SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Szef T-Mobile Polska: Internet światłowodowy na początku 2019 roku, konsolidacja dostawców kablowych nieunikniona

Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska zapowiedział, że operator w II kwartale 2019 roku zaoferuje własne usługi związane ze światłowodowym dostępem do internetu. T-Mobile zamierza wprowadzić ofertę konwergentną obejmującą telewizję, a Maierhofer ocenia że polski rynek dostawców kablowych pomimo nieudanych dotąd prób czeka nieuchronna konsolidacja.

Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska Article

W czwartek T-Mobile podał wyniki za III kwartał br. W tym okresie spółka osiągnęła 1,69 mld zł przychodów (5,5 proc. więcej niż rok wcześniej) i 418 mln zł zysku EBITDA (po wzroście o 11,5 proc. w skali roku). Na koniec września firma miała 10,69 mln klientów, o 396 tys. więcej niż rok wcześniej.

Internet światłowodowy w II kwartale 2019 roku

Podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska nie krył satysfakcji z kwartalnych wyników uzyskanych przez operatora podkreślając, że firmie udało się odwrócić niekorzystny trend z kilku wcześniejszych okresów rozliczeniowych.

Według Maierhofera pozytywna tendencja będzie się utrzymywać nadal, bowiem spółka zamierza konsekwentnie prowadzić obraną strategię, w której najważniejszy jest użytkownik oraz generowana przez niego wartość, a nie liczba wykazywanych w sprawozdaniach kart SIM. Szef T-Mobile zapowiedział też wprowadzenie nowego segmentu usług związanych z dostępem do infrastruktury światłowodowej dzięki umowom zawartym z Orange Polska oraz firmą Nexera.

- Obecnie prowadzimy intensywne testy usług opartych na światłowodowym dostępie do internetu - zdradził dziennikarzom Maierhofer. - Jeszcze w br. planujemy podłączenie pierwszych klientów usług konwergentnych w ramach prób, w których partnerem jest Orange. Komercyjne wprowadzenie oferty światłowodowej przewidujemy na II kwartał 2019 r. - zapowiedział.

Szef T-Mobile nie wykluczył, że w przyszłości operator podpisze kolejne umowy z partnerami w sprawie wykorzystywania ich infrastruktury światłowodowej. Firma zamierza także budować własne połączenia oparte o światłowód, jednak będą one związane z klientami biznesowymi, a nie użytkownikami domowymi. Według zapowiedzi w 2019 r. powstanie od 300 do 400 takich podłączeń w wypadku dużych centrów handlowych czy budynków biurowych.

Światłowód i 5G kompatybilne, konieczna konsolidacja kablówek

Szef T-Mobile potwierdził, że firma podobnie jak cały rynek mobilny przygotowuje się do wprowadzenia technologii 5G, choć na razie trudno w tym zakresie mówić o jakichkolwiek, nawet przybliżonych terminach. Zaznaczył przy tym, że oprócz kwestii czysto technicznych muszą wejść w życie odpowiednie regulacje, które pozwolą na stosowanie w Polsce nowego standardu łączności mobilnej.

Maierhofer nie podziela pojawiających się obaw o to, że równoległe funkcjonowanie rozwiązań opartych na światłowodach i 5G może w przyszłość zaszkodzić rynkowi, bo obie technologie będą stanowić dla siebie konkurencję.

- Chodzi o stworzenie szerokiego ekosystemu usług związanych z dostępem do sieci, a sposób w jaki użytkownicy będą łączyć się z szybkim internetem nie ma decydującego znaczenia – ocenił prezes T-Mobile. Odniósł się także do ostatnich wydarzeń na rynku polskich dostawców kablowych, na którym fiaskiem zakończyły się próby przejęcia Multimedia Polska przez Vectrę.

Zdaniem Maierhofera to zły znak, bowiem w Polsce rynek usług kablowych jest mocno rozproszony, a obecność na nim wielu drobnych graczy utrudnia inwestowanie w nowatorskie rozwiązania i technologie. Konsolidacja w segmencie kablowym jest w tej sytuacji niezbędna, a polskie instytucje regulacyjne powinny zastanowić się nad podjęciem działań by ją ułatwić.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szef T-Mobile Polska: Internet światłowodowy na początku 2019 roku, konsolidacja dostawców kablowych nieunikniona

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
demobil
I powtórzy się sytuacja z niemiec gdzie demobil ma większościowy udział w rynku kablowym. Ciekawa zapowiedź przejęcia MM....
10 8
odpowiedź
User
Polska ma dycydować sama o sobie
Ten pan jest Niemcem i nie ładne to jest z jego strony, żeby tak z góry zakładał co ma się w Polsce wydarzyć w zakresie sieci telefonii komórkowej, jakiekolwiek próby narzucania czegokolwiek ludziom spotkają się z dezaprobatą. Polska nigdy niczego nie narzucała Niemcom jak mają postępować, to Niemcy szarogęszą się po naszym rynku, gdzie tylko się nie spojrzy czy to w mediach, czy w marketingu czy w cyfrowych sprawach czy nawet w przemyśle technologicznym. W tych czterech sektorach często mają też swoje udziały żydzi, a jak dobrze wiemy nie darzą oni nas sympatią bynajmniej. To się po prostu czuje, że stale jesteśmy pod wpływem współpracy żydowsko-niemieckiej, która nam niczego dobrego nie przyniesie. Walka jest niesprawiedliwa o tyle, że w tych czterech sektorach oni mają większość i oni decydują o wszelkich zmianach w tych zakresach, a dzięki temu mogą skutecznie wpływać na opinie Polaków, szerząc między nimi podziały, a także przemycać np. takie ideologie jak LGBTQ+, gender czy feminizm, a także nasilać próby laicyzacji naszego kraju. Wszystko w demokratyczny i przyjemny sposób, po cichutku, bez wojen i awantur.
10 10
odpowiedź
User
mielnik
Dla mnei to dobre posuniecie, rozbudowuja sonie oferte a tym samym dzialaja dobrze na caly rynek buduja w naturalnyt sposob konkurencje. Samo swiatlo powinno byc dobre bo jednka pocgodzi z Orange.
8 8
odpowiedź
User
Orlen, LOT, KGHM... dlaczego nie TPSA?
Czyli mamy w Polsce takich graczy na rynku telekomunikacyjnym,
spośrod ktorych żadnego nie stać na podcigniecie kabla ludziom do domów?
Głównie do bloków, bo na wsiach i tak światłowodu nie będzie.

Telekomunikacja Polska, przewraca się w grobie ze śmiechu. LOL

Mówi: Echh Polaczki, gdybyście nie pozwolili by France Telecom ubił mnie ręką Kulczyka,
już dawno mielibyście konwergentny, nowoczesne, zatrudniajace
tysiące ludzi przedsiebiorstwo na miarę Orlenu.

Być może we WSPÓŁPRACY z zagranicznymi parterami, ale WSPOŁPRACY.

Więcej rządów lyberałów, a internet będziemy mieli tylko z komórki po wejściu na górkę.

5G - "zalicz pięć górek" zanim się połączysz.
10 8
odpowiedź
User
Janusz
Najpierw to niech Pan Prezes i jego firma zaczną szanować klientów. Umowy zabagnione mają, emerytów naciągają na usługi, a jak chcesz rozwiązać, to odrzucają reklamacje. Do tego tmobile to najdroższa sieć, dla ludzi co lubią przepłacać. W Plush, wszystko bez limitu, na kartę jest za 25 zł. Nie rozumiem, kto dziś podpisuje umowy na drogi abonament w tmobile? Chyba tylko po to, by Pan Andreas mógł mieć milion euro pensji miesięcznie.
11 9
odpowiedź