SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sztuczna inteligencja nie zastąpi ludzkiej kreatywności, ale zoptymalizuje pracę (relacja z Viva Technology)

Temat sztucznej inteligencji, czyli AI zdominował tegoroczne targi Viva Technology w Paryżu. AI  odmieniano tu przez wszystkie przypadki, zarówno jeśli chodzi o wizję, obawy, wyzwania, jak i jej obecne wykorzystanie. Zdaniem ekspertów AI nie przeskoczy nas w kreatywności i podejmowaniu decyzji, może optymalizować i automatyzować, ale nie zastąpi człowieka - relacjonuje dla Wirtualnemedia.pl Łukasz Zaleśny z Blue 449 (Publicis Media).

Liczba stoisk, wydarzeń i prelekcji na tegorocznym Viva Technology w Paryżu robiła olbrzymie wrażenie. Swoją obecność zaznaczyli tutaj tacy giganci, jak Airbus ze swoim konceptem dronosamochodu, L’Oreal z robotami-makijażystami, jak również 6000 startupów z całego świata.

Moją uwagę zwróciło to, jak dużo mówiło się o sztucznej inteligencji (AI). AI odmieniano tu przez wszystkie przypadki, zarówno jeśli chodzi o wizję, obawy, wyzwania, jak i jej obecne wykorzystanie.

Strach przed maszynami

Boimy się tego czego nie znamy i czego nie możemy kontrolować. Mówiono o strachu przed buntem maszyn, niczym z katastroficznych filmów science fiction. - Nie wierzę w te czarne scenariusze - powiedział Yann LeCun, Chief AI Scientist, Facebook i profesor NYU. Opowiadał o tym, jak dużo Facebook inwestuje w prace nad AI, raz za razem otwierając na świecie kolejne centra badań nad sztuczną inteligencją i jak długa jeszcze droga przed nami. - Na pewno to nie będzie tak szybko jak głoszą eksperci, nawet nie za 10 lat. Myślę, że AI nie dąży do dominacji nad ludzkością, bo nie ma dużej korelacji między inteligencją a pożądaniem dominacji - dodał w prelekcji „The Future of AI”.

Podczas wielu prelekcji eksperci przedstawiali zalety sztucznej inteligencji w kontekście pożytku społecznego i rozwiązywania wielu problemów świata, głównie medycyny i edukacji. Ciekawą, ale i zastanawiającą wizję obecności sztucznej inteligencji w naszym życiu przedstawił David Kenny, SVP, IBM Watson & Cloud Platform w IBM. Jego zdaniem „ludzkość powinna być o zabawie i przyjemnościach. Całą pracę będzie wykonywać AI”. Z jednej strony to kusząca wizja i wielu bez wahania wskoczyłoby w taki hedonistyczny styl życia, jednak tym bardziej pragmatycznym zaświeci się ostrzegawcza lampka i pojawi obawa o pracę. Pracę, która oprócz dostarczania środków do życia, sama w sobie często określa to kim jesteśmy, naszą przynależność i rolę w społeczeństwie.

Obawiamy się zmian. Boimy się, że stracimy pracę. - AI nie przeskoczy nas w kreatywności i podejmowaniu decyzji, może optymalizować i automatyzować, ale nie zastąpi człowieka - uznała Christina Lu z firmy Alibaba. - W przeszłości rekrutowaliśmy na konkretne stanowiska, teraz będziemy szukać zestawu konkretnych umiejętności i cech, np. odwagi i kreatywności - dodał Marc Pritchard z Procter & Gamble. To oznacza, że musimy być przygotowani na zmiany w obszarze naszej pracy, wykonywanych zawodów i kompetencji przyszłości, szczególnie ludzie młodzi, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy.

Eric Schmidt z Alphabet (dawniej szef Google) podczas dyskusji „The Machine Learning Revolution” przyznał, że nie zgadza się z czarnymi scenariuszami przejęcia władzy maszyn nad ludzkością, jakie snuje choćby Elon Musk. Jego zdaniem, AI czyni każdego człowieka mądrzejszym, może też być rozwiązaniem problemu starzejących się społeczeństw, zwiększając umiejętności i produktywność starszych osób.

Super człowiek

Część dyskusji poświęcono rozwiązaniom wspierającym ideę „człowieka na dopalaczach” – super człowieka, który może więcej, lepiej i szybciej. Takim wsparciem jest choćby zaprezentowany niedawno innowacyjny asystent Google, który umawia wizytę u fryzjera prowadząc rozmowę w taki sposób, że trudno uwierzyć, że nie jest człowiekiem

 

Moją uwagę przykuł również program “Avatar Bridging distance, time, and culture for all” ogłoszony przez Xprize. I nie chodzi tu o bardzo ciekawą formułę kilkuletniego konkursu, w ramach którego zespoły pracują nad rozwiązaniem konkretnego problemu ludzkości. Zafascynowała mnie idea awatara, znana z superprodukcji filmowej, którą Xprize zaczyna wcielać w życie. Amir Banifatemi opowiadał o możliwości transferowania kompetencji i umiejętności pomiędzy różnymi miejscami na świecie, np. umiejętności gaszenia pożarów czy wiedzy i doświadczeń medycznych w Afryce, właśnie dzięki awatarom.

Ideę super pracownika urzeczywistnia Marcel, którego premiera odbyła się podczas VivaTech. To stworzony przez Publicis Groupe inteligentny asystent głosowy wykorzystujący AI i machine learning. Docelowo połączy on wszystkich 80 000 pracowników grupy z całego świata, umożliwiając szybkie znalezienie specjalistów z określonymi kompetencjami i doświadczeniem, gotowych przyjąć zaproszenie do wspólnej pracy nad naszym projektem. Jego możliwości już teraz są imponujące, a to dopiero początek tej drogi, bo Marcel będzie dalej rozwijany

 

Świat przyszłości

Z wielu prelekcji i dyskusji wynikają 3 kwestie, które mają lub będą miały olbrzymi wpływ na naszą przyszłość i prawdopodobnie przedefiniują to jak będzie wyglądał nasz świat. Po pierwsze: nie da się zatrzymać postępu, a sztuczna inteligencja zagości u nas na stałe. Musimy zerwać z katastroficznymi wizjami, które niewiele wnoszą do naszego rozwoju. Pamiętajmy, że w nie tak odległej przeszłości baliśmy się elektryczności, samochodów, komputerów i telefonów.

Po drugie: kreatywność pozostanie domeną ludzi. Automatyczne generowanie contentu jest wciąż na wczesnym etapie i maszyny jeszcze przez wiele lat nie zastąpią w tym człowieka. Oczywiście, od dawna marzy nam się personalizacja komunikacji i doświadczeń, jednak nie może się to odbywać bez udziału człowieka. Trudno się jednak nie zgodzić z Davidem Shing z Oath, że z personalizacją mamy do czynienia wtedy, gdy jej efekt jest lepszy niż włożony w nią wysiłek. Technologia daje nam możliwości „jak” („how”), ale wciąż jeszcze nie daje treści („what”).

I po trzecie: uczenie się maszyn i nowa kompetencja, której będziemy potrzebować - trener sztucznej inteligencji. David Kenny z IBM powiedział, że w AI ważna jest różnorodność: trenerzy powinni pochodzić z różnych zakątków świata, być różnych płci, ras i poglądów. Trochę inne spojrzenie na uczenie maszyn przedstawił Yann LeCun z Facebooka. Nie wiemy jeszcze jak uczyć maszyny. Mamy Alpha go, które samo ze sobą może rozegrać tysiące gier mając cel, by nauczyć się wygrywać, ale to nie jest aplikowalne w realnym życiu. Nie możemy uczyć samochodu, żeby kilka razy spadł z klifu zanim nauczy się jeździć. Ludzie uczą się jeździć w ok. 20-30 godzin, AI jeszcze tego nie potrafi.


Łukasz Zaleśny, strategy&innovation director w Blue 449 (Publicis Media)

Dołącz do dyskusji: Sztuczna inteligencja nie zastąpi ludzkiej kreatywności, ale zoptymalizuje pracę (relacja z Viva Technology)

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
NIE dla technokratyzmu!
Tyle, że świat ma przez to wszystko coraz bardziej sztuczny i chemiczny smak, a ludzie wcale nie są z tego zadowoleni, nie chcą aby technologia wpiepszała im się w każdy aspekt ich życia, nawet w najbardziej prywatny, by wszystkie urządzenia śledziły, podglądały, podsłuchiwały, szpiegowały i zbierały dane, by marketing miał nieustanną pożywkę. Jeżeli to właśnie chcieć nazywać postępem to jest to absolutna abstrakcja, cyfrowe i technologiczne zniewolenie. Wystarczy spojrzeć co stało się z ludźmi odkąd weszły smartfony( dajmy na to rok 2010) - są nieprzytomni, już nie odróżniają odpoczynku od czasu spędzanego na smartfonie, pracują z nim, bawią się nim( różne gierki), prezentują się w mediach społecznościowych nieustannie coś publikując, dzieląc się zdjęciami, udostępnieniami - zachowują się niemal jak celebryci. To wszystko jest dopiero początkiem - media społecznościowe i smartfony były jedynie zapalnikiem tego co dopiero się wydarzy. To właśnie one nasiliły podziały wśród ludzi, zwiększyły konfliktowość, niezgodności charakterów, dzięki nim wiele związków się porozpadało, dzięki nim jesteśmy stale zmęczeni, mamy większe poczucie osamotnienia i mniejszą radość z życia. Odbierają całą naszą energię, zdrowie, witalność, a nie dają nic w zamian. Przemysł technologiczny pop prostu nie może pogodzić się z faktem, że wszystko co dobrego i użytecznego osiągnęliśmy jako ludzkość już mamy. Teraz następuje okres fetyszyzacji - wymyśla się takie cuda jak internet rzeczy, smart technologie inteligentne, robotykę, sztuczne inteligencje, algorytmy, nadmierną automatyzację i cyfryzację społeczeństwa, społeczeństwo informacyjne i jeszcze jakieś skany twarzy, palca, oka i pewnie jeszcze czipowanie. Zejdziecie w końcu na ziemie, czy dalej będziecie uprzykrzać ludziom życie? Ludzie tego nie chcą i nie potrzebują, a niektórzy nawet się tego boją, więc jakim prawem to wszystko narzucacie? Techno-zboczeńcy, technokraci, lewicowi liberałowie grają w jednej lidze, a wszystko po to by wprowadzać swoje zgniłe moralnie myślenie, odejść od wartości chrześcijańskich, promować ateizm, odejść od rodziny, promować samorealizację i robienie kariery, bycie samowystarczalnym singlem/singielką, a sprawy łóżkowe to tylko dla przyjemności, każdy z każdym, a jak. Świat staje się chory i zepsuty od nadmiaru bogactwa i dobrobytu, z rozleniwienia społecznego rodzą się różne głupie pomysły( chociażby takie gender, LGBT). Dokąd więc zmierza ten świat? Odpowiedź prosta - do autodestrukcji, wszystko to jednak następuje co prawda jeszcze powoli, ale coraz bardziej sukcesywnie. Zachowajcie więc zdrowy rozsądek, racjonalność i dystans i nie dajcie się zwieźć różnym pozorom, bo chytre jednostki tylko na to czekają. Jeśli będziemy inteligentnymi społeczeństwami to każda władza będzie się nas bać, bo nic nie będzie w stanie nami manipulować - i o to właśnie chodzi. Demokracja to prawdziwa broń tylko trzeba umieć z niej korzystać, nieodpowiednio użytkowana może tylko obrócić się przeciwko obywatelom demokratycznych państw.
odpowiedź
User
gosc
Nowy portal erotyczny na którym znajdziesz sąsiadke.
Wejdź załóż konto za free i szukaj!

www.randkowo.Cf
------------------------
A Może to będzie twój szczęśliwy dzień
odpowiedź
User
szybka pozyczka
I pay a quick visit everyday some blogs and sites to read posts, but this blog presents quality based content.|
szybka pozyczka http://world-mining.pl/pozyczki-za-0-zl-rankich-szybkich-pozyczek/
odpowiedź