SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef komunikacji Netflixa zwolniony za rasizm

Jonathan Friedland, dyrektor Netflixa ds. komunikacji został zmuszony do opuszczenia stanowiska. Jego zwolnienie to efekt rasistowskich komentarzy wygłoszonych kilkakrotnie przez Friedlanda w obecności współpracowników, w których szef PR Netflixa użył określenia „czarnuch” w odniesieniu do Afroamerykanów. Reed Hastings, szef Netflixa uznał zachowanie Friedlanda za niedopuszczalne i niezgodne ze standardami firmy.

Jonathan Friedland, fot. NetflixArticle

Jonathan Friedland pełnił funkcję szefa komunikacji Netflixa od 7 lat, podlegał bezpośrednio Reedowi Hastingsowi, szefowi firmy. W piątek Netflix w wewnętrznym komunikacie podpisanym przez Hastingsa poinformował, że Friedland został pozbawiony stanowiska i odchodzi z koncernu.

Jak wyjaśnia Netflix powodem zwolnienia Friedlanda są jego niewłaściwe wypowiedzi wygłaszane w obecności innych pracowników. Pierwszy z takich komentarzy miał miejsce kilka miesięcy temu, gdy szef PR Netflixa w obecności podwładnych z zespołu użył słowa „czarnuch” w odniesieniu do Afroamerykanów.

Jak zaznaczył w komunikacie Hastings sytuacja sprzed kilku miesięcy, o której poinformowali szefostwo pracownicy została uznana za niefortunną pomyłkę i wobec Friedlanda nie wyciągnięto żadnych konsekwencji. Jednak w ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje o tym, że menedżer niedługo po wspomnianym incydencie znowu użył określenia „czarnuchy” wobec dwóch czarnoskórych pracowników działu HR, tym razem zwracając się bezpośrednio do nich.

W efekcie Hastings uznał, że Friedland rażąco narusza standardy obowiązujące w firmie, a jego rasistowskie komentarze nie są przypadkowe i wynikają z prawdziwych przekonań. W tej sytuacji szef koncernu podjął osobistą decyzję o zwolnieniu Friedlanda. Hastings podkreślił przy tym, że dotychczasowemu szefowi PR nie można odmówić wysokich zawodowych kompetencji, które przez ostatnie lata przyczyniły się niewątpliwie do rynkowego sukcesu Netflixa.

Po zwolnieniu ze stanowiska Friedland przyznał na Twitterze, że jego zachowanie było poniżej standardów i czuje się fatalnie po tym jak zawiódł swoich współpracowników.

Netflix nie ujawnił na razie kto zamiast Friedlanda pokieruje dalej komunikacją koncernu.

Friedland przed dołączeniem do Netflixa pracował jako szef działu komunikacji  w Walt Disney Company, był także dziennikarzem "The Wall Street Journal" i "Far Eastern Economic Review".

W I kwartale 2018 r. Netflix osiągnął przychody wyższe o 43 proc. niż rok wcześniej, a zysk netto wyniósł 290 mln dolarów. W pierwszych trzech miesiącach tego roku serwis pozyskał ponad 7,4 mln użytkowników, obecnie z usług Netflixa korzysta globalnie 125 mln odbiorców.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szef komunikacji Netflixa zwolniony za rasizm

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xxx
A wywalili już kogoś za patrzenie się na innych? Bo teraz u nich możesz max 5 s na kogoś patrzeć i koniec.
odpowiedź
User
ppp
A wywalili już kogoś za patrzenie się na innych? Bo teraz u nich możesz max 5 s na kogoś patrzeć i koniec.


Nie, wywalili za nazwanie kogoś czarnuchem. Ciekawe, że uważasz oskarżenie o rasizm za przesadę. Ale rasiści trak mają.
odpowiedź
User
kolo
A wywalili już kogoś za patrzenie się na innych? Bo teraz u nich możesz max 5 s na kogoś patrzeć i koniec.


Nie, wywalili za nazwanie kogoś czarnuchem. Ciekawe, że uważasz oskarżenie o rasizm za przesadę. Ale rasiści trak mają.


Ale czy koles powyżej napisał choć słowo, że rasizm to przesada? Pisał o bzdurnym zakazie patrzenia na kolegę w pracy dłużej niż 5 sekund. Chyba czytasz między słowami i widzisz tam coś, czego nie ma...
odpowiedź