SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sztuczna inteligencja zastąpi w Polsce pracowników?

Dzięki sztucznej inteligencji Polska może zniwelować braki na rynku pracy wywołane recesją demograficzną i podtrzymać szybkie tempo doganiania Zachodu. Ale to tylko szansa – czy ją wykorzystamy, będzie zależało od zmian m.in. w polityce publicznej – pisze wtorkowy "Puls Biznesu".

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Konieczność zmian w polityce publicznej to jeden z wniosków raportu "Od kompetencji przemysłowych do technologicznych. Jak Europa Środkowa może wygrać swoją przyszłość w erze AI", przygotowanego przez "Puls Biznesu" i Instytut Badań Strukturalnych.

Nowe technologie cyfrowe mogą otworzyć nowy rozdział w historii gospodarczej świata i będą miały ogromny wpływ na rozwój gospodarczy Polski i regionu - ocenia "PB". Według gazety „do tej nowej rewolucji nie jesteśmy już tak dobrze przygotowani jak do poprzedniej". Mamy dobry fundament w postaci wysokich kompetencji ogólnych, ale mamy za słabe kompetencje cyfrowe i brakuje nam instytucji sprzyjających ich rozwojowi.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Jak pisze dziennik, tradycyjny system edukacji tego nie zapewni, bo będzie z niego wychodziło coraz mniej ludzi, a jednocześnie kompetencje cyfrowe – w przeciwieństwie do tradycyjnych – wymagają ciągłej aktualizacji. Musimy zmienić myślenie o tym, jak kształcą się pracownicy w całym cyklu życia.

AI zamiast brakujących specjalistów

"O ile pierwsza rewolucja przemysłowa dała ludziom energię i maszyny wykonujące prace fizyczne, rewolucja komputerowa dała maszyny wykonujące prace logiczne, o tyle obecna ma dać maszyny wykonujące prace kreatywne/nierutynowe", a akurat w tej dziedzinie będzie brakowało pracowników: jak szacuje "PB", do 2040 r. w Polsce może brakować ok. 440 tys. specjalistów. "W efekcie generatywne AI może być technologią pozwalającą ograniczyć problem niedoboru pracowników i talentów w Polsce, podnieść produktywność i dochody" - zauważa dziennik.

Niestety, "Polacy charakteryzują się trzecim najniższym poziomem średnich umiejętności cyfrowych wśród państw Unii Europejskiej". Dlatego, zdaniem gazety, "Polska powinna przekierować polityki rynku pracy związane z edukacją i szkoleniami z tych nastawionych na zwalczanie bezrobocia na takie, które wspierają tzw. upskilling i reskilling" (podnoszenia już posiadanych umiejętności przez pracownika oraz proces nabywania umiejętności lub kwalifikacji w odmiennej dziedzinie - PAP) - informuje "PB".

Dołącz do dyskusji: Sztuczna inteligencja zastąpi w Polsce pracowników?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl