SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stres nieodłącznym towarzyszem większości Polaków

85 proc. Polaków odczuwa stres i niepokój na co dzień - wynika z badania TNS OBOP. Takiego problemu nie ma tylko 15 proc. respondentów.

Badanymi, którzy deklarują, że w ogóle nie odczuwają stresu i niepokoju, częściej są osoby w wieku 50 lat i więcej, w związkach, z wykształceniem zasadniczym zawodowym, niepracujące zawodowo, rolnicy, emeryci, renciści i osoby spoza grupy ryzyka (chorób serca).

Większość Polaków (60 proc.) z grupy, która odczuwa stres i niepokój na co dzień, stara się go rozładować. Co drugi ankietowany odczuwający stres nic z nim nie robi. Częściej stres starają się rozładować osoby z wykształceniem wyższym i licencjatem, kierownicy/specjaliści oraz bezrobotni, osoby przestrzegające diety, osoby uprawiające sport przynajmniej raz w tygodniu i osoby odczuwające stres przynajmniej raz w tygodniu.

Polacy, którzy odczuwają stres na co dzień, starają się rozładować napięcie najchętniej poprzez rozmowę/spotkanie z bliską osobą (25 proc.), słuchanie muzyki (21 proc.), uprawianie sportu – ćwiczenia, basen, bieganie (17 proc.), czytanie (17 proc.), oglądanie telewizji (17 proc.), prace w ogrodzie/na działce (16 proc.), papierosy (10 proc.), wyjazd/wycieczkę (8 proc.), alkohol (7 proc.), zakupy (7 proc.) i jedzenie (7 proc.).

Badani powszechnie (82 proc.) uznają, że stres ma wpływ na nasze zdrowie. Najczęściej wskazywane są jego negatywne skutki, takie jak wywoływanie chorób (17 proc.), nerwowość (15 proc.), (choroby serca 14 proc.), wpływ na cały organizm (9 proc.), podnoszenie ciśnienia (8 proc.) i "niszczenie zdrowia" (8 proc.).

Niespełna co piąty pytany (18 proc.) jest zdania, że stres nie wpływa na nasze zdrowie.

Badanie TNS OBOP, Aspirin Protect "Jak Polacy dbają o serce" zostało zrealizowane przy użyciu metodologii CAPI, na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18 lat i więcej, w dniach 16 – 19 czerwca 2011.

Dołącz do dyskusji: Stres nieodłącznym towarzyszem większości Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl