SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przeciwko grypie nigdy nie szczepiło się 41 proc. Polaków

W ciągu ostatnich czterech lat blisko 60 proc. Polaków przynajmniej raz szczepiło się przeciw grypie, ale tylko niespełna 45 proc. robi to regularnie co roku - wynika z badania SW Research.

fot. Shutterstock.com Article

41 proc. badanych nigdy nie szczepiło się przeciwko grypie. W tej grupie blisko połowa (48 proc.) nie wierzy w skuteczność takiej szczepionki, a 27 proc. nie boi się choroby ani możliwych powikłań. Na działalność ruchów antyszczepionkowych wskazuje niespełna 4 proc. badanych.

Podobnie sytuacja wygląda ze szczepieniami przeciwko grypie u dzieci. Jeżeli rodzice sami się szczepią, zwykle profilaktyka obejmuje całe rodziny. Wyniki badań potwierdzają, że odsetek szczepiących swoje dzieci jest zbliżony do odsetka szczepień wśród ankietowanych (51 proc.).

77 proc. badanych szczepiących dzieci robi to regularnie. Wśród nieszczepiących, połowa rodziców nie wierzy w skuteczność szczepienia, 12 proc. boi się komplikacji poszczepiennych, a 8 proc. wskazuje na wpływ ruchów antyszczepionkowych.

Brak refundacji kosztów szczepienia to powód, dla którego nie szczepi się ponad 30 proc. ankietowanych. Gdyby szczepionka przeciwko grypie była bezpłatna, 59 proc. badanych deklaruje, że przyjęłaby ją, a tylko co trzeci i tak nie zdecydowałoby się na ten krok.

74 proc. respondentów szczepienia przeciwko grypie finansuje z budżetu domowego. Pozostali korzystają z pakietów zdrowotnych oferowanych przez zakłady pracy. Wśród firm, które świadczą prywatne usługi medyczne, najczęściej wybierane są Luxmed (18 proc.), Medicover (8 proc.) i Enel-Med (4 proc.). Blisko połowa biorących udział w badaniu przyjmuje szczepionkę lub szczepi swoje dzieci w przychodniach rodzinnych NFZ.

Osoby szczepiące się, które zauważyły u siebie zmniejszenie liczby zachorowań na grypę, stanowią 54 proc. badanych. Również ponad połowa (55 proc.) uważa, że po przyjęciu szczepionki przebieg grypy jest łagodniejszy.

Badanie zostało zrealizowane przez agencję SW Research w dniach 27-29 sierpnia 2018 r., metodą wywiadów on-line (CAWI), na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1191 ankiet z osobami powyżej 16. roku życia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przeciwko grypie nigdy nie szczepiło się 41 proc. Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl