SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef Banku Centralnego USA i Donald Trump krytykują kryptowalutę Facebooka. „Panikują, bo Libra może zagrozić dolarowi”

Jerome Powell, szef amerykańskiego Banku Centralnego (FED) wezwał Facebook do wstrzymania prac nad wprowadzeniem na rynek kryptowaluty Libra do momentu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości związanych z tym projektem. Librę skrytykował też prezydent USA, oceniając, że w przeciwieństwie do dolara będzie mieć słabą pozycję i wiarygodność. - Wprowadzając Librę Facebook zaczyna stanowić realne zagrożenie dla tradycyjnych systemów bankowych i bankowości na całym świecie. Rząd USA panikuje w obawie przed Librą, która docelowo może zagrozić samemu dolarowi - ocenia dla Wirtualnemedia.pl Tomasz Rozmus, CEO giełdy kryptowalut Tokeneo.

Article

W drugiej połowie czerwca br. Facebook oficjalnie zapowiedział wprowadzenie własnej kryptowaluty o nazwie Libra, która ma być obsługiwana za pośrednictwem specjalnej platformy Calibra.

Facebook wyjaśnia, że oparta o technologię blockchain Libra, której wprowadzenie zaplanowano na 2020 r. ma pozwalać na dokonywanie wygodnych płatności internetowych i ma być przeznaczona m.in. dla osób nie posiadających dostępu do tradycyjnych usług bankowych. Według zapowiedzi Libra będzie wspierana finansowo przez grupę partnerów zrzeszonych w konsorcjum Stowarzyszenie Libra, w którym jest już kilkadziesiąt różnych firm i instytucji. Wśród nich znalazły się Visa, Mastercard, PayPal, Lyft, Spotify, PayU a także Andreessen Horowitz i Union Square Ventures.

Od momentu ogłoszenia nowego projektu Libra wywołała kontrowersje i wątpliwości. W czerwcu Senat USA zapowiedział, że zamierza przeprowadzić własne dochodzenie dotyczące tego czy Libra nie zagrozi prywatności i bezpieczeństwu użytkowników.

Do instytucji zaniepokojonych planami Facebooka związanymi z Librą dołączyła Komisja Finansów Kongresu USA. Pracujący w niej kongresmeni skierowali do szefów Facebooka oficjalny list, w którym wzywają do natychmiastowego zawieszenie prac nad projektem wprowadzenie Libry do ogólnego obiegu.

Bank Centralny: Librę należy wstrzymać

Teraz obawy związane z planami wprowadzenia Libry na rynek wyraziła kolejna amerykańska instytucja – Bank Centralny (FED). Jerome Powell, szef FED podczas swojego cyklicznego wystąpienia w Kongresie USA wezwał szefostwo Facebooka, by zawiesiło prace nad projektem Libra do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości związanych z tą kryptowalutą.

- Libra rodzi szereg pytań dotyczących prywatności i bezpieczeństwa użytkowników, a także takich kwestii jak pranie brudnych pieniędzy czy stabilności rynków finansowych – przyznał Powell.

Szef FED zapowiedział, że kierowany przez niego bank stworzy specjalny zespół, który zbada i przeanalizuje wszystkie ważne kwestie związane z ewentualnym wejściem Libry na rynek. Wezwał Facebook i inne instytucje pracujące nad projektem do dostarczenia FED niezbędnych danych do analizy.

Media zauważają, że FED nie ma wystarczających kompetencji i narzędzi by skutecznie zablokować wprowadzenie Libry. Jednak Facebook przyjmuje pojednawczy ton w związku z działaniami zapowiadanymi przez amerykańskie instytucje. W mailu przesłanym do agencji Reuters rzeczniczka Facebooka zapewniła, że członkowie projektu Libra będą ściśle współpracować z FED i innymi oficjalnymi partnerami po stronie władz. Zaznaczyła także, że Facebook specjalnie zapowiedział wprowadzenie Libry odpowiednio wcześnie, tak aby pozostał odpowiednio długi czas na dyskusje i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości.

Trump: Libra ze słabą pozycją, jedyną prawdziwą walutą w USA jest dolar

W czwartek do planów wprowadzenia przez Facebooka własnej kryptowaluty odniósł się na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

- Nie jestem fanem Bitcoina ani innych kryptowalut. One nie są pieniędzmi, a ich wartość jest bardzo zmienna i bierze się z powietrza. Nieregulowane kryptoaktywa mogą ułatwiać bezprawne zachowania, w tym handel narkotykami i inne nielegalne działania - ocenił.

- Podobnie Libra, „wirtualna waluta” Facebooka, będzie mieć niewielki standing i niezawodność. Jeśli Facebook i inne firmy chcą zostać bankiem, muszą szukać nowego prawa bankowego i podlegać wszystkim regulacjom bankowym, tak jak inne banki krajowe i międzynarodowe - stwierdził prezydent USA. - Mamy tylko jedną prawdziwą walutę w USA i jest ona silniejsza niż kiedykolwiek, zarówno niezawodna, jak i godna zaufania. Jak dotąd dominuje wszędzie na świecie i na zawsze już tak pozostanie. Nazywa się amerykański dolar! - podkreślił Trump.

Rząd panikuje przed Librą

Duża liczba rozmaitych amerykańskich instytucji które chcą wstrzymania prac nad Librą może świadczyć o tym, że projekt budzi po stronie władz USA poważne zaniepokojenie. Przyznaje to w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Rozmus, CEO giełdy kryptowalut Tokeneo, który przy okazji szeroko wyjaśnia przyczyny tych obaw.

- FED blokuje działania Facebooka i próbuje zapobiec dalszemu rozwojowi Libry pod pozorem haseł, które zawsze wzbudzają niepokój społeczny – zauważa Tomasz Rozmus. - Mam tu na myśli walkę z terroryzmem czy pranie brudnych pieniędzy. W ten sposób Bank Centralny Stanów Zjednoczonych zamierza wymusić na Facebooku podanie konkretnych informacji dotyczących wykorzystania Libry, w tym w szczególności zapewnienia jej odpowiedniej ochrony czy stopnia bezpieczeństwa, jaki zamierza wprowadzić.

Dla naszego rozmówcy poprawne zabezpieczenie Libry przez Facebooka jest kwestią oczywistą. - Nie wyobrażam sobie, aby największy portal społecznościowy nie posiadał odpowiedniej technologii, zapewniającej maksimum ochrony przyszłym użytkownikom kryptowaluty – ocenia Rozmus. - Natomiast w mojej opinii zagrożenie, które wyczuwa FED, ma nieco inny charakter i znaczenie.

Ekspert wyjaśnia, że wprowadzając Librę Facebook zaczyna stanowić realne zagrożenie dla tradycyjnych systemów bankowym i bankowości na całym świecie. Sam FED może być tutaj mocno poszkodowany.

- Czy w tej chwili na świecie istnieje bank, który miałby 2 miliardy klientów? - pyta Rozmus. - Facebook wprowadzając swoją kryptowalutę i zapraszając do swojego projektu znanych globalnie partnerów – dużych graczy z różnych branż (już teraz jest ich prawie 30, a w przyszłym roku ma być 100) tworzy ekosystem własnej waluty i zaczyna bezpośrednio zagrażać bankowości. Może się okazać, że już niedługo Mark Zuckerber będzie nie tylko właścicielem portalu społecznościowego, który nota bene wie o nas wszystko (gdzie chodzimy, z kim się spotykamy, nasłuchuje nas, wie jakie mamy relacje, jakie związki zawieramy, gdzie kończymy szkołę), ale także banku, z dodatkową wiedzą – tym razem o naszych wydatkach. Bankiem z 2 miliardami klientów. Nie ma takiego banku na świecie.

Szef giełdy Tokeneo przyznaje, że nie dziwi go także lokalizacja spółki odpowiedzialnej za Librę. - Facebook nie bez powodu wybiera Szwajcarię, w której nie działa eksterytorialne prawo Stanów Zjednoczonych, a banki, które znajdują się w tym państwie, pozostają poza zasięgiem rządów – wyjaśnia Rozmus. - Szwajcaria działa na zupełnie odrębnych zasadach, dlatego Facebook właśnie tam zamierza rozpocząć swoją kryptowalutową działalność i tam też zaprosił swoich partnerów.  Szwajcaria to dzisiaj najbezpieczniejsza destynacja dla Facebooka. Apel Powella jest wyraźny a w jego treści można wyczytać jedno – rząd Stanów panikuje w obawie przed Librą, która docelowo może zagrozić samemu dolarowi – głównej walucie wykorzystywanej w transakcjach międzynarodowych. USA mogą stracić tę hegemonię na rzecz m.in. kryptowaluty Facebooka. To się oczywiście nie stanie szybko, ale widać, że już teraz kryptowaluty bardzo mocno zagrażają pieniądzom fiducjarnym i tradycyjnym, starym systemom – ocenia Rozmus.

W I kwartale 2019 roku Facebook zanotował przychód na poziomie ponad 15 mld dol., a zysk netto sięgnął 2,4 mld. Liczba użytkowników odwiedzających co miesiąc społecznościowy portal to obecnie blisko 2,4 mld.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szef Banku Centralnego USA i Donald Trump krytykują kryptowalutę Facebooka. „Panikują, bo Libra może zagrozić dolarowi”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
eq
"Nie wyobrażam sobie, aby największy portal społecznościowy nie posiadał odpowiedniej technologii, zapewniającej maksimum ochrony przyszłym użytkownikom" - szkoda, że Pan ekspert nie zauważył, że FB od lat ma problem z ochroną użytkowników np. w kwestii prywatności.
9 1
odpowiedź
User
seba
wydoją klientów z USD EUR i innych walut kupią złoto i znikną
5 0
odpowiedź
User
kolis
Bójcie si bójcie tam w USA. Skoro taki strach was ogarnia przed sterowaną kryptowalutą przez fb, to co dopiero będzie jak ludzie zaczną na dużą skalę używać jakiejś innej kryptowaluty, wolnej od jakiejkolwiek kontroli.
0 1
odpowiedź