SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Strażacy najbardziej zaufaną grupą zawodową, najmniej ufamy politykom

Najbardziej zaufaną grupą zawodową na świecie są strażacy, a najmniejszym zaufaniem cieszą się politycy. Podobnie sytuacja wygląda w Polsce - wynika z badania GfK.

fot. Shutterstock.comArticle

W 15 z 25 państw, w których przeprowadzono badanie, strażacy otrzymali najwięcej głosów i zajęli najwyższą pozycję w rankingu, wyprzedzając pielęgniarki, lekarzy i nauczycieli.

Na całym świecie oceniono, że politycy stanowią grupę zawodową wzbudzającą najmniejsze zaufanie.

W Polsce pierwsze miejsce wśród grup zawodowych cieszących się zaufaniem zajmują strażacy. Aż 94 proc. respondentów darzy zaufaniem tę grupę zawodową. Drugie miejsce przypadło pielęgniarkom, którym ufa 93 proc. badanych. Dużym zaufaniem – odpowiednio 88 proc. i 87 proc. - cieszą się także ratownicy medyczni i farmaceuci. Natomiast lekarzom, jako odrębnej kategorii zawodowej w ramach służby zdrowia, ufa 80 proc. badanych.

Policjantom i sędziom ufa odpowiednio 59 proc. i 56 proc. osób biorących udział w badaniu. Nieco lepiej w porównaniu do innych krajów europejskich wypadają bankowcy: ufa im nieco ponad połowa badanych.

Około połowa badanych ufa dziennikarzom (50 proc.), urzędnikom (49 proc.), duchowieństwu (48 proc.) i przedsiębiorcom (47 proc.).

Na samym końcu zestawienia znajdują się politycy, których obdarzyć zaufaniem byłoby skłonnych jedynie 16 proc. ankietowanych. Lokalni politycy cieszą się wyraźnie większym zaufaniem: ufa im 45 proc. badanych.

W ramach badania GfK analizowany jest poziom zaufania do ponad 30 grup zawodowych. W analizie uwzględniono jedynie te profesje, które występują we wszystkich 25 badanych krajach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Strażacy najbardziej zaufaną grupą zawodową, najmniej ufamy politykom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl