SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Święta w Polskim Radiu. Co w ramówce?

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkie stacje Polskiego Radia przygotowały dla swoich słuchaczy wiele specjalnych audycji. Co znajdzie się w ramówce?

Article

Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wspólnego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia pod hasłem „najważniejsze urodziny świata”. Od 24 do 26 grudnia po godz. 20.00 superprodukcja audio w oparciu o Ewangelie św. Jana, św. Łukasza i św. Mateusza, a także księgę Psalmów. Wystąpią w niej m.in. Krystyna Janda, Piotr Fronczewski, Małgorzata Kożuchowska. Psalm zaśpiewa Stanisław Sojka. Reżyseria - Krzysztof Czeczot. W tych dniach usłyszymy też na antenie nową oprawę świąteczną skomponowaną przez Agatę Steczkowską.

24 grudnia Radiowa Jedynka zaprasza do wspólnych obchodów Świąt Bożego Narodzenia już od godz. 9.00 - w audycji Moniki Tarki i Roberta Kilena „Jedyne takie miejsce - Betlejem”. Przewodnikiem będzie Ryszard Montusiewicz - publicysta, wieloletni mieszkaniec Ziemi Świętej, który opowie o Grocie Narodzenia Pańskiego i o cudzie Groty Mlecznej. O 14.00 „Radiowe Kolędowanie” i premiera kolędy „Bóg się rodzi” w wykonaniu zespołu radiowej Jedynki wraz z rodziną Pospieszalskich.

Następnie wigilijny koncert poetycki „Urodzony” zrealizowany pod artystyczną opieką Janusza Kukuły, a wigilijne wiersze Ernesta Brylla czytał będzie Andrzej Ferenc. W trakcie audycji słuchacze będą mieli okazję poznać „Świat Kresów” (po godz. 18.00), usłyszeć słuchowisko Polskiego Radia Dzieciom zatytułowane „Wigilijny gość” autorstwa Ryszarda Jabłońskiego (godz. 19.30) oraz wysłuchać bożenarodzeniowego orędzia kardynała Kazimierza Nycza (po godz. 20.00).

Po godz. 21.00 na antenie Programu 1 obędzie się retransmisja finałowego koncertu „Choinek Jedynki” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. „Wigilijną Noc w Jedynce” poprowadzą ks. Krzysztof Ołdakowski oraz Małgorzata Kownacka (23.00-3.00). A o północy Pasterka - transmitowana z Katedry Poznańskiej.

Pierwszego dnia świąt „Znaki Bożego Narodzenia” przybliży ks. Waldemar Chrostowski. Na audycję „Boże Narodzenie z Jedynką” 25 grudnia od godz. 10.00 zaprasza Zbigniew Krajewski - a w niej m.in. bożenarodzeniowe muzykowanie, tradycyjnie wybrane przez Adama Struga. Po południu na rozmowę z Moniką i Robertem Gawlińskimi zaprosi Wojciech Urban. Warto zwrócić uwagę również na takie audycje, jak: „Labirynt Historii” (po godz. 14.00) Jacka Raginisa-Królewicza, który przeprowadzi „śledztwo” w sprawie narodzin Jezusa, „Świąteczny koncert życzeń” (po godz. 15.00), czy Słuchowisko Teatru Polskiego Radia (po 17.00). Po godz. 20.00 dyrektor Radiowej Jedynki Rafał Porzeziński zaprosi prof. ks. Marka Dziewieckiego do rozmowy w audycji „Dlaczego stał się człowiekiem?”.

Poniedziałkowe „Boże Narodzenie z Jedynką” rozpocznie o godz. 10.00 Marcin Kusy. W programie m.in. rozmowa Martyny Podolskiej z Cezarym Żakiem i jego żoną, po 11.00 - z Anitą Włodarczyk, a po 12.00 z francuskim filozofem Alainem Finkielkrautem rozmawiać będzie Magdalena Skajewska. O 13.00 Agata Puścikowska zada pytanie „Czy istnieje jeszcze chrześcijańska Europa?”. O 14.00 w popołudniowym „Labiryncie Historii - Od narodzenia Chrystusa do Trzech Króli” słuchaczy będzie prowadzić Jacek Raginis-Królewicz. Wieczorną część audycji „Boże Narodzenie z Jedynką” od godz. 20.00 poprowadzi Zbigniew Krajewski. Po 21.00 - audycja Joanny Sławińskiej o Zbyszku Cybulskim z okazji zbliżającej się 50. rocznicy śmierci. Natomiast po godz. 22.00 słuchacze Radiowej Jedynki usłyszą dwie świąteczne rozmowy przygotowane przez Redakcję Sportową. Z Agnieszką Radwańską rozmawiać będzie Cezary Gurjew, zaś z Mają Włoszczowską – Krzysztof Kuzak. Godzinę później audycję „Twarzą w twarz” poprowadzi Agata Puścikowska. Jej gościem będzie Monika Nowicka - położna, która pracowała w szpitalach na misjach w Afryce.

24 grudnia Dwójka zaprasza słuchaczy na „Wigilijne muzykowanie” (od godz. 10.30), a także na świąteczne spotkanie z ojcem Leonem Knabitem (12.30). Audycję specjalną „Przy wigilijnym stole” (od godz. 16.00) poprowadzą Barbara Schabowska i Grzegorz Dąbrowski. O godz. 19.30 słuchaczy czeka „Wigilijny wieczór muzyczny”.
W pierwszy dzień Świąt o godz. 10.00 Program 2 wyemituje audycję pod hasłem „Wariacje świąteczne”. Będzie można usłyszeć m.in. Concerto D-dur na dwoje skrzypiec, smyczki i b.c. op. 1 nr 10 „Pastorale” Lorenza Gaetano Zavateri (wyk. Andrés Gabetta, Francesco Colletti - skrzypce, Capella Gabetta). O godz. 12.00 dziennikarze Dwójki pojawią się ze świąteczną wizytą w domu Kai Danczowskiej - wybitnej skrzypaczki, pedagog, laureatki wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych. W „Wieczorze ze słuchowiskiem” (godz. 19.00) premiera „Hamleta” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz (część I). O godz. 20.00 Dwójka zaprasza na koncert, podczas którego będzie można usłyszeć Oratorium na Boże Narodzenie BWV248 Jana Sebastiana Bacha.

26 grudnia o godz. 10.00 stacja zaprasza na audycję „Muzyka na Boże Narodzenie”, podczas której będzie można wysłuchać koncertu z udziałem grupy Netherlands Bach Society. O godz. 14.30 Dwójka poleca świąteczne spotkanie z Giovannim Antoninim. Na drugą część słuchowiska „Hamlet” Program 2 zaprasza 26 grudnia o godz. 19.00.

Na wigilię Bożego Narodzenia Trójka przygotowała przede wszystkim sporo nastrojowej muzyki, w tym dwa premierowe koncerty wypełnione kolędami, pastorałkami i piosenkami w świątecznym klimacie - Stanisławy Celińskiej (godz. 17.00-18.00) i Antoniny Krzysztoń (19.00-20.00). Podobny repertuar zaproponują słuchaczom również Hirek Wrona w „Czarnej nocy” (2.00-4.00), Tomasz Żąda w „Trzeciej gwiazdce” (15.00-17.00) oraz Piotr Metz w audycji „Grajmy Panu - Wieczór kolędowy” (18.00-19.00). Z kolei od godz. 20.00 do 24.00 na słuchaczy czeka Barbara Marcinik i jej tajemniczy goście - bohaterowie tradycyjnej „Wigilii w Trójce”.

W pierwszy dzień świąt, 25 grudnia, Trójka poleca m.in. audycję Marcina Gutowskiego „Historia sprzed dwóch tysięcy lat” (godz. 17.00-18.00) o historycznych kontekstach Bożego Narodzenia. Wśród gości pojawią się m.in. bibliści i specjaliści z dziedziny historii oraz archeologii. Tego dnia nie zabraknie też znakomitej, premierowej muzyki - już o godz. 5.00 Program 3 Polskiego Radia zaprezentuje koncert José Gonzáleza, a od godz. 19.00 premiera koncertu Grzegorza Turnaua i Gaby Kulki z Muzycznego Studia im. A. Osieckiej. Warto posłuchać również audycji „Cogito Ergo…” Macieja Pawlickiego, którego gościem będzie znakomity muzyk i kompozytor Włodek Pawlik (21.00-22.00), a także ostatniego wywiadu z Wojtkiem Bellonem w audycji Janusza Deblessema (godz. 18.00-19.00).

Natomiast w poniedziałek 26 grudnia Program 3 zaprasza m.in. na audycję „Odszedł. Nie trzaskając drzwiami” Agnieszki Trzeciakiewicz, czyli wspomnienie o. Jana Góry w pierwszą rocznicę śmierci. Intrygująco zapowiada się również materiał „Święta za kratkami” Katarzyny Stoparczyk (godz. 12.00-13.00), a wieczorem premierowa, dwugodzinna emisja benefisu Olgierda Łukaszewicza z Muzycznego Studia im. A. Osieckiej z okazji 70. urodzin artysty (godz. 20.00-22.00).
W Wigilię Bożego Narodzenia o godz. 17.09 Polskie Radio 24 zaprasza na audycję „Najważniejsze narodziny”, która wprowadzi słuchaczy w duchowy sens Bożego Narodzenia. W programie zostanie omówiona geneza tych Świąt. W audycji będzie można też usłyszeć o znaczeniu najważniejszych symboli Bożenarodzeniowych.

Polskie Radio 24 w niedzielę o godz. 11:30 zaprasza do wysłuchania audycji „Prawdziwa historia Bożego Narodzenia”, w którym będzie mowa o wiedzy ludzkości na temat narodzin Jezusa. Wieczorem tego dnia na antenie tej stacji prezentowane będą zwyczaje świętowania Bożego Narodzenia w innych, bardzo oddalonych od Polski, krajach. Polskie Radio 24 odwiedzi serce Afryki, góry Ameryki Południowej, północ Europy oraz krańce Azji. Audycja „Boże Narodzenie na różnych kontynentach” już o godz. 19.09.

„Boże Narodzenie z Bratem Albertem”. 25 grudnia, czyli w dzień Bożego Narodzenia, przypada 100. rocznica urodzin Św. Brata Alberta Chmielowskiego - artysty malarza, powstańca styczniowego oraz zakonnika zatroskanego szczególnie o wykluczonych i bezdomnych. Gościem audycji będzie Marek Sołtysik - autor książki „Znak miłości. Opowieść o św. Bracie Albercie”.

26 grudnia o godz. 16.30 audycja „Boże Narodzenie w sztuce i literaturze”, w której będzie mowa o tym jak na przestrzeni wieków zmieniał się sposób prezentowania narodzin Jezusa w literaturze i malarstwie. O godz. 19.35 audycja „Wyśpiewane Boże Narodzenie” - o pierwszym na polskim rynku wydaniu średniowiecznych Cantigas de Santa Maria.
24 grudnia w „Pasjonautach” (godz. 11.00-12.00) na antenie Czwórki mowa będzie o świątecznym instynkcie zwierzęcym. W programie „Zaklinacze czasu” (godz. 14.00-15.00) dziennikarze przeniosą się do Judei czasów narodzin Chrystusa i porozmawiają o Herodzie Wielkim, niejednoznacznie ocenianym władcy. O godz. 16.00 pojawi się audycja specjalna „Świąteczne jarmarki”. Podczas programu „Gwiazda Betlejemska” (godz. 17.00) będzie można m.in. dowiedzieć się, dlaczego łamiemy się opłatkiem. O godz. 18.00 w audycji „Uszka w barszczu” nie zabraknie remiksów świątecznych piosenek.

25 grudnia w „Czwartym biegu” (godz. 10.00-11.00) przy świątecznym stole spotkają się sportowi influencerzy znani z social mediów. O godz. 12.00 „Artystyczny wybieg” zamieni się w „Artystyczny stół” - świąteczne spotkanie z gośćmi, którzy odwiedzali studio Czwórki podczas tegorocznych audycji. W programie „Sztuka jedzenia” (godz. 15.00) mowa będzie o trudnej sztuce prowadzenia rozmów przy świątecznym stole z osobami w różnym wieku, z którymi spotykamy się tylko okazjonalnie. O godz. 18.00 w audycji „Święta w drodze” słuchacze poznają historie osób, które na co dzień podróżują i którym zdarzyło się spędzać święta z dala od domu lub wracając do kraju.

Udział Jedynki pod względem słuchania w okresie od września do listopada 2016 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 8,9 proc., Trójki - 7,7 proc., Dwójki - 0,5 proc., a Polskiego Radia 24 - 0,2 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Święta w Polskim Radiu. Co w ramówce?

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zbyszu
Eeeee...Poprzednia ramówka (a wisiała na Wirtualnych jeszcze minutę temu) była lepsza.

Pan Bogusław z zaświatów, Zimoch spokorniały z Blanikiem, Wasowski w Trójce (!!!) i redakcja hebrajska na Święta :)

To se newrati?
12 10
odpowiedź
User
w szoku!
Tomasz Zimoch natomiast przygotował dla swoich słuchaczy Wigilię z Leszkiem Blanikiem ("Sport pod choinką", godz. 21.30).
To Basia pozwoliła wrócić Zimochowi??
10 9
odpowiedź
User
Inż. Mamoń
W TrUjce zapewne jeszcze wincyj Podsiadły i Rusowicz, a w Jedynce Golców, Margaret, Iry itp.
12 8
odpowiedź
User
grzes
W wigilijne przedpoludnie nie bedzie audycji Piotra Kaczkowskiego, jego przepisow i muzyki z trzesczacych plyt, tylko Markomania.

Slabo i bez klimatu wiec.

Rozczarowany jestem.
12 8
odpowiedź
User
PS
W wigilijne przedpoludnie nie bedzie audycji Piotra Kaczkowskiego, jego przepisow i muzyki z trzesczacych plyt, tylko Markomania.

Slabo i bez klimatu wiec.

Rozczarowany jestem.

Nuuudaaa
12 9
odpowiedź