SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Świąteczne kolędowanie w Telewizji Polskiej

Telewizja Polska podczas świąt Bożego Narodzenia pokaże m.in. transmisję z rodzinnego kolędowania na Jasnej Górze czy koncert kolęd i pastorałek z udziałem prezydenckiej pary, a także koncert kolęd rodziny Pospieszalskich w TVP Wilno.

fot. Shutterstock.comArticle

We wtorek 24 grudnia na antenie TVP 1 o godzinie 17.30 rozpocznie się „Rodzinne kolędowanie na Jasnej Górze”. Wigilijne śpiewanie świątecznych pieśni odbędzie się w jasnogórskim Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Artyści – wokaliści oraz aktorzy zaśpiewają polskie kolędy solo oraz ze swoimi rodzinami.

W kolędowaniu będzie towarzyszyć im orkiestra pod dyrekcją Zygmunta Kulki oraz chór gospel. Podczas uroczystości będzie można wysłuchać: Justyny Steczkowskiej, Katarzyny Zielińskiej, Stanisława Karpiel-Bułecki, Rafała Brzozowskiego, Alicji Węgorzewskiej, Nataszy Urbańskiej i Janusza Józefowicza, Emilii Komarnickiej, Katarzyny Stankiewicz, Eweliny Lisowskiej, braci Szczepaników z zespołu Pectus i Mateusza Ziółko. Gospodarzem wieczoru będzie Przemysław Babiarz. Premiera będzie emitowana 24 grudnia o 17.30, a powtórka - 25 grudnia o godzinie 10.05.

Natomiast w Wigilię o godzinie 20.20 odbędzie się Koncert kolęd i pastorałek z udziałem pary prezydenckiej „Jaka Wigilia, taki cały rok”. Transmisja z wydarzenia będzie mieć miejsce w kościele p.w. św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Jana Bosko w Łodzi. W repertuarze koncertu mają pojawić się tradycyjne kolędy i pastorałki, a wykonają je polscy artyści: Krystyna Prońko, Sylwia Grzeszczak, Halina Mlynkowa, Katarzyna Cerekwicka, Sebastian Karpiel Bułecka wraz z Zakopowerem, Mateusz Ziółko i Sound n' Grace, w klasycznych aranżacjach Grzegorza Urbana z towarzyszeniem jego orkiestry. Koncert poprowadzą Olga Szomańska i Tomasz Wolny.

Grupa opoczyńskich kolędników złoży świąteczne życzenia gościom w kościele oraz widzom telewizyjnej Jedynki. Regionalne mazowieckie akcenty z subregionu opoczyńskiego i sieradzkiego mają znaleźć się także w zapowiedziach prowadzących, w elementach scenografii oraz w repertuarze. Powtórka koncertu będzie transmitowana 26 grudnia w TVP1 o godzinie 8.00.

Z kolei w środę, 25 grudnia o godzinie 17.30 widzowie telewizyjnej Jedynki będą mogli obejrzeć koncert „Kolędowanie w Ostrej Bramie”. Będzie to pierwszy w historii bożonarodzeniowy koncert w kościele Św. Teresy pod Ostrą Bramą w Wilnie, który będzie emitowany przez TVP. O miejscu muzycznego wydarzenia pisał Adam Mickiewicz w pierwszych wersach Inwokacji poematu „Pan Tadeusz”.

Wystąpią w nim m.in.: Maryla Rodowicz, Anna Wyszkoni, Blue Cafe, Roksana Węgiel, Viki Gabor, Piotr Cugowski, Piotr Kupicha, Joszko Broda, Marek Piekarczyk, Zenek Martyniuk, Boys, Classic oraz chór z Wilna.

Koncert został zrealizowany w Wilnie, w kościele św. Teresy oraz na ulicy Ostrobramskiej pod Obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Występ rozpocznie Marek Bukowski interpretacją Inwokacji „Pana Tadeusza”. Kolędy będą z kolei przeplatane fragmentami tekstu „Litanii Ostrobramskich” Stanisława Moniuszki w wykonaniu znanych Polaków mieszkających na Litwie.

Koncert będzie emitowany w dwóch częściach po 50 minut każda – 25 i 26 grudnia w TVP1 o 17.30. Powtórkę zaplanowano na 27 grudnia o godzinie 8.25.

Transmisja z Pelplina

Na widzów telewizyjnej Dwójki w Wigilię będzie czekać świąteczny koncert “Hej w dzień narodzenia... w Pelplinie”. W Wigilię o godzinie 15.25. będzie emitowana jego pierwsza część.

Kolędowanie odbędzie się w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie, gdzie gwiazdy polskiej estrady wykonają rodzime pieśni w nowych aranżacjach. Artystom będzie towarzyszyć kilkunastoosobowa orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Janusza Stokłosy oraz chór dziecięcy i kameralny chór dorosłych. Bożonarodzeniowe życzenia złoży biskup Ryszard Kasyna.

Utwory wykonają: Krzysztof Cugowski; Patrycja Markowska; Kuba Badach; Anna Karwan; Roksana Węgiel; Edyta Piasecka (sopran koloraturowy); Sławomir Naborczyk (tenor); Elbląska Orkiesta Symfoniczna; Chór Dziecięcy Artos; Polski Chór Kameralny. Koncert poprowadzi Anna Lucińska i Aleksander Sikora. Druga część koncertu będzie emitowana kolejnego dnia o godzinie 15.15.

Koncert kolęd rodziny Pospieszalskich w TVP Wilno

Na antenie TVP Wilno emitowany będzie natomiast koncert kolęd rodziny Pospieszalskich. Jego emisja przewidziana jest na 24 grudnia o godzinie 18.50 czasu litewskiego (część pierwsza); a część druga - 25 grudnia o godzinie 18.50 czasu litewskiego.

Samo wydarzenie miało miejsce 11 grudnia w Wilnie w kościele św. Piotra i Pawła na Atokolu. Na program złożyło się 17 polskich kolęd i pastorałek. Rodzina Pospieszalskich wykona utwory wraz z zespołem smyczkowym oraz pastorałki grane tylko przez Pospieszalskich. Koncert zaplanowano z udziałem młodzieżowej orkiestry smyczkowej, na którą składa się 20 instrumentalistów. Wydarzenie poprowadzą Agnieszka Olszewska z TVP Wilno i Jan Pospieszalski.

Na antenie TVP Polonia transmisja z tego wydarzenia pojawi się  24 grudnia o godzinie 18.00 (część pierwsza) oraz cześć druga – 25 grudnia o godzinie 18.00.

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dołącz do dyskusji: Świąteczne kolędowanie w Telewizji Polskiej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl