcinki. Czy sytuacja się powtórzy?

 

Gildia Amerykańskich Scenarzystów rozpoczęła w poniedziałek negocjacje ze studiami filmowymi w sprawie kontraktu, który wygasa 1 maja br. – co może doprowadzić do pierwszego strajku od prawie 15 lat. Taka sytuacja spowodowałaby ogromne zakłócenia w projektach telewizyjnych i filmowych na całym świecie. Wystarczy wspomnieć, jak negatywnie na branżę wpłynął strajk z 2007 roku, kiedy brało w nim udział 12.000 scenarzystów należących do związków zawodowych WGAE i WGAW.

Gildia WGAE i WGAW zmierza do stołu negocjacyjnego w Sherman Oaks w Los Angeles, domagając się wyższych wynagrodzeń dla pisarzy, zwiększenia składek na fundusze emerytalne i zdrowotne oraz lepszych standardów pracy.

Opłaty rezydualne

Przede wszystkim scenarzyści chcą, aby uwzględnić ich w zyskach wynikających z działania platform streamingowych, chcą pakietów kompensacyjnych. Opłaty rezydualne – a także pieniądze wypłacane, gdy film lub serial jest  emitowany w telewizji – od lat trafiają do scenarzystów. Opłaty znikają w erze transmisji strumieniowej, w której obecnie ląduje wiele projektów, a to oznacza brak wynagrodzenia dla piszącego te odcinki.

Dodatkowo, wraz ze wzrostem popularności transmisji strumieniowej, w sezonie serialu jest często mniej odcinków niż wcześniej. Seriale emitowane w sieciach telewizyjnych zazwyczaj składają się z ponad 20 odcinków w sezonie. Inaczej jest w przypadku seriali zamawianych przez Netflix i inne platformy.

„To tak, jakby zobaczyć kierowców Ubera na drodze i pomyśleć, że to dobry czas, aby zostać taksówkarzem” – powiedział w poniedziałek jeden z prawników zajmujących się rozrywką Christopherowi Grimesowi z „Financial Times”. „Bycie scenarzystą jest znacznie trudniejsze niż kiedyś. Wynagrodzenia i oczekiwania wobec ich pracy są zasadniczo inne niż były”.

Wraz z uruchomieniem rewolucji sztucznej inteligencji, Gildia scenarzystów prosi również studia filmowe o ustanowienie standardów dotyczących korzystania z tej technologii.

Wyniki negocjacji poznamy przed 1 maja, kiedy wygasną obecne kontrakty scenarzystów.

Dołącz do dyskusji: Czy odbędzie się strajk amerykańskich scenarzystów? Hollywood przygotowuje się na taką okoliczność

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl