SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szwajcarski Bank Narodowy nie podniósł stóp procentowych

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) znów wstrzymał się z podwyżkami stóp procentowych. Dla 700 tys. polskich gospodarstw domowych zadłużonych we franku to dobra wiadomość.

Szwajcarski Bank Narodowy nie podniósł stóp procentowych

SNB poinformował, iż zamierza utrzymać dotychczasową ekspansywną politykę monetarną. Docelowy poziom decydującego o oprocentowaniu kredytów wskaźnika LIBOR 3M to nadal 0-0,75 proc., SNB zamierza utrzymać go w dolnej części tego przedziału, na poziomie ok. 0,25 proc., aktualnie wskaźnik wynosi 0,17583 procent.

W opublikowanym rano dokumencie SNB zwraca uwagę na kontynuację odradzania się globalnej gospodarki, mimo kilku niepokojących informacji z ostatnich tygodni. W związku z rosnącym międzynarodowym popytem zyskuje także gospodarka Szwajcarii i to mimo postępującej silnej aprecjacji franka. Według SNB w 2011 r. szwajcarska gospodarka wzrośnie o ok. 2 procent.

SNB nadal jednak widzi ryzyka związane m.in. narastający problemem długu strefy euro, deficytowych problemach krajów z innych części świata oraz presją inflacji spowodowaną m.in. wzrostami cen surowców. W Szwajcarii głównymi problemami są z jednej strony wpływ mocnego franka na eksport, z drugiej zaś niebezpieczeństwo przegrzania w sektorze nieruchomości.

Uwzględniając powyższe ryzyka SNB oczekuje, że średnia inflacja w 2011 r. wyniesie w Szwajcarii 0,9 proc., rok później wzrośnie do 1,0 proc., a w 2013 r. do 1,7 procent. W stosunku do prognozy sprzed trzech miesięcy podwyższono oczekiwania dotyczące inflacji w początkowym okresie (w związku z wysokimi cenami ropy i towarów importowanych), a obniżono prognozę inflacji od 2012 r.– to zaś efekt ostatniej aprecjacji franka oraz troszeczkę wolniejszego wzrostu międzynarodowej gospodarki.

W krótkim terminie Szwajcarski Bank Narodowy nie widzi zagrożeń dla stabilności cen w Szwajcarii. W związku z dostrzeganiem zagrożeń przez SNB oczekujemy, że podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii nie nastąpią prędzej niż pod koniec bieżącego roku.

Utrzymanie stóp procentowych na niskim poziomie oraz troska o kurs franka to dobre wiadomości dla polskich kredytobiorców posiadających hipoteki rozliczane we franku. Należy jednak pamiętać, że na wysokość rat wpływają także kursy walut, a tu o prognozy jest znacznie trudniej.

W naszej ocenie oprocentowanie kredytów w tej walucie powinno pozostać na aktualnym (niskim) poziomie co najmniej do końca bieżącego roku.


Marcin Krasoń, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szwajcarski Bank Narodowy nie podniósł stóp procentowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl