SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN odpowiada szefowi KRRiT ws. koncesji. „Kolejny bezprawny atak”

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski, uzasadniając niepodjęcie decyzji ws. rekoncesji TVN Style, stwierdził że „mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa”. Zapowiedział szczegółową analizę struktury właścicielskiej TVN. Zarząd nadawcy uważa, że to „kolejny bezprawny atak na amerykańskiego inwestora i wartości łączące nasze kraje”.

CEO TVN Katarzyna Kieli (fot. TVN24)CEO TVN Katarzyna Kieli (fot. TVN24)

W wydanym w środę po południu komunikacie przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski poinformował, że na zakończonym właśnie posiedzeniu znów nie podjęto decyzji w sprawie przyznania na kolejne 10 lat TVN-owi koncesji satelitarnej dla kanału TVN Style. - Ja głosowałem przeciw, dwoje członków głosowało za, a dwoje wstrzymało się - zaznaczył Świrski na platformie X.

Świrski zapowiedział szczegółową analizę struktury kapitałowej TVN

Szef KRRiT ocenił, że „przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa”, dlatego „struktura kapitałowa spółki (TVN - przyp.) zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów”.

- Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji podmioty zagraniczne nie mogą posiadać (nawet pośrednio) więcej niż 49 % udziałów w spółce posiadającej koncesję w Polsce. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniono ustawę o radiofonii i telewizji w ten sposób, że zwiększono limit udziałowców spoza Unii Europejskiej w spółce posiadającej koncesję na rozpowszechnianie programu do 49%, a w przypadku udziałowców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 100% - przywołano. 

W komunikacie przypomniano, że w połowie 2015 roku 100 proc. akcji TVN przejął amerykański koncern (wówczas był to Scripps Networks Interactive, na początku 2018 roku przejęty przez Discovery, które z kolei wiosną 2022 roku połączyło się z Warner Media).

Maciej Świrski podkreślił, że „inwestycja amerykańska w TVN S.A. nastąpiła bez zezwolenia KRRiT, gdyż taka uchwała w przedmiocie amerykańskiej inwestycji w TVN S.A. nigdy nie miała miejsca”.

- Jak wynika z art. 40a ustawy o radiofonii i telewizji, nabycie akcji przez osobę zagraniczną w spółce, która posiada koncesję na rozpowszechnianie programu, wymaga zezwolenia Przewodniczącego KRRiT. Przewodniczący KRRiT wydaje i cofa ww. zezwolenie, na podstawie uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a jakiekolwiek zbycie akcji dokonane bez zezwolenia Przewodniczącego KRRiT jest nieważne z mocy prawa - dodano w komunikacie.

Zarząd TVN zarzuca Świrskiemu „kolejny bezprawny atak”

W komunikacie przesłanym w czwartek portalowi Wiertualnemedia.pl zarząd TVN podkreślił, że „struktura właścicielska TVN Warner Bros. Discovery nie budzi żadnych wątpliwości”.

- Potwierdzają to wyroki sądów, liczne opinie prawne i decyzje KRRiT przyznające koncesje kanałom naszej grupy - przypomniały władze nadawcy. - Brak przedłużenia koncesji dla TVN Style i wypowiedzi szefa KRRiT są kolejnym bezprawnym atakiem na amerykańskiego inwestora i wartości łączące nasze kraje - podkreśliły.

W październiku ub.r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednogłośnie zdecydowała o przedłużeniu o 10 lat naziemnej koncesji głównego kanału TVN. Równocześnie na taki sam okres prolongowano koncesje satelitarne TVN International i TVN Turbo.

Dołącz do dyskusji: TVN odpowiada szefowi KRRiT ws. koncesji. „Kolejny bezprawny atak”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwert
Klękajcie bo zaraz USA będzie zaniepokojona xD
odpowiedź
User
ulik
Jakby tak było jak mówi ten z KRRIT to w tamtym roku czego przyznali na inne kanaly od tego nadawcy powinien juz wtedy nie dac jezeli to co mowi jest prawdą. Identyczna sytuacja z tamtego roku się powtarza. Nie maja co robić to robi takie zamieszanie żeby za coś wynagrodzenie wziąść za ciężka pracę.
odpowiedź
User
Janusz
Może i właściciel amerykański
Za to rodowód radziecki
odpowiedź