SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

SunRoof pozyskuje 20 mln złotych. Pieniądze na ekspansję w Europie i USA

Prowadzony przez Lecha Kaniuka startup SunRoof, który tworzy dachy solarne 2w1 oraz platformę do zarządzania energią, pozyskał 20 mln złotych finansowania na dalszą ekspansję w Europie i USA oraz rozwój marketplace pozwalającego na sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej między użytkownikami. Rundzie finansowania przewodził fundusz Inovo Venture Capital.

Lech Kaniuk, współzalożyciel i szef SunProofArticle

SunRoof to startup tworzący dachy solarne 2w1 i rozwiązania wspierające inteligentne zarządzanie energią. Firma oferuje technologię, która zastępują tradycyjny dach i tym samym jest alternatywą dla odstających i niedopasowanych paneli fotowoltaicznych. SunRoof twierdzi, że może się też pochwalić dużo większą wydajnością, wytwarzając więcej energii z 1 metra kwadratowego niż konkurencyjne rozwiązania.

Współtwórcą SunRoof i jego szefem jest Lech Kaniuk, szwedzko-polski przedsiębiorca, który budował takie marki jak Delivery Hero, PizzaPortal, czy iTaxi. Pomysłodawcą dachów solarnych jest jego brat, Karol Kaniuk. W rozwój spółki zaangażowani są także polscy przedsiębiorcy - Marek Zmysłowski (HotelOnline.com, Jumia.com) i Rafał Plutecki (były szef Google Campus Warsaw, twórca Internet Technologies i Tempo).

Czytaj także: 6 mln dolarów finansowania dla Sundose. Środki na rozwój i europejską ekspansję

SunRoof zatrudnia obecnie 60 osób, z czego 50 dołączyło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. To m.in. Robert Bruchner, country manager w Niemczech, który wcześniej przez 4 lata pracował dla Tesli i rozwijał sprzedaż ładowarek Powerwall w regionie DACH. Do końca 2021 r. firma planuje podwoić zespół w Europie.

20 mln złotych na ekspansję

Teraz poinformowano, że SunRoof zamknął rundę finansowania, w ramach której pozyskał ok. 20 mln zł (4,5 mln euro). Rundzie przewodził fundusz Inovo Venture Partners. Wzięły w niej udział także SMOK Ventures, KnowledgeHub, EIT InnoEnergy oraz FD Growth Capital.

Najnowsze finansowanie to rozszerzenie rundy seed, w ramach której SunRoof zebrał w drugiej połowie 2020 r. 2 mln euro. W ciągu pół roku SunRoof pozyskał więc łącznie 6,5 mln euro.

Zgodnie z zapowiedzią pozyskane środki pomogą w skalowaniu działalności i ekspansji na nowych rynkach, a także rozwoju platformy do zarządzania i handlu energią. SunRoof jest dziś dostępny w Polsce, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech, a także planuje rozpocząć pilotażowe projekty w USA.

Startup poinformował, że pracuje też nad marketplace, który pozwoli klientom SunRoof zarabiać na nadwyżkach wyprodukowanej energii, ale przede wszystkim – zarządzać jej wykorzystaniem. W rozwoju tej usługi pomoże m.in. zakup szwedzkiej spółki Redlogger, która dostarcza oprogramowanie do rejestracji i certyfikacji prądu z OZE. Docelowo system tworzony przez SunRoof ma podpowiadać, w jaki sposób spożytkować nadwyżkę energii, umożliwi jej sprzedaż, a także pozwoli wybrać, od kogo użytkownik chce w danym momencie kupować prąd.

Czytaj także: Startup psychologiczny Małgorzaty Ohme, Adama Plony i Jakuba Zielińskiego pozyskał 8,5 mln zł od inwestorów

– Energia odnawialna to obszar, który zyskuje na popularności, ale w skali świata wciąż rozwija się wolniej niż byśmy chcieli i niż potrzebuje natura – zaznacza w komunikacie Lech Kaniuk. - Tworzymy SunRoof z myślą, by pozyskiwanie zielonej energii w domu było nie tylko łatwe, ale też efektywne kosztowo i bez szkody dla funkcjonalności i designu. Już wcześniej urośliśmy w tempie 500 proc. rok do roku, a pozyskane finansowanie wykorzystamy, by skupić się na dalszej ekspansji. Chcemy oferować kompleksowe rozwiązanie dla energii solarnej i rozwijać SunRoof tak, aby stał się największą w Europie wirtualną elektrownią – zapewnia Kaniuk.

Dołącz do dyskusji: SunRoof pozyskuje 20 mln złotych. Pieniądze na ekspansję w Europie i USA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl