SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad jedna trzecia Polaków uważa, że w 2018 r. kondycja finansowa ich rodziny polepszyła się (infografika)

36 proc. Polaków ocenia, że sytuacja finansowa ich rodziny w ostatnim roku uległa polepszeniu - wynika z badania GfK.

fot. Shutterstock.com Article

Znaczna część Polaków (41 proc.) przyznała, że sytuacja finansowa ich najbliższych pozostawała w minionym roku bez większych zmian, a niemal co piąty badany (19 proc.) przyznał jednak, że stan finansów jego rodziny uległ pogorszeniu.

W zdecydowanej większości wpływ na pozytywną zmianę w domowych finansach miała podwyżka w pracy – wskazało tak 63 proc. osób, które zauważyły polepszenie kondycji finansowej. Co czwarta osoba (25 proc.) przyznała, że to za sprawą zmiany sytuacji rodzinnej lub osobistej, a 23 proc. mówiło o uzyskaniu nowej pracy. 12 proc. znacząco odczuło wsparcie programów socjalnych.

Z kolei wśród powodów, które wpłynęły na gorszą ocenę swoich finansów, najczęściej wymieniane były: rosnące koszty życia (62 proc. wskazań), mniejsza płaca (38 proc.), zmiana sytuacji rodzinnej lub osobistej (26 proc.) i choroba (16 proc.).

Zdecydowanie bardziej pozytywnie na swoje finanse patrzą mężczyźni - 43 proc. z nich oceniło je jako polepszające się. Wśród kobiet, tylko 28 proc. mówi o poprawie. Kobiety też znacznie częściej niż mężczyźni wskazywały, że ich sytuacja w mijającym roku nie była najlepsza.

Jak wypadamy na tle innych krajów? Na poprawę sytuacji finansowej wskazało 33 proc. Czechów i 31 proc. Litwinów. Bardziej optymistyczni są tylko Rumuni, gdzie 44 proc. respondentów dobrze oceniło mijający rok. Na przeciwległym biegunie są Węgry, gdzie 29 proc. osób przyznało, że kondycja ekonomiczna ich rodziny uległa pogorszeniu, a 22 proc. dostrzegło zmiany na plus. Do najbardziej stabilnych finansów przyznają się Hiszpanie – 55 proc. z nich odpowiedziało, że sytuacja finansowa ich rodziny w badanym czasie nie zmieniła się.

Badanie zostało przeprowadzone przez GfK na zlecenie International Personal Finance (właściciel Provident Polska) w październiku 2018 r., na reprezentatywnej próbie respondentów w Polsce (n=501), Hiszpanii (n=500), na Węgrzech (n=503), w Rumunii (n=500), Czechach (n=500), Meksyku (n=500) i na Litwie (500).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad jedna trzecia Polaków uważa, że w 2018 r. kondycja finansowa ich rodziny polepszyła się (infografika)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
No No
To Gfk jescze robi jakieś badania ?:-)
8 8
odpowiedź