SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jakie mandaty za nieprawidłowe używanie świateł w samochodzie?

Jesień dopiero przed nami, ale warto już pomyśleć o światłach w swoim samochodzie. Za nieprawidłowe korzystanie z nich kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami karnymi, a te będą ważne przez dwa lata od dnia opłacenia kary grzywny.

Na polskich drogach wciąż można spotkać samochody, w których światła są nieprawidłowo ustawione. Ignorowanie tego problemu to stwarzanie zagrożenia dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Nieprawidłowo ustawione oświetlenie samochodu jest również przyczyną wypadków. Według danych Instytutu Transportu Samochodowego nawet 50% samochodów oślepia innych kierowców na trasie.

"Kierowca, który jest oślepiony światłami innego samochodu, nawet po minięciu tego drugiego pojazdu, jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt sekund będzie miał znacznie gorsze widzenie. To bardzo niebezpieczne i może stanowić przyczynę wypadku. W takiej sytuacji kierowca powinien w miarę możliwości stopniowo zwolnić i skierować swój wzrok na prawą krawędź jezdni, aż pojazd z naprzeciwka przejedzie." - mówi Andrzej Mejer, przedstawiciel Yanosika.

Oślepianie innego kierowcy jest bardzo niebezpieczne

Oślepianie innego kierowcy źle ustawionymi światłami powoduje, że ten przestaje obserwować otoczenie, bo jego wzrok skupia się na punktach świetlnych. Na polskich drogach krajowych kierowca zostaje oświetlony średnio nawet 3 tys. razy w ciągu godziny jazdy. Po przejechaniu 100 km, może się narazić na to zjawisko nawet 7 tys. razy. Oznacza to, że po kilku godzinach jazdy jego wzrok będzie mocno zmęczony, tak samo jak i cały organizm.

Nie można również wykluczyć sytuacji, że kierowca jadący po zmroku, u którego dłużej utrzymuje się wrażenie oślepiania światłami przez pojazdy nadjeżdżające z naprzeciwka, powinien sprawdzić swój wzrok u okulisty.

"Nie każdy kierowca jest w pełni świadomy swoich obowiązków, dotyczących używania świateł w samochodzie. Należy zarówno pilnować ich prawidłowego ustawienia, każdorazowego włączania, jak również unikać błędnego wykorzystywania ich, np.: gdy warunki pogodowe tego nie wymagają. Już samo używanie świateł w sposób niezgodny z przepisami jest karane mandatem i punktami karnymi, dlatego przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego, lepiej przypomnieć sobie zasady poprawnego korzystania ze świateł w aucie. Zwłaszcza, że nieznajomość przepisów może kosztować kierowcę kilka punktów karnych, które zostaną na jego koncie przez dwa lata." - dodaje Mejer.

Za co dokładnie można otrzymać mandat i punkty karne, jeśli chodzi o światła w samochodzie?

- niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (200 zł, 2 pkt. karne)
- używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza (100 zł, 2 pkt. karne)
- niewłączenie w pojeździe holującym świateł mijania (100 zł, 0 pkt. karnych)
- jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu (300 zł, 4 pkt. karne)
- jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu (100 zł, 2 pkt. karne)
- jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej (100 zł, 0 pkt. karnych)
- jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby (200 zł, 4 pkt. karne)
- nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności (150-300 zł, 3 pkt karne)
- korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami (200 zł, 3 pkt. karne)
- naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych (100 zł, 2 pkt. karne)
- używanie "szperacza" podczas jazdy (100 zł, 0 pkt. karnych)
- zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych (300 zł, 3 pkt. karne)
- umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne (200 zł, 0 pkt. karnych)
- nieuprawnione umieszczanie w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie (20-5000 zł + konfiskata, 3 pkt. karne)
- naruszenie przepisów przez kierującego pojazdem przewożącym zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat, w tym niewłączenie świateł awaryjnych podczas wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży (200 zł, 2 pkt. karne)
- niedopełnienie przez kierującego autobusem szkolnym obowiązku    włączenia świateł awaryjnych podczas wsiadania lub wysiadania dzieci (200 zł, 2 pkt. karne)

Trzeba również pamiętać, że pojazd, który w trakcie kontroli będzie miał oświetlenie w złym stanie technicznym lub nieprawidłowo ustawione, co będzie stwarzało zagrożenie dla innych użytkowników drogi, może nie zostać dopuszczony do dalszej jazdy przez funkcjonariuszy policji. W takiej sytuacji może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, a kierowca zostanie ukarany mandatem.

Oślepianie innych kierowców dzieje się nie tylko z powodu złego ustawienia świateł, ale również ich nieprawidłowego używania. Zwłaszcza przez nadużywanie świateł drogowych, nazywanych potocznie długimi. Można z nich korzystać od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub razem z nimi, a także gdy nie oślepia się innych kierowców lub pieszych, którzy poruszają się w kolumnie.

Kierowca jest zobowiązany do wyłączenia świateł drogowych, gdy z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd i kierujący nim wyłączył oświetlenie szosowe, jak również jeśli zbliża się do auta i zachodzi możliwość oślepienia kierowcy innego pojazdu, a także gdy zbliża się do pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, a odległość między nimi stwarza zagrożenie oślepienia osoby kierującej takim pojazdem.

"Trzeba również pamiętać o wyłączeniu długich świateł, gdy kierowca, który jedzie autem za nami, będzie chciał nas wyprzedzić. Należy to zrobić najpóźniej w momencie zrównania się pojazdów. Trzeba mieć też na uwadze, że za mruganie długimi światłami innym kierowcom (np. celem ostrzeżenia o kontroli prędkości) można również otrzymać mandat w wysokości 200 zł i 3 pkt. karnych." - dodał Mejer.

Dołącz do dyskusji: Jakie mandaty za nieprawidłowe używanie świateł w samochodzie?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl