SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Święto Niepodległości w Telewizji Polskiej

W środę 11 listopada Telewizja Polska będzie transmitować główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Tego dnia pokazana zostanie również „Kabaretowa Noc Listopadowa” oraz liczne dokumenty i reportaże historyczne.

PAP / Jacek Turczyk Article

Najważniejszym wydarzeniem obchodów 11 listopada w Telewizji Polskiej będzie transmisja głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawicieli najwyższych władz, wojska i warszawiaków. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wieńce, a na zakończenie odbędzie się przemarsz oddziałów wojskowych.

Transmisję oglądać można będzie w TVP1, TVP Info, TVP Polonia i TVP Historia. Jedynka rozpocznie relację o godz. 11.40. W studiu Marek Zając i jego goście rozmawiać będą o historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczną się o godz. 12.00, a skomentują je będą Przemysław Babiarz i ppłk Mirosław Dzięgielewski.

Po uroczystościach – o godz. 13.30 – TVP1 wyemituje film dokumentalny Wiesława Dąbrowskiego „Paderewski. Człowiek czynu, sukcesu i sławy”, prezentujący historię pianisty Ignacego Paderewskiego. O godz. 18.00 stacja zaprezentuje spektakl „Złodziej w sutannie” (w reż. Pawła Woldana), który opowiada historię kradzieży kopii cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z Jasnej Góry przez księdza Józefa Wójcika.

11 listopada o godz. 9.10 TVP2 wyemituje premierę dokumentu „Zawieszenie broni. Końcowa rozgrywka I wojny światowej”, który analizuje warunki zawieszenia broni, kończącego I wojnę światową. Film ukazuje rozwój wypadków na poszczególnych frontach i kolejnych etapach wojny.

Wieczorem Dwójka pokaże „Kabaretową Noc Listopadową” (emisja od godz. 20.45), którą poprowadzą Robert Górski i Marcin Wójcik, a widzów rozbawią: Kabaret Ani Mru Mru, Kabaret Moralnego Niepokoju, Jerzy Kryszak, Grupa MoCarta, Smile, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Ciach, Kabaret Na Koniec Świata, Kabaret Chyba i Kabaret Czesuaf.

W TVP Historia w dniu Święta Niepodległości obejrzeć będzie można dokument „Być równy innym - Wincenty Witos”, przybliżający sylwetkę tego polityka (emisja o godz. 10.50). Natomiast o godz. 14.25 stacja pokaże film dokumentalny „Józef Piłsudski” z 1937 roku autorstwa Ryszarda Ordyńskiego, który opowiada o życiu marszałka Piłsudskiego. Dokument Ewy Szakalickiej „Błękitny generał” o generale Józefie Hallerze można obejrzeć o 16.00.

Film „1920. Bitwa Warszawska” w reż. Jerzego Hoffmana pokaże tego dnia TVP Kultura (godz. 16.45). Zwycięstwo narodu polskiego nad Rosją Sowiecką w produkcji ukazane zostało oczyma dwojga głównych bohaterów: Oli (Natasza Urbańska) i Jana (Borys Szyc).

Z kolei TVP Polonia o godz. 14.30 wyemituje dokument fabularyzowany „Po latach niewoli wstaje Polska 1914 - 1918”, opowiadający o najważniejszych postaciach, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości i odegrały istotną rolę w kształtowaniu nowopowstałego państwa polskiego. O 15.30 kanał wyemituje koncert „Śpiewnik Polaka - pieśni patriotyczne i żołnierskie”, w którym zaśpiewali: Stan Borys, Maryla Rodowicz, Janusz Radek, Beata Rybotycka, Edyta Geppert, Jan Pietrzak i Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Święto Niepodległości w Telewizji Polskiej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl