SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sztuczna inteligencja wesprze Wikipedię. Będzie aktualizować starsze artykuły

Naukowcy i studenci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) pracują nad rozwiązaniem opartym na sztucznej inteligencji, które znajdzie zastosowanie w tworzeniu Wikipedii. System będzie samodzielnie przeszukiwał starsze wpisy i wprowadzał uaktualnienia zmieniając poszczególne zdania.

Wikipedia to internetowa encyklopedia funkcjonująca w sieci od 2001 r. Oferuje ona bazę wiedzy z wielu dziedzin, a artykuły przygotowywane przez wolontariuszy opisują mniej lub bardziej szczegółowo konkretne hasła. Obecnie Wikipedia jest dostępna w 299 wersjach językowych, w tym także po polsku.

AI będzie edytować Wikipedię

Zespół naukowców i studentów z Massachusetts Institute of Technology (MIT) ujawnił, że opracowuje rozwiązanie które ma pomóc w edytowaniu i redagowaniu artykułów w Wikipedii.

We wpisie na blogu MIT Darsh Shah, jeden z twórców projektu wyjaśnił, że chodzi o problem aktualizowania starszych treści tworzonych przez szeroką społeczność wolontariuszy na całym świecie. Wiele haseł z wiekiem traci swoją wartość, bowiem nie są one na bieżąco uzupełniane o nowe dane.

Badacze z MIT pracują nad systemem wykorzystującym sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe do automatycznego aktualizowania starszych artykułów w Wikipedii.

Planowane rozwiązanie będzie przeszukiwać treść haseł i porównywać je z innymi źródłami dostępnymi w sieci i bazie danych. Jeśli pojawią się nowsze informacje od tych zamieszczonych we wpisie, wówczas AI ma poprawiać poszczególne zdania tak, aby treść była jak najbardziej aktualna.

Konieczne dalsze prace

Twórcy projektu z MIT konsultowali swoje rozwiązanie z niektórymi autorami i redaktorami tworzącymi treści w Wikipedii, którzy ocenili sprawność systemu opartego na AI.

W kategorii dokładności treści i ich merytorycznej wartości opracowywane rozwiązanie zdobyło średnio 4 na 5 możliwych punktów. Z kolei w kwestii zgodności gramatycznej i stylistycznej z zasadami języka sztuczna inteligencja zdobyła średnio 3,85 punktu na 5 możliwych.

W związku z tymi wynikami zespół MIT przyznaje, że konieczne są dalsze prace nad tworzonym obecnie systemem w celu zwiększenia jego sprawności i przydatności w edytowaniu Wikipedii.

Naukowcy zaznaczają, że nowe rozwiązanie ma przede wszystkim wyręczyć autorów Wikipedii w żmudnym zadaniu drobnego aktualizowania publikowanych haseł. Na razie nie wiadomo kiedy system będzie gotowy i zostanie zastosowany w praktyce.

Dołącz do dyskusji: Sztuczna inteligencja wesprze Wikipedię. Będzie aktualizować starsze artykuły

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
thx 1138
Pewnie będzie tak doskonały, jak wspierany bełkot z translatora.
odpowiedź
User
xxx
Jeśli tylko będzie mniej zlewaczony niż obecny kurs polskojęzycznej wiki, to chwała im.
odpowiedź
User
wiki-redaktor
Nieuniknione i potrzebne. Z początku efekty będą średnie, ale w DROBNYCH edycjach to już tylko kwestia czasu. Już teraz na Wikipedii działa mnóstwo botów i skryptów o rozmaitych zadaniach - wykonują drobne, rutynowe rzeczy, drobne poprawki, filtrują podejrzane treści. Takie maszynki będą coraz doskonalsze. To oczywiście nie zastąpi dobrze piszącego człowieka - przynajmniej nie w dającej się przewidzieć przyszłości.

Łatka przyklejana Wikipedii (jako projektu niepoważnego, chronicznie nierzetelnego) to już przeszłość. Szeroki chór krytyków nie zatrzyma tego globalnego projektu. Poziom merytoryczny treści z roku na rok podnosi się. Wiele artykułów to najlepsze istniejące opracowania np. w j. polskim.
odpowiedź