SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Światowe agencje o Kapuścińskim: zmarł "mistrz reportażu"

O zgonie wybitnego polskiego reportażysty, podróżnika i pisarza Ryszarda Kapuścińskiego poinformowały we wtorek wieczorem obszernie największe światowe agencje.

Przypomniano drogę zawodową i osiągnięcia Ryszarda Kapuścińskiego, który był - jak podkreśla Reuters "kronikarzem despotyzmu i konfliktów w Trzecim Świecie".

Reuter przypomina, że Kapuściński był świadkiem 27 rewolucji i zamachów stanu na całym świecie, zaprzyjaźnił się z wieloma wybitnymi osobistościami, w tym z legendarnym Che Guevarą. Jego książki były tłumaczone na 30 języków. Zdaniem agencji, najbardziej znaną z jego książek był "Cesarz" - relacja z upadku władcy Etiopii Hajle Selassie. Polacy odczytywali ją jako pośrednią krytykę totalitarnego reżimu. Agencja zaznacza, że książkę opublikowano, ale jej planowana filmowa wersja nigdy nie powstała. Reuter przypomina, że Kapuściński był jednym z czołowych kandydatów do literackiej nagrody Nobla.

Również zdaniem amerykańskiej agencji Associated Press, "Cesarz" był refleksją na temat systemów dyktatorskich i przytacza wypowiedź pisarza, iz książka ta traktuje o "mechanizmach rządów dyktatorskich".

Associated Press i hiszpańska agencja EFE określają Ryszarda Kapuścińskiego mianem "mistrza reportażu".

Associated Press przypomina, że Kapuściński zaczynał swoją karierę w końcu lat 50. i na początku lat 60. ub. wieku jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Afryce, w przełomowym okresie, w którym narody tego kontynentu zrzucały jarzmo kolonialnych rządów.

"Doświadczenie nauczyło mnie, że z każdego miejsca na świecie patrzy się na naszą planetę odmiennie. Osoba, która mieszka w Europie postrzega świat inaczej niż ktoś, kto żyje w Afryce. Bez próby zrozumienia tych różnych sposobów patrzenia, pojmowania i opisywania nie zrozumiemy nic z współczesnego świata" - cytuje Associated Press wypowiedź pisarza.

EFE przypomina wszystkie najważniejsze książki i zbiory reportaży Ryszarda Kapuścińskiego. Agencja zwraca uwagę na książkę "Imperium" opowiadającą o schyłkowym okresie Związku Radzieckiego i o codziennym życiu jego mieszkańców.

Podobne informacje:

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Światowe agencje o Kapuścińskim: zmarł "mistrz reportażu"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl