SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Synerise z nowym inwestorem i nadal ze stratą, wpływy rosną dużo mocniej od kosztów

Zajmująca się sztuczną inteligencją firma Synerise ciągle generuje straty, ale od ub.r. jej przychody rosną dużo mocniej od kosztów. W pierwszych pięciu miesiącach br. osiągnęła wzrost wpływów o 80 proc. do 6,35 mln zł i wydatków o 10 proc. do 10,71 mln zł. W ub.r. pozyskała 27 mln zł od obecnych akcjonariuszy, w br. chce pozyskać zewnętrznych inwestorów.

Jarosław Królewski, fot. newseriaArticle

W zeszłym tygodniu Synerise poinformowało, że udostępniło na licencji Open Source bibliotekę Cleora umożliwiającą szybkie uczenie wektorowych zanurzeń bardzo dużych grafów w przestrzeniach sferycznych.

Firma podkreśla, że porównaniu do wcześniejszych narzędzi o podobnym przeznaczeniu, wymagających klastra serwerów, Cleora pozwala na zanurzanie gigantycznych grafów i hipergrafów nawet na jednej maszynie. Według spółki Cleora jest ponad 150 razy szybszy niż DeepWalk i 8 razy szybszy niż PyTorch-BigGraph autorstwa Facebooka

- W Synerise wierzymy, że dzielenie się wiedzą i udostępnianie innowacji w licencji Open Source pomoże wielu firmom opracować szybsze rozwiązania w dziedzinie sztucznej inteligencji - uzasadnia Barbara Rychalska, AI research scientist w Synerise.

Wpływy Synerise rosną szybciej od kosztów

Synerise od kilku lat rozwija autorską platformę z usługami opartymi na sztucznej inteligencji i big data służącymi do celów biznesowych. W ub.r. firma wprowadziła do oferty rozwiązania AI Search, Recommendations 2.0, Visual Search i Terrarium DB oraz uruchomiła bazę wiedzy dla klientów pozwalającej na zautomatyzowanie procesu wdrożeń oraz opracowała proces certyfikacji partnerów biznesowych i integratorskich. Ponadto otworzyła biura w Madrycie i Dubaju.

Jak to przełożyło się na finanse Synerise? Według sprawozdania opublikowanego niedawno w elektronicznym KRS ub.r. był pierwszym, w którym przychody sprzedażowe firmy zwiększyły się dużo bardziej od kosztów operacyjnych. Te pierwsze poszły w górę prawie czterokrotnie - z 2,85 do 11,11 mln zł, natomiast te drugie o 25 proc., z 19,63 do 24,63 mln zł.

Koszty usług obcych wzrosły 13,57 do 19,19 mln zł, a wydatki na wynagrodzenia zmniejszyły się z 2,92 do 2,5 mln zł. W ciągu roku liczba pracowników i współpracowników spółki poszła w górę ze 154 do 209, a średnie zatrudnienie wynosiło 44,6 etatów.

Z kolei nakłady inwestycyjne zwiększyły się z 17,37 do 29,54 mln zł, co przełożyło się na wzrost wartości aktywów z 28,78 do 56,08 mln zł.

Ujemne wyniki rentowności Synerise nieco się poprawiły: strata operacyjna zmalała z 15,17 do 14,19 mln zł, a strata brutto i netto - z 15,26 do 14,63 mln zł.

Z kolei bilans firmy poprawiło dokapitalizowanie jej kwotą 26,99 mln zł przez dotychczasowych akcjonariuszy. Głównymi są prezes spółki Jarosław Królewski (na koniec ub.r. kontrolował 38,61 proc. jej kapitału) i Perpetum 10 FIZAN (27,65 proc.).

Grant z NCBiR, rozmowy z inwestorami

Synerise podało też już swoje wyniki finansowe od stycznia do maja br. Przychody zwiększyły się rok do roku o 80 proc. do 6,35 mln zł, koszty operacyjne - o 10 proc. do 10,71 mln zł, a wydatki inwestycyjne - o 1 proc. do 12,19 mln zł. Synerise podkreśla w sprawozdaniu, że mimo kryzysu gospodarczego wywołanego przez epidemię utrzymało dotychczasowych klientów i pozyskało nowych.

Na początku br. firma zdobyła 7,03 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na kosztujący 10,11 mln zł prace nad zunifikowanym systemem wielofunkcyjnego modelowania behawioralnego klientów na podstawie danych o interakcjach, przy użyciu hipergrafowych algorytmów sztucznej inteligencji.

Spółka pozyskała też nowego inwestora - podpisała wstępną umowę sprzedaży swoich akcji za 12 mln zł, jej wycena w ujęciu post-money wyniosła ok. 260 mln zł. Ponadto planuje w ramach fundraisingu pozyskać ok. 50 mln zł, współpracuje przy tym z firmą doradczą EY.

Szef Synerise współwłaścicielem Wisły Kraków

O Synerise poza branżą technologiczną zrobiło się głośno na początku ub.r. z racji zaangażowania Jarosława Królewskiego w restrukturyzację klubu piłkarskiego Wisła Kraków. Królewski, a także prezes Gremi Media Tomasz Jażdżyński i piłkarz Jakub Błaszczykowski, najpierw udzielili klubowi łącznie 4 mln zł pożyczek, kiedy po fiasku sprzedaży dwójce podejrzanych biznesmenów pod znakiem zapytania stanęła jego dalsza gra w PKO BP Ekstraklasie.

Wiosną ub.r. Wisła na platformie Beesfund w ciągu doby sprzedała inwestorom indywidualnym 5,1 proc. swoich akcji za 4 mln zł, kolejną taką ofertę zaproponowała wiosną br. W kwietniu Jażdżyński, Królewski i Błaszczykowski przejęli od Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków przejęli prawie 95 proc. akcji spółki Wisła Kraków, jej prezesem został Dawid Błaszczykowski, brat Jakuba.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Synerise z nowym inwestorem i nadal ze stratą, wpływy rosną dużo mocniej od kosztów

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Greg
Bibliotekę umożliwiającą... co?! Przecież to pseudonaukowy bełkot jest, nikt normalny tego nie rozumie. Niech oni pokażą jakieś praktyczne zastosowanie, niech jakiś szpital się wypowie, że ich AI diagnozuje automatycznie raka albo covid, albo, nie wiem, przewiduje miejsca kolejnych wypadków drogowych.
odpowiedź
User
BW
7 mln dostali od państwa, co tu komentować.
odpowiedź
User
Księgowy
"...wydatki na wynagrodzenia zmniejszyły się z - 2,92 do 2,5 mln zł ...
liczba pracowników i współpracowników poszła w górę - ze 154 do 209.."

Magia! No magia po prostu! Zatrudnienie rośnie, jego koszty spadają!
To na pewno ta sztuczna inteligencja wymyśliła! Jak jakiś inwestor łyknie takie brednie to świat się skończy!
odpowiedź